Női sorsok és játszmák, Oroszlán Szonja és Szamosi Zsófia szemszögéből.
Végy egy Janikovszky Éva darabot, és adj hozzá két szuper színésznőt, a siker máris garantált. Valószínűleg ez a gondolat vezérelte Tollár Mónika dramaturgot, amikor évekkel ezelőtt útjára indította beszélgetős sorozatát. A zártkörű, képzeletszínházi esten az írónő mai napig aktuális írásából, A lemez két oldala című könyvből olvasott fel a két népszerű színésznő, Oroszlán Szonja és Szamosi Zsófia. A humorral erőteljesen átszőtt írást, amelyben szinte minden nő magára ismerhet, csak fokozta a két művész előadásmódja és hanglejtése. A felolvasást beszélgetés követte, ahol az is kiderült, hogy Szonja és Zsófi hogy éli meg a kort és a korral járó változásokat.
A nő, ha elmúlt 40
Zsófi a jelenetek közül, azokat érezte magához a legközelebb, amelyek az anyasággal kapcsolatosak. „Hihetetlen, amikor a Janikovszky szövegekben ráismerek azokra a mondatokra, amiket én is mondok a gyerekemnek. Pedig magam is számtalanszor hallottam annak idején az anyámtól és mennyire utáltam. Szinte az agyamra ment ilyenkor. Ez egyfelől nagyon rémisztő, másrészt egyfajta megértés is kialakul a szülővel kapcsolatosan, mert most értem meg a mondanivalójának a tartalmát”.
Szonja az egyszer, csak egyetlenegyszer hallgass végig gondolatmenettel azonosult leginkább. „Én egyke vagyok, és mindig úgy éreztem, hogy az, hogy nincs testvérem, az áldás és átok is egyszerre az életemben. Mert mindig, minden figyelem rám összpontosult, nem feltétlenül rossz értelemben, de folyamatos volt rajtam a kontroll. Az ember emiatt erőteljesen próbálja elmagyarázni és megértetni, hogy felnőtt, és ezekben a helyzetekben otthon gyakran előjött a fenti mondat, amikor próbáltam az elképzeléseimet érvényre juttatni”.
A szövegek ugyan humorosak, de jól tükrözik a valóságot is, ezért nem véletlen, hogy egy-egy gondolat jobban betalál. Zsófinak ezzel kapcsolatban a Hát erre nevelt engem az anyám? kérdés volt, ami erősen elgondolkodtatta. „Ez a mondat a mosatni életszakaszomban sokszor felmerül. Hogy jó helyen vagyok-e, jó vagyok-e abban, amit csinálok, ezt kell- e csinálnom, itt kell- e most tartanom. Ezeket a kérdéseket sokszor felteszem magamnak. Ugyan a szövegben viccként hangzik el, de engem ez komolyan foglalkoztat. Szerintem ez a 40-es nőknek teljesen természetes életközepi kérdés”.
A bűvös 40
Szonját az érintette meg legjobban, hogy az egyik jelenet rávilágította arra, mennyivel jobban kellene saját magát képviselnie. „Én nagyon sok mindent magamban tartó ember vagyok. Valószínű, hogy ez egy kicsit az egykeségből is fakad, mert sokszor nem volt kinek elmondanom, amit szerettem volna. Sokszor jobb lenne, ha ezeket kiadnám magamból, nem biztos, hogy az az egészséges, ha az ember magába tartja és hordozza a sérelmeit, és csak duzzog. Van ezzel dolgom, ezt kell gyakorolnom még. Hogy erőteljesebben képviseljem magamat bizonyos helyzetekben, hogy maximálisan ki tudjak állni magamért”.
A nők számára sokszor egyfajta fordulópontot jelentő 40. évről is szó esett, s bár a két színésznő egykorú, teljesen máshogy élték meg ezt az életszakaszukat, de egyikük sem tartotta drámainak. Szonja hat napig bulizott a jeles nap alkalmából Las Vegasban. „Az unokatestvéreimmel voltam, többek között Backstreet Boys koncerten, elég emlékezetes ünneplésre sikeredett. Egyáltalán nem éltem meg drámának, hogy betöltöttem a negyvenet”. Zsófinak egészen más élményei vannak ebből az időszakból: „éppen az első gyermeket vártam, ez egy nagyon harmonikus és felemelő időszak volt számomra. Egyáltalán nem foglalkoztam a korommal, semmiben nem befolyásolt, hogy éppen hány éves vagyok”.
De vajon a karrier szempontjából mit jelent egy színésznő számára, ha betölti a 40. életévét?
Szonja azt mondja, hogy ekkor az ember már 20 éve van jelen a pályán, ami komoly rutint jelent, ismeri magát, tisztában van az eszközeivel. „Pályakezdőként rengeteg kérdés van, de 40-re beérik az ember, tudod, hogy mit tudsz, miben vagy jó. A kor része persze néha mostoha, mert nagyon könnyű azt kritizálni, aki a tv-ben szerepel, ahol az összes ránc és plusz kiló látszik. De ilyenkor pontosan tudom, hogy aki a kanapéról néz és kritizál ő is ugyanannyit hízott és öregedett az évekkel, de ugye ő nincsen reflektorfényben. El kell ezt fogadni, nincsen más lehetőség”.
Zsófi szerint ez azért is nehéz kérdés, mert nem a kor fontos, hanem, hogy az ember mennyire tudja elfogadni az idő múlását. „Mennyire tud magával a nő megbarátkozni, mennyire lett önazonos. A kor sokszor okoz gondot egy nőnél, de a színésznőknél ez különösen érzékeny téma. Ilyenkor már jelent valamit az arca, az alkata, a kisugárzása és nem árt, ha harmóniában van magával. Azért is nehéz 40 felett, mert fogynak el a szerepek. Ez klasszikus színésznői probléma, a női szerep amúgy is kevesebb. A legtöbb szerep a fiataloké vagy femme fatale karakter, amit egy időn túl el kell engedni. Aztán jönnek később az anyaszerepek, de ezek általában kisebb szerepek, nem annyira hangsúlyosak. Sajnos a világirodalom is gondoskodik arról, hogy ne legyen jó egy 40-es színésznőnek.”
Újratervezés 40 felett
Nagyon fontos témaként jött fel az újratervezés, amivel a mai világban rengetegen szembesülnek. Mindketten megtalálták azt a tevékenységet a színészet mellett, amiben ki tudnak teljesedni, amiben örömüket lelik. Zsófi szabadúszó, így a COVID ideje alatt egyáltalán nem volt munkája. „A járvány döbbentet rá arra, hogy semmiféle védőhálom nincsen, hogy mennyire kiszolgáltatott vagyok. Az elején nagyon kétségbeestem, aztán megpróbáltam lehetőségként tekintetni a helyzetre. Kihasználni, hogy lett időm és ebben az időben tanuljak valamit. Nagyon régóta érdekelt a lakberendezés, ezért elkezdtem egy kétéves képzést. Amikor újraindulhatott a színház, akkor sem hagytam abba, teljesen beszippantott az egész. Sok rokonságot látok a két szakmában, mert mindkettőhöz hihetetlen empátia kell, jó emberismeret és erős kommunikációs készség, amivel egy ember ízlését és igényeit fel lehet mérni. Ráadásul mindkettő projekt alapú munka, tehát arra törekszem majd, hogy párhuzamosan összeegyeztessem őket”.
Szonja még a COVID előtti időszakban döntött úgy, hogy kicsit kiszakad a hazai környezetből, és mivel a családjából sokan élnek Amerikában, volt lehetősége egy időre odaköltözni. Róla köztudott, hogy nagy állatbarát, így nem véletlen, hogy másik lábnak állatokkal kapcsolatos tevékenységet választott. „Gyerekkorom óta vonz az állatgyógyászat, ebben az irányban kezdtem el kint tanulni, és szakképesített állatorvosi asszisztens vagyok. Ló manuál terapeuta lettem, aktívan dolgozom sport és versenylovakkal. Boldoggá tesz, és nagyon jól kiegyenlíti a szabadúszó színészettel járó üresjáratokat. Mindenképpen olyan feladatot kerestem, amit ugyanolyan szenvedéllyel tudok csinálni, mint a színészetet. Máshogy nem is lenne értelme az egésznek. Ráadásul itt sem a kor, sem a ráncok nem fognak soha sem számítani”.
Kiemelt kép: Oroszlán Szonja és Szamosi Zsófia (fotó: Pongrácz Rita)
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Fogorvosnak készült, majd az USA legjobban fizetett színésznője lett belőle: az 50 éves Sofia Vergarán nem fog az idő
- „Hiú ember vagyok, a tetszés a prioritásom” – interjú Csepregi Évával
- „Néha elszégyellem magam, hogy most mennyire jó nekem” – interjú Berkes Gabival