A slow szépségápolás aranyló csodaszere: a marulaolaj

Tovább virágzik a természetes és tudatos szépségápolás, ennek köszönhetően számos hidegen sajtolt növényi olaj válik egyre népszerűbbé. A marulaolajat például sokan csak a „csodatévő’’ jelzővel illetik. Itt az ideje, hogy kipróbáld!

A jojoba-, az argán- és a szőlőmagolaj már régóta kedvelt kozmetikai összetevő, legutóbb pedig a CBD tett szert hihetetlen népszerűségre. Ez utóbbinak úgy tűnik, új kihívója akadt: a marulaolaj, amit sokan csak az olajok aranyaként emlegetnek. A természetes szépségápolót a Dél-Afrikában, elsősorban Namíbiában őshonos marula fa sárgás gyümölcsének magjából nyerik ki. A gyümölcsmag hidegen sajtolt olaja rendkívül gazdag C-vitaminban (négyszerese a narancsénak), illetve 60%-kal több anitoxidánst tartalmaz, mint az argánolaj. Nem véletlenül használják az afrikai nők már évszázadok óta a konyhában, valamint a szépségápolásuk során is, például a terhességi csíkok eltüntetéséhez, a striák megelőzéséhez. Az utóbbi időben pedig egyre több márka termékében is megtalálható a csodaolaj. Eláruljuk, miért és hogyan érdemes alkalmaznod a mindennapokban!

Élettel teli és ragyogó arcbőrt eredményez

A növényi olajokat a legegyszerűbben úgy illesztheted be a szépségápolási rutinodba, ha az arcápolási szokásaidat gazdagítod velük. Mivel a marula tele van aminosavakkal és antioxidánsokkal, így nemcsak hidratálja a bőrt, hanem közvetlenül a használat után egy vékony védőréteget is képez a felületén. A bőröd ezáltal rugalmas és hidratált marad, közben pedig az olaj megakadályozza azt is, hogy baktériumok és szennyeződések telepedjenek meg a pórusaidban. Rövid idő alatt felszívódik, viszont érdemes mérsékelned a használatát, ha hajlamos vagy az aknéra.

A hajápolás része is lehet

A könnyű marulaolaj remek megoldást nyújthat a rakoncátlan szálló hajak/babahajak lelapításához, valamint kitűnően ápolja és helyreállítja a száraz, kócosodásra és töredezésre hajlamos tincseket. Nyáron kifejezetten hasznos lehet, mert védi a hajszálakat az extrém hőtől, például az UV sugaraktól és hajformázás előtt sem árt néhány cseppel átitatni a szálakat. Mivel gyorsan felszívódik, így nem kell attól félned, hogy elnehezül vagy zsírossá válik a hajkoronád, inkább ad szép fényt a szálaknak.

Az anti-aging csodaszer: a marulaolaj

Adj az arckrémedhez néhány cseppet belőle és máris sokat tettél azért, hogy megőrizd a bőröd fiatalságát. A marula ugyanis magas antioxidánstartalmának köszönhetően javítja a bőr rugalmasságát, illetve elhalványítja a finom vonalakat és a mélyen ülő ráncokat. Mivel E-vitaminban is gazdag, meggátolja a szabadgyökök termelődését, illetve csökkenti azok sejtkárosító hatását. Ehhez társul a kiugróan magas C-vitamin tartalom, ez teszi a marulát igazi anti-aging csodaszerré. Aminosavtartalma pedig a szervezet kollagéntermelését segíti elő.

A körömápolásból sem maradhat ki

A marulaolaj sokoldalúságát mutatja, hogy a kutikula – a bőr nagyon vékony rétege a szaruréteg pereménél, amely bekeretezi és védi a körmöt – egészségének megőrzésében is szerepet játszik. A vékony bőrréteg gondos ápolása szembetűnő változásokat idézhet elő a körmödön, ráadásul a körülötte lévő száraz, kirepedezett bőrre is nagyon jó ez a növényi olaj.

Felveszi a harcot a bőrhibákkal és a pigmentfoltokkal

Habár a marulaolaj nem a legjobb megoldás a pattanásos bőr hidratálásához, de magas C-vitamin tartalma segíthet a sötét foltok elhalványításában, például enyhíti a pattanások után jelentkező hiperpigmentációt. A vitamin blokkolja a felesleges melanintermelést, ezért helyreállítja a bőrön kialakult elszíneződéseket. Ha gyakran küzdesz bőrproblémákkal, akkor először érdemes bőrtesztet végezned. Amennyiben nem érzékelsz változást, nyugodtan használhatod (de ügyelj arra, hogy csak kis mennyiségben, különben elzárhatja a pórusokat!).

Nyugtató hatása miatt bevethető az ekcéma ellen is

Az olajat a rozácea, az ekcéma és az arcpír miatt fellépő gyulladások kezelésére is használhatod. Antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai segítenek kitisztítani és megnyugtatni az irritált bőrt. Ez ugyan nem megoldás a bőrbetegségek gyógyítására, de enyhíti a tüneteket, csökkenti az irritációt és a viszkető érzést. A legfontosabb, hogy adalék- és illatmentes terméket válassz, hiszen ezzel elkerülheted az irritációt.

Nyitókép: Anna Efetova/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: