A múlt dallamai: hihetetlen, de ezek az albumok már 50 évesek!

1974-et a kritikusok nem feltétlen emlegetik úgy, mint a zene egyik legfontosabb évét, azonban ha körülnézünk, mégis észrevesszük, hogy igencsak fontos dalok és albumok születtek ötven évvel ezelőtt.

A punk és a diszkó kettős forradalma előtt állva, a világ különböző pontjain innovatív zenészek feszegették a rock, pop, soul, funk, elektro-pop és más műfajok határait. Voltak olyan ’60-as évekbeli zenészek is, akik inspiráló lemezekkel igyekeztek megőrizni relevanciájukat, illetve megjelentek azok az előadók és zenekarok, akiket ma már igazi legendaként emlegetünk. Éppen ezért össze is gyűjtöttünk tíz 1974-es albumot, mellyel bebizonyítjuk, hogy mégis csak fontos év volt az a zene számára.

David Bowie – Diamonds Dogs

David Bowie egy igazi ikon volt és a talán egyik legikonikusabb albuma, a Diamonds Dog is 2024-ben jubilál. A művész nyolcadik stúdióalbuma egyébként nem kifejezetten rajongóinak készült, hiszen az azon hallható dalok eredetileg George Orwell 1984 című művét feldolgozó musicalhez íródtak. A darabot azonban az író özvegye, Sonia meghiúsította azzal, hogy nem adott engedélyt a regény feldolgozásához, így Bowie kénytelen volt más irányt venni. Azonban nem véletlen, hogy a ’74 május 24-én megjelenő korongon többek közt helyet kaptak az 1984 és a Big Brother című dalok is.

Dolly Parton – Jolene

Dolly Parton ’74 február 4-én megjelent albumának címadó slágere még azoknak is ismerősen csenghet, akik leginkább a mai slágerekre szavaznak a zenehallgatás terén. Ez utóbbi természetesen egyrészt Beyoncénak köszönhető, aki idei, Cowboy Carter című albumán feldolgozta ezt a slágert, illetve a Måneskinnek, akikkel az énekesnő szintén feldolgozta és előadta azt. A legendák szerint egyébként Dolly Parton ezt és a szintén óriási sikert aratott  „I Will Always Love You”-t ugyanazon a napon írta meg. Bár lehet, hogy nem pontosan huszonnégy órán belül születtek, de biztos, hogy mindkét dal ugyanabból a rövid időszakból származik, ami így is elképesztően lenyűgöző teljesítmény.

KISS – KISS

Szinte hihetetlen, de a KISS debütáló albuma is 1974-re datálható, melynek címe nem megegyezik a zenekar nevével. A KISS című lemez február 18-án ünnepelte ötvenedik születésnapját, és annak ellenére, hogy megjelenésekor a Billboard 200-as listáján „csupán” a 87. helyig jutott, mégis nagyon fontos helyet foglal el diszkográfiájukban. Többek közt azért is, mert ezen volt először hallható a Black Diamond című dal, melyet tíz évvel később a The Replecements dolgozott fel saját, Let It Be korongján.

Judas Priest – Rocka Rolla

Nemcsak a KISS, hanem a Judas Priest is 1974-ben került fel igazán a zenei térképre, hiszen a brit heavy metal banda is ekkor jelentette meg első nagylemezét, melynek a Rocka Rolla címet adták. Azoknak, akiknek ez valahogy ez kimaradt eddig, mindenképp ajánljuk, hiszen egész meglepőek a dalok kissé rockos, kissé bluesos hangzása, főleg annak tekintetében, hogy később egyáltalán nem ezt szoktuk meg tőlük.

ABBA – Waterloo

Ha rajongsz a címadó dalért, amellyel 1974-ben megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivált, és globális hírnevet hozott az ABBA popnégyesének, akkor szerencséd van. Az ötven évvel ezelőtt megjelent Waterloo, a zenekar második albuma a dal angol verziójával kezdődik, és az svéddel zárul. Dupla „Waterloo” az igazi zenei élvezetért!

John Lennon – Walls and Bridges

John Lennon 1974. szeptember 26-án megjelent ötödik szóló stúdióalbuma az első helyre került a Billboard 200 listán, és megszületett róla a „Whatever Gets You thru the Night” című sláger, amely a Billboard Hot 100-on az első helyet is elérte. Ezt a dalt egyébként közösen írták Elton Johnnal és Lennon egyetlen olyan szóló kislemeze volt, ami még életében vezette az amerikai poplistákat. A sztár „(Just Like) Starting Over” című dala 1980 decemberének végén, tehát nem sokkal halála után állt csak az élre.

Stevie Wonder – Fulfillingness’ First Finale

Stevie Wonder diadalmas évtizedének közepén érkezett a Fulfillingness’ First Finale című album, amely második egymást követő Grammy-díját hozta meg neki az Év Albuma kategóriában. Az előző évben ugyanis az Innervisions-szel is megszerezte ezt a szobrot. Ez nem is volt meglepő, hiszen a 1974-es albumról két sláger is felkerült a Billboard Hot 100 listára, melyek a You Haven’t Done Nothin és a Boogie On Reggae Woman voltak.

Big Star – Radio City

Ugyan a memphisi power-pop úttörők, azaz Big Star második albuma nem hozott nagy kereskedelmi sikert, de nem feledkezhetünk meg arról, hogy a későbbiekben rengeteg zenészt inspirált. Köztük van a The Bangles is, akik feldolgozták az ominózus Radio City album kedvencét, a September Gurls-t is a slágerekkel teli 1986-os Different Light című albumukon.

Bob Dylan – Planet Waves

Több mint egy évtizeddel a saját nevét viselő debütáló albumának megjelenése után Bob Dylan 14. stúdióalbuma lett az első olyan, amely az első helyet érte el a Billboard 200-as listáján. Persze, ez a siker nem volt példátlan, hiszen ezt négy további album követte ezt az elmúlt fél évszázadban.

Joni Mitchell – Court and Spark

Joni Mitchell jazzes beütésű hatodik stúdióalbuma a legmagasabb helyezést elérő lemeze a Billboard 200-on a mássodik helyet érte el, és kihozta a „Help Me” című kislemezt, amely a legendás énekes-dalszerző egyetlen Top 10-es slágere volt Amerikában.

Nyitókép: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)