A perfekcionisták sem egyformák: 5 típus, aki másként éli meg a tökéletességre törekvést

Van egy olyan elképzelésünk a perfekcionistákról, hogy nekik csak az a fontos, hogy minden mindig tökéletes legyen. Ez azonban túlzott leegyszerűsítés.

A perfekcionizmus sokak szemében ünnepelt tulajdonság, hiszen a precizitás, a magas szintű elkötelezettség és a tökéletességre való törekvés látszólag rendkívül pozitív eredményeket hozhat. Az ilyen hozzáállású emberek gyakran kitűnnek munkájukban, mivel hajlandóak extra erőfeszítéseket tenni a kiválóság eléréséért és nem elégszenek meg a középszerűséggel. Azonban a perfekcionizmus árnyoldalai is jelentősek: az állandó maximalizmus stresszt, szorongást és kiégést okozhat, mivel a perfekcionisták soha nem elégedettek az elért eredményeikkel, és folyamatosan úgy érzik, hogy még többet kell tenniük. Emellett a túlzott perfekcionizmus akadályozhatja a kreativitást és a rugalmasságot, mivel a hibázás lehetősége elfogadhatatlanná válik, ami valójában csak gátolja a fejlődést. Ahogy mi emberek különbözünk, úgy a perfekcionisták sem egyformák. A perfekcionizmus különböző formákban és intenzitással jelenhet meg, ezek közül mutat most ötöt Katherine Morgan Schafler pszichoterapeuta, A perfekcionista útmutatója az önkontroll elvesztéséhez című könyv szerzője.

Klasszikus perfekcionista

Ez az a típus, amelyikre leginkább gondolunk, amikor elképzeljük, hogy milyen lehet egy perfekcionista. A klasszikus maximalizmus jellemzi őket, szabályt és rendszert visznek mindehova, ahova csak beteszik a lábukat. Megcsinálják, amit ígérnek, úgy, ahogyan megígérték és akkorra, amikor megígérték. Bár ezek jó tulajdonságok, vannak hátrányaik is. A klasszikus perfekcionista például nem mindig dolgozik az együttműködés szellemében. Emellett gyakran érezheti magát frusztráltnak, amiért a környezete egy idő után természetesnek veszi a 100%-ot tőle. Bár élvezi a tervezést és a végrehajtást, ez nem jelenti azt, hogy ez ne lenne munka számára.

Halogató perfekcionista

A halogató perfekcionista azt akarja, hogy a körülmények tökéletesek legyenek, mielőtt valamibe belekezdene. Ennek eredményeként gyakran halogatja egy projekt elkezdését. Az ilyen típusú perfekcionizmus egyik előnye, hogy az illető nagyon megfontolt, minden helyzetet 360 fokos szögből lát. Azonban a halogató perfekcionisták már az előkészületekkel annyi ideig elszöszölnek, hogy szinte soha, vagy csak nagyon nehezen jutnak el a célig. Emiatt a környezet akár lustának vagy szavahihetetlennek is titulálhatja őket.

Kusza perfekcionista

A kusza perfekcionistának nem okoz gondot, hogy belekezdjen valamibe, hiszen ő mindenre igent mond és szinte mámorban úszik a start előtt. Természeténél fogva ragadósan lelkes, emellett szuper ötletgazda. A hátránya viszont, hogy a kusza perfekcionista azt szeretné, ha a folyamat közepén ugyanolyan tökéletesnek érezné magát, mint kezdetben, de ez nem így működik. Abban a pillanatban, ahogy a feladat közepe fele jönnek a nehézségek és fárad, azt éli meg, hogy elmúlik a lelkesedése és annak ellenére, hogy szétfeszítette magát a sok dologgal, amit elvállalt, egyik mellett sem tud elköteleződni. A halogató maximalistákhoz hasonlóan hamis belső narratívát hoz létre. Azt gondolja: „nem vagyok elég okos. Nem tudom összeszedni a dolgaimat. Nem vagyok elég fegyelmezett”. Ezek persze nem igazak, csak a megfelelési kényszer beszél belőle.

Intenzív perfekcionista

Az intenzív perfekcionista borotvaéles fókusszal rendelkezik, és ugyanezzel a mentalitással képes elvégezni a munkát. Azt akarja mindenáron, hogy a folyamat vége tökéletes eredményre vezessen. Bár elképesztő dolgokat tudnak elérni, ennek ára van. „Ha nem kezelik, az ilyen típusú perfekcionizmus negatívuma, hogy a munkát a saját vagy a körülötte lévők rovására végzi el. A cél sokszor nem szentesíti az eszközt, de az intenzív perfekcionisták ezt szem elől tévesztik” – mondja Schafler. Ezt a típust a szakértő Gordon Ramsayhez vagy Steve Jobshoz hasonlítja. Ők elintézik a dolgokat, de a csapatban mások esetleg kilépnek, mert az élmény nyomorúságos mellettük.

Párizsi perfekcionista

A párizsi perfekcionizmus személyközi szinten jelentkezik. Ez a típus azt akarja, hogy mindenki kedvelje, tökéletesen megértse és szeresse őt. Túlzottan törődik azzal, hogy mások mit gondolnak róla, és az ideális kapcsolatokat keresi. A párizsi perfekcionisták negatívuma azonban az, hogy képesek a kapcsolatteremtés rövidítéseit választani. Más emberek örömét és kényelmét a sajátjukkal szemben előnyben részesítik. Az embereknek való megfelelés azonban önfeladással jár. Ez azt is magába foglalhatja, hogy önmaguk egy másik változatát adják, hogy jobban kapcsolódjanak másokhoz. Így viszont a saját hitelességüket veszítik el a kapcsolatokban elvárt maximumért cserébe.

Ha megértjük a perfekcionizmus típusait, akkor azonosítani tudjuk, milyen segítségre lehet szükségünk. Ahelyett, hogy a gyengeségeid erősséggé alakításával küszködnél, keress valakit, aki ki tudja tölteni a hiányosságokat. Például egy rendetlen maximalista és egy halogató maximalista kiegészítheti egymást, amikor egy projekten dolgozik. Vagy ha egy klasszikus maximalistát és egy párizsi maximalistát párosítasz, az előbbi struktúrát biztosíthat, míg az utóbbi segíthet meleg és valódi kapcsolatokat építeni a tranzakciós kapcsolatok helyett. Ha ajándéknak tekinted a perfekcionizmust és nem engeded, hogy uralkodjon feletted, akkor mindezt a saját előnyödre fordíthatod.

Nyitókép: filadendron/GettyImages
Forrás: fastcompany

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)