„A mozgás belülről indítja el a változást” – Bagdal Szilvia, a jóga életet változtató hatásáról és a személyes fejlődéséről mesélt

Jógázz velünk!

Bagdal Szilvia egy szuperlaza jógaoktató, aki váltig állítja, a jógához nem kell más, csak egy kis idő és kitartás. Inspiráló Instázók sorozatunk következő szereplője ráadásul hamarosan saját sorozattal is jelentkezik az oldalon!

Fantáziánkban a jógik buddhai nyugalommal megáldott alakok, akik lehetetlen pózokban ücsörögnek naphosszat, teszem azt egy óriási levesteknős hátán, és távol állnak a sürgő-forgó világ minden bajától. Persze a valóságban ez közel sincs így. Igazi, két lábbal a Földön járó jógi, Bagdal Szilvia is, aki civilben egy nagy multinacionális cég menedzsere. Sokat utazik, egész nap emberek veszik körül, a beosztása hektikus, az élete pedig pont annyira sűrű, mint amennyire egy, az ország bármely pontján élő 32 éves nőnek. Na jó, lehet, hogy egy picit talán sűrűbb is. Hiszen Sziszi a munka végeztével az elegáns nadrágkosztümöt jógaszettre cseréli, felkeresi az egyik jógastúdiót, egy matracon bő fél óra alatt elcsendesedik, majd átlép a jógaoktató szerepébe.

A beledi könyvtártól a kézenállásig

„Nemrég otthon jártam, és betértem a városi könyvtárba. Akkor, ott a polcok között beugrott egy emlék. Általános iskolás lehettem, és – a mai napig nem tudom hogyan -, a kezembe akadt egy könyv a jógáról. Kikölcsönöztem, és még azon melegében elkezdtem gyakorolni a fatartást és a fejenállást. Bár a jóga akkoriban csak egy hirtelen jött fellángolás volt, amiről aztán a tinédzser éveimben meg is feledkeztem, idővel beigazolódott, hogy ez az én mozgásformám.Évekkel később, egy fesztiválon találkozott újra a jógával, ami felidézte benne a régi lelkesedést. „Éppen az egyik koncertről mentünk a másikra, amikor egy sátor előtt felfigyeltem arra, ahogy egy kisebb csoport jógázik. Gongszó, füstölő, minden volt, ami csak kell, engem persze teljesen elvarázsolt, és kis hezitálás után beálltam.Ezután szinte egyenes út vezetett a jógivá válásig. Amikor Sziszit a munka Budapestre hívta, talált két jógastúdiót, ahol heti egy-két alkalommal gyakorolhatott, a mozgásforma pedig hamar az élete egyik fontos részévé vált.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Szilvia Bagdal (@sziszi.yoga) által megosztott bejegyzés,

„Hét éve jógázom. A vízválasztó mégis az volt, amikor 3 évvel ezelőtt beiratkoztam egy jógaoktató képzésre, mert a munkám miatt egyre kevesebb időm lett, ezért nehezen tudtam beilleszteni a jógaórákat az életembe. Azt gondoltam, ha megtanulom, akkor akár otthon, magamnak is összeállíthatom a saját gyakorlataimat. Aztán persze az oktatóképzésen sokkal többet kaptam, mint amire számítottam. Megtanultam, hogyan kell átadni a jógát, és kiderült, hogy ez nem is áll olyan távol tőlem. A tanfolyam végeztével felkért a stúdió, hogy tartsak órákat, aminél nagyobb pozitív visszajelzésre álmomban sem gondoltam volna.

Türelem neveli a jógit

A jóga nem egy sport, hanem életfelfogás. Ez a mondat még azoknak is ismerősen csenghet, akik még soha egyetlen ászanát sem próbáltak ki. És ez a mondat ugyanannyira lehet ijesztő, mint amennyire csábító. Vajon igaz lenne, hogy egy csapásra meg kell változtatnunk az életünkben egy csomó mindent, amint elhatározzuk magunkat a jóga mellett? „A jógában is vannak erkölcsi normák, amik nagyon hasonlóak a Biblia 10 parancsolatához. Jámáknak és nijámáknak hívjuk őket, olyan gondolatok tartoznak ide, mint a Ne árts! vagy a Légy elégedett!, Törekedj az egyszerűségre!. Ezek azonban nem külső nyomásra születnek meg a jógázóban, nem úgy működik, hogy addig nem jógázhatsz, amíg ezeket nem tartod be. Inkább azt mondanám, hogy ezek a gondolatok a jóga hatására megszületnek minden jógázóban. És, ami még fontos, nem egyik napról a másikra. A saját bőrömön tapasztaltam meg ezt. Ahogy elkezdtem jógázni, fokozatosan jobban megismertem magam. Rájöttem, hogy ki vagyok, tisztelni kezdtem a testemet. Ennek ereménye volt, hogy abbahagytam a dohányzást, mert másként tekintettem önmagamra, rájöttem, hogy a test az én burkom, ami életem végéig elkísér, tehát miért is akarom szennyezni bármivel is? De a vegetáriánus életmód, ami mára már inkább vegánba hajlik is a bennem végbemenő változás eredménye. A mozgás belülről indítja el a változást, a rendszeres jógától együttérzőbb lettem, türelmesebb, rájöttem, hogy senki nem előbbre való a másiknál, mindenki egyenlő.” Bár Sziszi eleinte maga is csak olvasott ezekről a belső változásokról, később a saját bőrén tapasztalta meg, hogy mindez működik. Nemrég egy komoly baleset után éles helyzetben is kiderült, mennyire megerősítette őt ez az életfelfogás. „Két méter magasról leestem egy mászófalról, megműtöttek, majd 3 hetet a kórházban töltöttem. Újra meg kellett tanulnom járni, amit én nem úgy fogadtam, hogy vége a világnak. Inkább kihívásként kezeltem, minden nap egy új nap volt, amikor ki kellett derítsem, mire is képes ez a kis beteg lábam.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Szilvia Bagdal (@sziszi.yoga) által megosztott bejegyzés,

Nem a tökéletesség a cél

Sziszi azóta is tanít és folyamatosan képzi magát. A karantén idején online tartott órákat, most pedig lassan visszatér a Downdog és a Yogasecrets Downtown stúdióiba, hogy folytassa azt, amit a legjobban szeret. „Sokszor eszembe jut, hogy korábban, amikor még csak órákra jártam, azért nem gyakoroltam otthon, mert azt hittem hogy egy tisztességes jógaóra minimum 90 perces, kötelező hozzá a tökéletes jógaszett és persze a nyugalmas környezet. Az a legfontosabb tanácsom mindenkinek, aki csak egy picit is érdeklődik a jóga iránt, hogy kezdje el. Bugyiban és melltartóban, kócos hajjal, profi matrac nélkül is lehet csinálni. Mert a jógához nem kell más, csak te magad, meg egy kis idő. Ha 20 perc, akkor annyi. Nem kell véresen komolyan venni, mert akkor sosem kezdünk bele. Nem a tökéletesség a fontos, hanem a folyamatos fejlődés. Én évek óta gyakorlom a kézenállást, ez az én örök harcom. Ehhez a gyakorlathoz sok mindent kell összehangolni, egyszer már 7 másodpercig sikerült kitartanom. Fantasztikus érzés, amikor elkezded, kiigazítod, kicsit meginogsz, majd megtalálod a stabilitást, olyan, mint amilyen hurrikán közepében lehet a csend. Aztán persze kidőltem, de nem adom fel. A kézenállás a félelmekről és azok leküzdéséről is szól, van abban valami amikor a világ a feje tetejére áll, de te mégis stabilan kitartasz. 

Sziszi a következő hat hétben saját jógás sorozattal jelentkezik a woohoo.-n! Jógázzatok velünk!

Nyitókép: @sziszi.yoga

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: