Gyógyulj a méhkaptárakból felszálló levegővel: így működik az apiterápia

Nem is hinnénk, hogy a méheknek mennyi nagyszerű dolgot köszönhetünk. A méz és a pollináció is több mint csodálatos, de az apiterápia segítségével még meg is gyógyulhatunk.

Nehogy azt hidd, hogy a méz és a propolisz az egyetlen dolog, amit a méheknek köszönhetünk. Azt már tudjuk, hogy a szorgos kis zümmögők bolygónk életében rendkívül fontos szerepet töltenek be, hiszen ők porozzák be a termőnövényeket. A méhészek azonban újabb és újabb kiaknázatlan lehetőségeket teremtenek számunkra, amelyekkel a méhek gyógyító erejét mi is a magunk javára fordíthatjuk. Az egyik ilyen az apiterápia.

Az apiterápia szó a méh latin, appis nevéből származik, és a méhekkel való gyógyítást jelenti. De még mielőtt bárki ijesztő csípésekre gondolna a terápiával kapcsolatban, gyorsan megnyugtatjuk semmi ilyesmiről nincs szó. Az apiterápia során a méhek a kaptárban termelt, mézzel, propolisszal és egyéb hasznos illóanyagokkal telt levegőjét használják fel a gyógyításra, így azok, akik allergiásak a méhcsípésre, vagy félnek tőlük, sem kell megijedniük, mert a terápia során egyáltalán nem kell érintkezni a méhekkel. Maximum annyiban, hogy sok apiterápiás házban a kaptárakat a kezelők alatt helyezik el, így a méhecskék zümmögésének rezgéseit is felhasználhatjuk a gyógyulásunkhoz.

Nem újkeletű az apiterápia

A méz és méhgyógyászati leletek egyik legnevezetesebbike az 5300 éves egyiptomi Ebers- papírusztekercsekről származik, amelyben a mézet különböző kelések, sebek gyógyítására, gyulladások csökkentésére használták. Ám a méhek sokoldúságát, gyógyászati jelentőségüket évszázadokkal később fedezték csak fel. Az apiterápia elnevezés egyébként magyar találmány, hiszen Dr. Beck Bodog nevéhez köthető, ő használta először a mozaik szóösszetételt, majd 1935-ben egy, a terápia alapjául szolgáló könyvet is kiadott, amiben a kaptár levegőjének gyógytó hatásait fejtegeti.

méhecskehotel
Fotó: E. Powell/Getty Images

Az apiterápia tehát nem összekeverendő a méhtoxin terápiával, amely egyébként szintén többezer éves múltra tekint vissza, és amelyben tényleg, az akupunktúrához hasonlóan, speciális pontokon kapunk szúrást, némi gyógyító méhméreg kíséretében.

Propolisz-szauna

Egy-egy kaptárban általában 40-50ezer méh van, és általában minimum 4 kaptárat használnak apiterápiás célokra. A kaptárok propolisz, gyanta illóolaj diszperziót tartalmazó levegőjét apró csöveken és szűrőkön keresztül felvezetik a vendégtérbe. A természetgyógyászat fitoterápiához tartozó ágának ebben a fajtájában a többszázezer aktívan duruzsuló méh biorezgései és az inhalált levegő megdöbbentő eredményeket képes elérni az asztma, és egyéb felsőlégúti betegségek gyógyításában.

Milyen betegségekre jó az apiterápia
  • A tüdő hörgőinek, és a nyálkahártya gyulladásait enyhíti
  • Enyhíti a kruppos köhögést
  • Allergiás nehézlégzés esetén
  • Fokozott érzelmi megterhelés oldására
  • Stressz levezetésére
  • Alvászavar kezelésére
  • Szorongás, nyugtalanság oldására
  • Fájdalomcsillapításra

A már akár három éves koról alkalmazható kezelések remekül kombinálhatóak az egyéb méhek adta gyógymódokkal. Könnyen megszűntethetőek az immunredszer zavarai, vagy lecsökkenthető a ferőzésekkel szembeni fogékonyság. Ráadásul ez az eljárás rendkívül kíméletes is, hiszen egyáltalán nem zavarja meg a méhcsaládokat munkájuk végzése közben.

Nyitókép: PaoloBis/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)