Biztos vagyok benne, hogy szinte mindenki hosszú listákat írogat a célokról, amiket el szeretne érni. De miért van az, hogy a legtöbbünknél ez a lista soha nem lesz rövidebb, csak hosszabb?
A céljainkat elérni igazán nem könnyű feladat, elég csak az újévi fogadalmakra gondolni, amiket soha senki nem tart meg. Legalábbis nem hosszú távon. Pontosan ez történt az egyik ismerősömmel is, aki nemrég elkeseredetten számolt be arról, hogy az összes újévi fogadalma kudarcba fulladt. Elmesélte, hogy milyen nagy bűntudatot érez, mert ez arra emlékezteti, mi mindenre nem szánt elég időt. Elhatározta például, hogy kipróbálja a vegetáriánus étrendet, de nem volt elég kitartó. A panaszkodás közepette szimpla kíváncsiságból megkérdeztem, egyáltalán miért akart változtatni az étkezési szokásain? Nem tudott választ adni.
Fontosabb a motiváció, mint gondolnád
Nem ő az egyetlen, aki ezért nem járt sikerrel. Lisa Rogoff, vezetői coach felmérésében klienseivel a céljaikról és a célok miértjéről beszélgetett. De Rogoff nem érte be egyetlen válasszal. Újra és újra megkérdezte beszélgetőpartnereit, amíg a valós motivációra fény nem derült. A felmérés eredményében részletesen kitért az egyik kliensére, aki néhány kilótól szeretett volna megszabadulni. Amikor a coach megkérdezte ennek az okát, a nő csupán annyit válaszolt, hogy így jobban állnának neki a kedvenc ruhái. Másodszorra már egy kicsit mélyebb érzések is a felszínre kerültek, ugyanis a következő ‚‚miértre’’ azt felelte, ettől nagyobb lenne az önbizalma. Rogoff még ezzel sem érte be, így a nő elmesélte neki, hogy sosem volt magabiztos és erről a külseje is tehet. Az egyik legnagyobb álmáról – hogy egy saját TED-előadást tarthasson – pont ezért mondott le. Úgy érezte, nem tudná elviselni, hogy a közönség 18 percen keresztül az ő testét nézi. A coach utolsó kérdése az volt, miért akart saját előadást tartani. A nő ekkor könnyekben tört ki és kiderült, hogy megakarta osztani másokkal a történetét. Azt, hogy saját testképe miatt milyen sok lehetőséget szalasztott el és milyen sok élményről mondott le. A fogyásnál jóval több volt a célja – az, hogy elég bátor legyen ahhoz, hogy saját sztorijával másoknak segítséget nyújtson. Mindannyian meglepődnénk, milyen sok elhatározás mögött áll hasonló történet. Természetesen ez nem jelenti, hogy minden álom miértjéhez ilyen mélyre kell ásnunk. Szimplán elég, ha meghatározzuk az indíttatást, ami motivációt adhat.
Miért pont a miért?
Simon Sinek Kezdj a miérttel! című könyvében az üzleti oldalról közelíti meg ezt a témát, de a leírtakat az élet bármelyik területén alkalmazhatjuk. A szerző miközben a világformáló vezetők gondolkodását, cselekedeteit és kommunikációját tanulmányozta, felismerte, hogy azért tudták inspirálni a környezetüket, és értek el nagy dolgokat, mert ösztönösen a miérttel kezdtek. Ez a miért sosem a pénz és a siker volt, az csak a kitartásuk eredménye.
A jelenség biológiai magyarázatát is feltárta. Az agyunk két különböző területe felelős ezért. A limbikus rendszer az örömérzet és a jutalom központja, ez a terület felelős az ösztönös cselekedeteinkért. Ezzel szemben a neocortex a kontroll funkciókat látja el, minden racionális döntésünk innen indul. Ezt a két rendszert kell szinkronba hoznod ahhoz, hogy megvalósítsd a vágyaid. Miért nehéz ez? Mert például a neocortex miatt több logikus érvet fel tudsz sorolni amellett, hogy miért kellene az edzőterembe menned, egészségesebben étkezned, vagy keményebben dolgoznod. De a limbikus rendszer arra ösztönöz, hogy azt tedd, ami jólesik. Ezért választod sokszor a reggeli szundit az edzés helyett. Ez gyakran elő fog fordulni, amíg meg nem határozod, pontosan miért is akarsz a konditerembe menni és ezzel örömet szerezni saját magadnak. Ha ezt megteszed, mindkét rendszer arra sarkall majd, hogy cselekedj.
Így határozd meg a miértedet!
1. Addig ismételd, hogy ‚‚miért’’, amíg egy fontos okot meg nem határozol
Lisa Rogoff és kliensének példája tökéletesen bemutatja, hogy néha nehéz kideríteni a vágyaink valós okát. Ha túlságosan megrémítenének az érzelmeid vagy nem találsz elég motiváló választ, akkor változtasd meg egy kicsit a kérdést. A ‚‚miért’’ helyett próbáld megválaszolni, hogy mi az, ami ennyire fontossá teszi ezt a célod, vagy mi az, ami miatt ennyire vágysz rá. A kérdések lényege ugyanaz, de egy kicsit segíthetnek a motivációs erő megtalálásában.
2. Képzeld el, milyen érzés töltene el, ha sikerülne elérni a célod
Ha a ‚‚miértre’’ sikerült megtalálnod a választ, akkor a nehezebb pillanatokon is átsegít majd. Ahogyan az is, ha elképzeled, milyen érzés lenne, ha beteljesülne a vágyad. Játssz el a gondolattal, hogyan változna meg az életed, ha alkalmaznád a miért-módszert, esetleg kinek tudnál segíteni vagy inspirációt nyújtani. Ezeket a gondolatokat írd le egy naplóba, készíts róla egy vision board-ot vagy bármilyen módon rögzítsd őket. Az így összegyűjtött apróságok jól jöhetnek majd a hosszú út során.
3. Alkalmazd a SMART-módszert
A SMART módszer hatalmas segítséget nyújt abban, hogy a kisebb-nagyobb vágyaidat konkrét tervvé alakítsd. A betűszó az alábbi szavakból tevődik össze:
- S (specific) konkrét
- M (measurable) mérhető
- A (assignable) hozzárendelhető
- R (realistic) reális
- T (Time-related) időben meghatározott
Ha ezeket a pontokat követed, akkor könnyen meg tudod határozni, hogyan, mennyi idő alatt szeretnéd a terveidet megvalósítani. Nagyon fontos, hogy ne tűzz ki magad elé elérhetetlen feladatokat, hiszen így szinte garantált a kudarc. Fontos, hogy a realitás talaján maradj és ha kell, inkább adj egy kicsit több időt magadnak!
4. Ne félj a változástól
Ha az elképzeléseid részletesen meghatároztad, a terved kidolgoztad, akkor is számíts arra, hogy változtatásokra lesz szükséged. Néhány embernél valóban működik, ha foggal-körömmel ragaszkodik az előre meghatározott úthoz, de a legtöbbeknek nem árt a változás. Ha úgy érzed te is az utóbbi csoportba tartozol, akkor ne ijedj meg az újratervezés gondolatától. Derítsd ki, hogy még mindig a megfelelő motivációt követed-e vagy esetleg a külső tényezők miatt újra vissza kell térned az első ponthoz.
5. Ünnepelj!
A hosszú – és göröngyös – út után végre felértél a csúcsra? Akkor ne felejtsd el megünnepelni a munkád és a kitartásod gyümölcsét. Nem sikerült beteljesíteni a vágyad? A ‚‚majdnem sikert’’ se becsüld alá, hiszen ez még nagyobb motivációt adhat a következő próbálkozáshoz. Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de ilyenkor is érdemes egy pohár pezsgővel koccintani.
Nyitókép: Unsplash