9 élethelyzet és szokás, ami mellett jó, ha rendszeresen szedsz magnéziumot

Stressz ellen is szuper!

A magnézium nyugtatja az idegeket és elengedhetetlen a csontok egészségének megőrzéséhez, de ezt jól tudtuk eddig is. Viszont azt már nehezebb megítélni, mikor érdemes plusz dózissal támogatnunk a szervezetünket. Lássuk, szükséged van-e pótlásra!

A magnézium pótlásának legjobb módja a természetes, táplálkozás útján való bevitel, de erre sajnos nincs mindig lehetőségünk. Hiába a szándék, ha a megvásárolt élelmiszerek kevés magnéziumot tartalmaznak, vagy épp gátolja a szervezetünk a felszívódásukat. Ez még csak két szempont a sok közül, lássuk, milyen helyzetekben érdemes még étrendkiegészítő után nyúlnunk:

Ha az egyik legnagyobb ellenséged a stressz

A stresszre adott reakciónk nagyban függ a szervezetünk magnéziumszintjétől. A minket érő stressz és a hypomagnesemia, vagyis a magnéziumhiányos állapot fokozzák egymás negatív hatásait. Hólabda-effektus jön létre, azaz a két folyamat egymást erősíti: a stressz gyorsítja a magnézium kiürülését, míg a magnéziumhiányos állapot negatívan hat az idegrendszerünkre, azaz növeli bennünk a feszültséget.

Ha a reggeli kávéd nélkül nem élet az élet

Nem tudunk vitatkozni azzal, hogy nem létezik nagyobb vigasz hétfő reggelenként, mint egy nagy bögre, gőzölgő, frissen őrölt kávé. Nehéz elképzelni nélküle az ébredés utáni pillanatainkat, de hátulütői is vannak a feketézésnek: a magnéziumhiány egyik leggyakoribb kiváltó oka. Persze nem kell rögtön lemondanod a koffeinről, de azért érdemes csínján bánnod az eszpresszókkal! Egy-egy koffeinmentes superfood lattéval is helyettesítheted a délutáni adagodat.

Ha kevés magnéziumban gazdag ételt fogyasztasz

A magnézium alapvető ásványi anyag, amit a táplálkozásunk révén pótolunk. Ha szétnézünk a magnéziumban gazdag ételek között, szerencsére finomabbnál finomabb fogások közül választhatunk. Ott van például az étcsoki, a lazac, az avokádó, a kesudió és a leveles zöldségek. A felnőtt nőknek nagyjából 315 milligramm magnézium a napi ajánlott bevitel.

Még akkor is, ha megfelelően táplálkozol

Előfordulhat, hogy hiába pakolod tele a tányérod avokádóval, mégsem jut a szervezeted elegendő mennyiségű magnéziumhoz. Ha a táptalaj ásványi anyagokban szegény, a termesztett ételek is mellőzni fogják azokat. Sajnos a zöldségeink évről-évre egyre kevesebb magnéziumot tartalmaznak.

Ha sokszor csak útközben kapsz be valamit

A feldolgozott és csomagolt ételek sokkal kevesebb magnéziumot biztosítanak, mint a friss ételek. Egy 2018-as kutatás, ami a magnéziumhiányos állapot határértékét vizsgálta, bebizonyította, hogy a táplálkozásunk fogékonnyá tesz minket a magnéziumhiányra, a feldolgozott ételek, a finomított liszt és a cukor ugyanis mind mentes ettől az ásványi anyagtól. Ha az életmódodból fakadóan gyakran rohanásban vagy, csomagolj magas magnéziumtartalmú snackeket az útra: a mogyoróvajas vagy napraforgóvajas, teljes kiőrlésű szendviccsel vagy a kelkáposzta csipsszel nem lőhetsz mellé!

Ha gyógyszert szedsz

Bizonyos gyógyszerek kiürítik a szervezetünk magnéziumkészletét, vagy épp megakadályozzák az ásványi anyag beépülését. Ilyenek például a gyomorsavcsökkentő hatású protonpumpagátlók (PPI), a vizelethajtók és az ösztrogénterápia is.

Ha nem mondasz nemet az erkélyen borozós estékre

Egy-egy koktél, vagy egy pohár bor alkalmanként még nem okoz problémát, a gyakori alkoholfogyasztás viszont kapcsolatban áll a szervezet magnéziumszintjének csökkenésével, az alkohol ugyanis vizelethajtóként hat. A mértékletesség a megoldás kulcsa, enélkül az étrendkiegészítő tabletták sem érnek sokat.

Ha emésztési problémáid vannak

A gasztroenterológiai betegségek, mint a Crohn-betegség vagy a cöliákiás gluténérzékenység könnyen magnéziumhiányhoz vezethet. Ha az ásványi anyagok felszívódásával van gond, az étrendkiegészítő tabletták sem jelentenek megoldást: ha erre gyanakszol, mindenképp fordulj szakorvoshoz! Súlyos emésztőrendszeri betegségek esetén intravénásan pótolják a hiányzó nyomelemeket.

Ha a szénhidrátok rabja vagy

A szénhidrátban gazdag ételek csábításában nemcsak a kalóriák miatt aggódhatsz, a csökkenő magnéziumszintért is felelősek. Szénhidrátra márpedig szükségünk van, keress olyan alapanyagokat, amik magnéziumban gazdagok, mint például a fekete vagy az edamame bab.

Nyitókép: Hrecheniuk Oleksii/Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: