A skót tájak felett újra átveszi az uralmat a természet: hódít a visszavadítás mozgalma

A rewilding mozgalom célja, hogy az élet bősége és sokszínűsége visszatérjen a természetbe. Skóciában négy emberből háromnak fontos, hogy visszaálljon a természetes környezet eredeti állapota, együtt dolgoznak azon, hogy az elkézelés megvalósuljon.

Az elmúlt 50 évben a világ élővilágának kétharmada pusztult el. A növényfajok körülbelül 40 százalékát a kihalás fenyegeti, a tudósok szerint gyorsabban veszíthetjük el őket, minthogy megtalálnánk, és megneveznénk ezeket a fajokat. A világ ökológiai egyensúlya ezzel veszélybe került, aminek helyreállítása létfontosságú a bolygó és a saját egészségünk érdekében is. A faültetési programok, és az aktív környezetvédelmi projektek az éghajlati válság kezelését szolgálják. Azonban egyre többen vélekednek úgy, hogy a természeti egyensúly visszaállításának egyetlen módja az, ha bízunk a természetes környezet önregeneráló folyamataiban, és emberi beavatkozás nélkül engedjük, hogy az helyreálljon. A tudósok szerint minél nagyobb szabadságot adunk a természet dinamikus folyamatainak, például a folyók szabad áramlásának, az erdők megújulásának, és a természetes ragadozás felélesztésének, egy olyan élő rendszert kelthetünk újra életre, amire mindannyian támaszkodhatunk a jövőben.

A visszavadítás a jövő

A progresszív természetvédelmi mozgalom – angolul rewilding – célja az, hogy az élő környezetet visszaállítsa korábbi, természetes állapotába. Hasonló törekvések már megvalósultak a ’90-es években az amerikai Yellowstone Nemzeti Parkban, amikor egyetlen kipusztult faj újratelepítésével 20 éven belül megkezdődött a természetes környezet gyógyulása. A rewilding mozgalom viszonylag későn, mindössze néhány éve érkezett meg Európába, és Skóciában váltotta ki a legnagyobb visszhangot. A mozgalomból alakult szövetségnek (Scottish Rewilding Alliance) mára komoly támogatása alakult ki. Együttműködnek különböző szervezetekkel, érdekcsoportokkal és a kormánnyal is annak érdekében, hogy a skót természeti értékeket visszaállítsák eredeti állapotukba. A komoly törekvéseknek és támogatásnak köszönhetően Skócia hamarosan a világ első ’visszavadított’ nemzetévé válhat.

Bőséges vízek és termékeny földek

A szövetség alapítója, Steve Micklewright a politikai pártokat arra ösztönzi, hogy vállaljanak olyan intézkedéseket, amik támogatják a természet védelmét: például a közterületek 30 százalékának visszavadítását, eltűnt fajok – hódok és eurázsiai hiúz – visszatelepítését, a földek helyreállítását a túlzott legeltetés után, illetve olyan tengerparti szakaszok kijelölését, ahol a vonóhálós tevékenységek nem megengedettek. A helyreállítási folyamatok magukat igazolják: a folyószabályozások felhagyásával sokkal több hal jelent meg a  vizekben; az őshonos osztriga megőrzése pedig segített helyreállítani az ökoszisztéma bőségét és sokszínűségét Skócia tengereiben. És ez még csak a kezdet. Valószínűleg a többi európai országban is vannak hasonló törekvések, azonban Skóciában a felmérések szerint a lakosság háromnegyede támogatja a koncepciót. Így elmondható, hogy a világon egyedülálló folyamatnak lehetünk tanúi, hiszen először fordul az elő, hogy a környezet helyreállító törekvései a társadalmi támogatás mellett, az állami vezetésben is megértő fülekre találtak.

Forrás: Euronews
Nyitókép: Pierre Longnus/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)