A ruházati üzletek árazása gyakran igencsak rejtélyesek, hiszen gyakran egyáltalán nem egyértelmű, hogy valóban az ár az, ami tükrözi az adott ruhadarab minőségét. De mit is jelent a "minőség" valójában?
Az, hogy minőségi ruhadarabok vásárlására törekszünk, általában kézenfekvő, viszont ehhez sem árt magunkban meghatározni, hogy mit is jelent nekünk igazából a „minőség”. Vásárláskor ugyanis még ennek figyelembe vételekor is több szempont alapján mérlegelhetünk. Ott van az időtállóság kérdése (gyorsan szétesik?), nem mellékes az anyag (légáteresztő-e, kellemes tapintású?) és a szabás sem (kényelmesen és magabiztosan érzed magad benne?), ahogy a praktikumról (speciális gondozást igényel?) sem kéne megfeledkeznünk. Emellett más értékalapú szempontok is felmerülhetnek, így például a fenntarthatóság. Nos, mindezt figyelembe véve, nagy falatnak tűnik az okos döntések meghozatala. Íme, néhány tipp arra, hogyan találjunk igazán minőségi darabokat a boltokban anélkül, hogy borsosan megfizetnénk annak árát.
Lássunk tisztán!
Ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani, érdemes-e megfizetnünk a minőséget, több szempontot is figyelembe kell vennünk és látnunk kell, hogy mik azok a tényezők, amik az árat befolyásolják. Először is hosszú út vezet addig, hogy egy ruhadarab a boltok polcaira kerüljön, de azok a cégek, amelyek a általában tényleges gyártást végzik, gyakran nagyon alacsony haszonkulccsal működnek. A legnagyobb költségtényező tehát semmiképp sem a gyártás, hanem az anyag. Az olyan textilek ugyanis, mint a selyem, a kasmír és az organikus pamut mind prémium áron kaphatók. Ehhez adódnak hozzá a munkabérek, a szállítás, a behozatali vám és az elosztási költségek.
A ruházati márkák és kiskereskedők azonban még a saját haszonkulcsukat illetően sem szégyenlősködnek és olykor jelentősen felárazzák a termékeiket. A csúcskategóriás divatipar pedig az okos marketing és a márkapozicionálás révén normalizálta azt az elképzelést, hogy bizonyos címkék csillagászati összegeket érnek meg. Azonban tévhit az, hogy ha több pénzt fizetünk valamiért, jobb minőséget kapunk, könnyen előfordulhat ugyanis, hogy csak a márka miatt nézzük el a borsos árat. De hogyan vásároljunk akkor valóban minőségi darabokat?
Fontos a természetesség
A természetes anyagok számos előnnyel járnak, a pamut strapabíró, a gyapjú kényelmes és légáteresztő, a len könnyű és szellős, a selyem pedig, nos, selymes – és gyakran ennek megfelelően árazzák is őket. Azonban mégis jelentős különbségek vannak az anyagok között, így ha ezeket a megjelöléseket látjuk a címkén, még nem feltétlen jelenti azt, hogy az rögtön befutó lehet.
A pamut esetében például rost típusa is számít. Ha alacsonyabb minőségű pamutot használnak, a rost rövidebb, így nem lehet olyan finom és erős fonalat fonni, aminek következtében az anyag sem lesz olyan tartós. Ez rögtön meg is magyarázza azt, hogy miért vannak jelentős eltérések a pamutpólók áraiban is. Az organikus rostok ugyanis általában többe kerülnek, akárcsak a Supima pamut, amelyet az Egyesült Államokban termesztenek és amelyet olyan márkák használnak, mint például az American Giant.
Ugyanez az elv vonatkozik a gyapjúra is. A költségek csökkentése érdekében egy cég keverhet olcsóbb gyapjút Merino gyapjúval, vagy hsználhat csak alacsonyabb minőségű, rövidebb szálú gyapjút is. De az sem ritka, hogy a kasmír termékek más rostokat is tartalmaznak, hiszen így alacsonyabbak lesznek a nyersanyagköltségek, de a termék még mindig eladható „kasmírként”. A keverékek persze nem rosszak, de azért vásárlás előtt olvassuk el a címkéket és a termékleírásokat, de vegyük figyelembe, hogy ezek nem mindig pontosak – egy címke akkor is „100% gyapjút” ír, ha egy gyapjúkeverékről van szó.
A szintetikus sem szitokszó
A poliésztert gyakran csak negatív vonatkozásban emlegetjük, de ez nem feltétlenül indokolt. Sokan ugyanis nem az ár, hanem a funkcionalitása miatt választják azt. Egy selyemblúz ugyanis sokkal kényesebb és fokozott odafigyelést is igényel viselőjétől. Ráadásul sokan hiába tartanak a szintetikus anyagoktól, a 100% poliészter is sokáig tartós lehet.
A tradíció a kulcs?
Cipők tekintetében gyakran tanácsolják azt, hogy olyan márkákat válasszunk, amelyek igazi hírnévvel rendelkeznek, nem törekednek a tömeggyártásra. A tradicionális cipőkészítő műhelyek és az évtizedes múltra visszatekintő kisebb márkák termékei általában egyet jelentenek a minőséggel, hiszen ők biztosan nem tennék kockára a jó hírüket.
Így vizsgáljuk meg a ruhákat!
Bár sokan már csak az online shoppingra esküsznek, mégis van, amit jobb, ha személyesen vásárolunk meg, így van ez akkor is, mikor kifejezetten minőségi ruhadarabokat keresünk. Lássuk, mik azok a részletek amik fellett nem érdemes átsiklani.
- Anyag: fogjuk meg és nyújtsuk meg finoman az anyagot, ha az könnyen eltorzul, akkor általában gyenge minőségű. A nagyon vékony és gyenge anyagok általában nem bírják olyan jól, mint azok, amelyek súlyosabbak. A laza kötésű vagy hímzett anyagok is kockázatosak; még ha jól is vannak elkészítve, könnyen szakadnak vagy fennakadnak olyan felületeken, mint a ruhafogasok vagy a tépőzár.
- Szegély: ha egyenetlen szegélyt látunk, az a rossz minőség egyik legszembetűnőbb jele, ezen nincs is mit magyarázni.
- Részletek: sima fém cipzár vagy műanyag, ami már akad? Túl szorosan varrt gombok? Bizony ezek is lehetnek a megkérdőjelezhető minőség jelei.
- Varrások: a varrásoknak szorosan kell lenniük, de még azok számát is megszámolhatjuk a minőség felmérének érdekében. Szakértők szerint ugyanis a nyolc-tíz öltés hüvelykenként jobb minőséget ígér, tartósabbá teszi a ruháinkat, mint alacsonyabb számú (például hüvelyenkénti hat) öltés.
Bár apróságnak tűnnek, s olykor elvisz minket az öröm egy szép ruhadarab megtalálásakor, mégis érdemes rászánni azt az öt percet, hogy alaposan megnézzük, mit viszünk a kasszához. Ahogy olykor alacsonyabb áron is bukkanhatunk kincsekre, úgy sajnos az is előfordulhat, hogy a magasabb összeggel nem a minőséget, csupán a körítést fizetjük meg.
Nyitókép: Reza Estakhrian/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Tényleg ennyire megéri? – SHEIN pro és kontra
- 5 tipp az okos és felelős online vásárláshoz
- Nem tudsz megálljt parancsolni a shoppingolásnak? Ezt az 5 szabályt kövesd, ha vásárolni indulsz!