Biztosan te is találkoztál már azzal a kijelentéssel, hogy a csapvíz egészségesebb, mint a szénsavas víz, vagy legalábbis jobban hidratál. Igaz ez?
A megfelelő folyadékpótlás örökös harc nálam. Hiába tudom, hogy a napi ajánlott folyadékmennyiség teljesítése összefügg az immunrendszer megfelelő működésével, az energiaszintemmel és az általános egészségi állapotom fenntartásával, néha mégis nehezen veszem rá magam, hogy legurítsak egy nagy pohár vizet. Őszinte leszek, időnként egyszerűen túl unalmasnak tartom, és valami izgalmasabbra vágyom. Hogy ne engedjek a jegeskávé csábításának, előfordul, hogy szénsavas ásványvízzel oltom a szomjam. Ilyenkor eszembe jut, hányszor próbáltak áttéríteni a csapvízre gyerekként, mondván, hogy az sokkal jobb a szervezetemnek. De van ennek valóságalapja?
Jól hidratál a szénsavas víz?
Jó hírünk van a bubis víz rajongóinak! A válasz: igen. Nemcsak remekül hidratál, még az emésztésünkre és a kiválasztásunkra is jól hat. Szuper zéró kalóriás alternatívája az édesített üdítőitaloknak, szóval ha elhagynád a cukros löttyöket, ne tétovázz! Arra viszont figyelj, hogy a buborékok gázképződést és felfúvódást okozhatnak, ebben az esetben a szénsavmentes vízre szavazz.
Mennyit igyunk egy nap (szénsavas vízből)?
A szakértők szerint a szénsavas és a -mentes víz helyes aránya személyenként eltér, mindenki magának tudja belőni az alapján, hogy mi a jó a szervezetének. Ha nem tapasztalsz diszkomfortérzetet a bubis víz ivása során, akár el is engedheted a mentes verziót. Ami a napi ajánlott folyadékmennyiséget illeti, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) kalkulációja szerint egy felnőtt nőnek napi 2, egy férfinek pedig 2,5 liter folyadékot kell fogyasztania, hogy pótolni tudja a folyadékveszteségét. Ezt a számot csak viszonyítási alapként tekintsd, az ugyanis, hogy pontosan hány decit érdemes ledöntened, függ a testsúlyodtól, attól, hogy sportolsz-e, vannak-e egészségügyi problémáid és milyen gyógyszereket szedsz.
Ásványvíz, szénsavas vagy mentes, szódavíz – Mi a különbség?
- Az ásványvíz a föld alatti, szennyeződésektől mentes vízrétegekből származik, palackozása során szigorú előírásoknak kell megfelelni.
- A természetes ásványvíz minden kémiai és mikrobiológiai szennyeződéstől és emberi beavatkozástól mentes ital. A széndioxid kivételével más anyag nem adható hozzá egy ilyen minősítésű vízhez.
- A szénsavas ásványvizeket széndioxiddal dúsítják. A hagyományos kék kupakos víz mellett forgalmaznak egy enyhébb, zöld kupakos verziót is. A hazai boltokban zömében csak természetes ásványvizekkel találkozhatunk.
- A szódavíz vagyis a szikvíz, nyomás alatt lévő szénsavas ital, ami ivóvízből készül. A szóda készítéséhez felhasznált szénsavat régebben a sziksóval azonosították tévesen, ebből ered a szikvíz elnevezés.
Mi a helyzet az ízesített szénsavas vízzel?
A szénsav még önmagában nem teszi elég izgalmassá számodra a vizet, nem tudsz lemondani a gyümölcsös ízről? Akkor ne is mondj le! Szakértők szerint az ízesített szénsavas víz ugyanis pont annyira hidratál, mint a sima változata, de ennél az italnál számolnod kell a cukorral és/vagy a mesterséges édesítőszerekkel. Keress olyan alternatívákat, amik igazi gyümölcsöt tartalmaznak, vagy válaszd a legszuperebb megoldást: készítsd el otthon a saját hűsítőd! Így nemcsak pénzt spórolsz, de egy egyedi flaska használatával hű maradhatsz a műanyagmentes júliushoz is! Arról nem is beszélve, hogy a házilag készített ital sokkal finomabb, mint a boltban kapható vizek. Tegyél egy kis uborkát vagy facsarj citromot, esetleg görögdinnyét a frissítődbe, vagy próbáld ki ezeket a fűszeres házi italokat!
Nyitókép: October22/Getty Images
(mindbodygreen.com)
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 7 tünet, ami arra utal, hogy nem iszol elég vizet
- Mitől olyan szuper a micellás víz?
- Te is mindig megfeledkezel a vízivásról? Ezek az ételek segítenek, hogy hidratált maradj a kánikulában