Nőként hajlamosak lehetünk alulértékelni magunkat egy állásinterjún a negatív sztereotípiák miatt. De vajon élnek még ezek az előítéletek?
Akár beismerjük, akár nem, mindannyian napi szinten gyakoroljuk személyes előítéleteinket; ez tesz minket emberré. A természetes elfogultságok létezését tagadni minden bizonnyal álságos lenne. Mindazonáltal az előítéletek sajnos az élet minden területén jelen vannak, és minden bizonnyal egy állásinterjún is találkoztunk hasonlóval. Nőként azt érezhettük, hogy hátránnyal indulunk a férfiakkal szemben. Hiszen míg ők magabiztosságot sugallnak, addig a nők legszimpatikusabb képet próbálják magukról felfesteni, amibe a magabiztos fellépés valahogy nem fér bele.
Ezek természetesen áltanosítások, de az olyan tanulmány, mint például a Montana Állami Egyetemen végzett, azt mutatják, hogy a kulturálisan berögzült nemi előítéletek még mindig jelen vannak a felvételi folyamatok során. A nőket több kritérium alapján ítélhetik meg, a kompetenciájuk, a szociális viselkedésük mellett az erkölcsük is téma, míg a férfiakat leginkább csak a képességeik alapján értékelik.
A kutatók szerint a nőkkel szembeni igazságtalan előítéletek nagy része implicit – vagyis a férfi interjúztató nem feltétlenül tudja, hogy a nőket vezetői inkompetenciával vagy más negatív tulajdonságokkal társítja. A tanulmány szerint azonban minél erősebb az implicit előítélet – még azoknál a férfiaknál is, akik azt mondják, hogy támogatják az egyenlőséget –, annál rosszabbul teljesítenek a nők az interjúkon. A nők észreveszik a negatív testbeszédet és arckifejezést – még akkor is, ha az interjúztató szóban egészen pozitív.
A sztereotípiákkal ellentétben azonban nincs bizonyíték arra, hogy a férfiak és a nők általánosságban különböznek a magas szintű munkateljesítményt előrejelző pszichológiai tulajdonságok tekintetében. Tehát amikor mondjuk egy férfi és egy nő között kell választani bármilyen munkakör betöltése kapcsán, a valóság az, hogy a magas teljesítményt nyújtó nők esélye ugyanolyan jó, mint a magas teljesítményt nyújtó férfiaké.
Ezért adunk is pár tippet, hogy biztos sikered legyen az állásinterjún!
1. Érkezz időben
Azzal mindenki tisztában van, hogy tilos késni az állásinterjúról, ha mégis megtörténne, már most gondolkozz egy nyomós indokon. Ám túl korán érkezni is tiszteletlenség, érkezz 10-15 perccel hamarabb.
2. Legyél lelkes
Mindegy miről esik szó – munka, család, hobbi – mesélj róluk szenvedéllyel. A munkáltatók nagyra értékelik, ha szívvel-lélekkel mesélsz valamiről. Ne légy visszahúzódó!
3. Bővebben fejtsd ki a gondolataid
Ha kérdeznek próbálj meg, ne „igen-nemmel” válaszolni, jól megfogalmazott gondolatokkal támaszd alá a véleményed bármiről is legyen szó. De vigyázz csak annyit mondj, amennyi szükséges.
4. Érdeklődj a munka iránt
Legyenek előre megírt kérdéseid a munkafolyamatokkal kapcsolatban, a munkaadók szeretik ha érdekel a betöltendő állás, minden apró részlete. Persze akkor tudsz a legjobban kérdezni, ha előtte alaposan felkészülsz a cégből. Nézz utána a fontosabb mérföldköveknek, vedd sorra azokat az információkat, amik publikusak és amelyek kapcsolódnak a betölteni kívánt pozícióhoz.
5. Kérdezd meg, hogyan tovább
A találkozó végén használd ki az alkalmat, és kérdezd meg, mire számíthatsz az interjú után. Mikor és hogyan kerültök újra kapcsolatba? Lesz-e még egy kör a felvételi folyamat során? Ezzel nemcsak könnyebben tervezhetővé teszed magadnak a következő időszakot, de azt is bizonyítod, hogy szakmai fejjel gondolkodsz.
+1. Ami soha nem hangozhat el
Fontos tudni, hogy vannak olyan kérdések, amelyeket a munkáltató nem tehet fel, ez törvénybe is van foglalva, sokszor mégis elhangoznak egy interjún. A nők általában gyerekvállalásra, családi állapotra vonatkozó kérdéseket kapnak, a munkáltató többnyire tervezni akar, nem diszkriminálni, de ettől függetlenül az alábbiakról nincs joga kérdezni egy állásinterjún:
- Gyerekvállalás
- Családi állapot
- Hogyan oldja meg, ha a gyerek beteg lesz?
- Miért nincs (még) gyereke?
Nyitókép: Klaus Vedfelt/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- 6+2 kérdés, amit érdemes feltenned egy állásinterjún
- Sok munkahelyen még mindig többre becsülik a külsőt a tudásnál
- A japán nőknek harcolniuk kell azért, hogy szemüveget viselhessenek a munkahelyükön