A mérgező női báj: miért nehezebb felismerni a nárcisztikus nőket?

A sztereotípiákkal ellentétben a bántalmazó kapcsolatokban nem mindig a nők az áldozatok. A nárcizmus ugyan másképp nyilvánul meg a nőknél – de a nárcisztikus nők ugyanolyan veszélyesek és erőszakosak, mint férfi társaik.

A nárcizmus egyre ismertebb fogalom. Cikkek és tanulmányok százai jelentek meg az elmúlt néhány évben, amelyek ezzel a jelenséggel foglalkoztak. Hogy miért pont most lett ennyire népszerű téma, azon el lehet merengeni. Vajon azért, mert egyre inkább beszűkült fókuszúvá és egocentrikussá vált az emberi viselkedés? Vagy egyszerűen csak most érett meg a tudomány arra, hogy felismerje ezt a személyiségtípust? Kicsit talán mindkettő. A nárcizmus egy modern járvány, ami nőket és férfiakat egyaránt érint. A nők esetében azonban igen körültekintőnek kell lennünk, hogy felismerjük a jeleket.

A férfi macsóság valójában nárcizmus?

A nárcisztikus kifejezésről először egy arrogáns és másokat semmibe vevő férfi képe ugrik be. Nem csoda, hiszen azok a személyiségjegyek, amelyeket a nárcizmussal kötünk össze (nyílt nagyképűség, magabiztosság, felsőbbrendűség), mind olyan jellemzők, amik szorosan illeszkednek a hagyományos férfias vonásokhoz. A nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizált emberek 75%-a férfi. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a nők ne lennének érintettek.

Kétféle nárcizmus: grandiózus és sebezhető

A nárcizmus összetett kórkép. Bár a teljes nárcisztikus személyiségzavar nem túl gyakori, a népesség körülbelül 1-2%-át érinti, különböző mértékben mindannyian rendelkezünk nárcizmussal. Ez a betegség kétféle formában mutatkozhat meg: grandiózus vagy sebezhető. A grandiózusabb vonásokat mutató emberek magabiztosak és társadalmilag dominánsak. A sebezhetőbb vonásokat mutató emberek introvertáltak és alacsonyabb önbecsüléssel rendelkeznek. Mindkettő közös magja, a nagyfokú jogosultságérzet és a mások kizsákmányolására való hajlandóság.

A nők nárcizmusa túlmutat az önimádaton

Egy friss kutatásból kiderült, hogy a nők jellemzően a sebezhető kategóriába esnek, ezért a szakemberek sem veszik mindig észre egyértelműen a jeleket és tévesen akár bordeline személyiségzavarnak is diagnosztizálhatják a nárcizmust. A nők nárcizmusa túlmutat az önimádaton. A sebezhető nárcizmus olyan vonásokat foglal magában, mint az érzelmi sebezhetőség, az alacsony önértékelés és a gátlásosság. Emiatt fennáll a veszély, hogy a nők esetében kevésbé károsnak értelmezzük a betegséget, mivel kezdetben halkabbnak, gondoskodóbbnak, passzívabbnak és sebezhetőbbnek mutatkoznak, mint a férfiak. Ez mindössze annyit jelent, hogy a nők és férfiak különböző módon lehetnek agresszívak és erőszakosak. A grandiózus férfiak erőfitogtatással, a sebezhető nők azonban manipulációval, pletykával és passzív-agresszióval érik el, amit szeretnének.

A nőiesség, mint fegyver

A kutatás kimutatta azt is, hogy nőknél a nárcizmus a fizikai, szexuális és pszichológiai partneri erőszak nagyobb mértékű elkövetésével jár együtt. Tehát a sérülékeny nárcizmus olyan sajátos jellemzői, mint mások leértékelése és a jogosultsági düh (pl. kirohanás, ha nem kapja meg azt, amit úgy gondolja, hogy megérdemel), erőszakos viselkedéssel hozhatók összefüggésbe.

Azok a nők, akik nagyobb mértékben mutatják ezeket a tulajdonságokat, nagyobb valószínűséggel függenek másoktól a csodálatot illetően. Éppen ezért hajlamosak erőszakosan reagálni, hogy megpróbálják szabályozni önbecsülésüket és hatalmi pozíciót szerezzenek. Ahogyan a nárcisztikus nők bántalmaznak másokat, nem feltétlenül ismerhető fel sztereotipikusan nárcisztikusnak. Ehelyett jellemzően női identitásukat vetik be fegyverként. Ez magában foglalhatja azt is, hogy kihasználják vélt áldozati szerepüket, hogy hatalmi és irányító pozíciót szerezzenek. Az alattomos taktikák közé tartozhat a bántalmazással való (hamis) fenyegetés, az intimitás és a szeretet visszatartása, az anyaságuk kihasználása, hogy a gyermekeiket a partnerük ellen fordítsák, valamint a partnerük fizikai bántalmazása és önvédelemre fogása, hogy a jogi hatóságok szimpátiáját megnyerjék.

A társadalmi szerepek és elvárások árnyékában rejtőző nárcizmus felismerése és megértése fontos lépés a kiegyensúlyozott kapcsolatok és az egyéni jólét felé. Ahogy egyre inkább tudatában vagyunk ennek a jelenségnek, úgy válunk képessé arra, hogy hatékonyabban kezeljük azt, és támogassuk az érintetteket az önismeret és az érzelmi egészség felé vezető úton. A nők nárcizmusa, bár gyakran nehezebben ismerhető fel, ugyanolyan valós és jelentős hatással lehet az életükre és környezetükre, mint a férfiaké. Legyünk figyelmesek, empatikusak és nyitottak a másik ember valódi énjének megismerésére, hiszen csak így érhetjük el, hogy mindannyian a saját tükrünkben is önmagunk legjobb verzióját láthassuk.

Nyitókép: Westend61/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ajánljuk ezeket is:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)