Bár XS-es méretű anyukák valóban léteznek, de médiajelenlétükkel iszonyatos terhet rónak azokra, akiknek a genetikája másképpen reagált az anyaságra. Vissza lehet egyáltalán rázódni a régi formánkba?
Az első gyermekem születésekor, nem voltam túlságosan tudatos. Hatalmas szerelemből született a kislányom, de akkoriban, annak ellenére, hogy a korom már éppen indokolhatta volna, egyáltalán nem terveztem babát. Így vajmi keveset tudtam a tudatos terhességről, csak élveztem, ahogy növekszik a pocakom, és mérhetetlenül boldog voltam. Arról fogalmam sem volt, hogyan, mire kell vigyázni és nyilván arról sem, hogyan kell megfelelően étkezni. Persze bevásároltam mindenféle könyvekből, és az orvosok, illetve a család is sokat segített, de úton-útfélen azt hallottam: „egyél nyugodtan, mindent, amit megkívánsz, kettő helyett eszel…” A párom gyakorlatilag nem mert túrógombóc nélkül hazaállítani, mert ipari mennyiségben fogyasztottam. Meglett az eredménye, 9 hónappal később 27 kilónyi súlyfelesleg volt rajtam.
Elvárások felhőjében
Kicsit el is kámpicsorodtam, a szülés után. Eleve nem voltam a helyzet magaslatán egy sürgősségi császár után, a hormonjaim is még javában dolgoztak. De ami a legszörnyűbb volt, hogy az emberek tekintetében is láttam a szánakozást, megszűntem csinos csajként létezni. Egy csapásra lompos anyuka lettem. Több se kellett, összeszedtem minden erőmet, és egy héttel később már babakocsival róttam az utakat. Igaz akkor még bő melegítőnadrágban.
Létezhet egyáltalán újra a régi forma?
Ha valaki nem is hízik meg nagyon a terhesség alatt, akkor is óhatatlanul megváltozik a teste. Kinyúlik a hasa és a csípőméret is megugrik néhány centit. Ilyenkor, bár a nyomás és az elvárások hatalmasok, mindenki emlékeztesse magát, hogy 40 hét kellett a változáshoz. Ezért a szülés utáni álomalak azonnali visszaszerzése nem lehet más csak egy mítosz. Fontos, hogy mindenki tudatában legyen annak, hogy az édesanyák a legdrámaibb fizikai és hormonális változáson mennek keresztül. Az olyan kifejezések, mint a „szerezd vissza a régi formád”, hatalmas nyomást gyakorolnak az édesanyákra.
Az anyák testében kilenc hónapig egy növekvő ember lakott, majd megszületett. Nem beszélve arról, hogy egy frissen szült anya kialvatlan, stresszes, a szoptatás miatt extra terhelés hárul rá és a hormonális változásokkal is meg kell birkóznia.
Az édesanyáknak reális elvárásokat kell adni a testükkel kapcsolatban. Akit nyomás alá helyeznek gyermekszülés után még a testével kapcsolatban is, az az anyuka sokkal könnyebben összeroppan. Ez az egészségtelen gondolkodásmód és elvárás kudracra ítéli a nőket, és elveszi tőlük az anyaság örömét.
Az okosabb több
A szülés utáni sportolás legfontosabb eleme, hogy az aktuális tudományos és orvosi tanácsokat betartsuk. Csak olyan feladatokat végezzünk, amelyek biztonságosak és hatékonyak, ezért érdemes edzővel konzultálni, ha úgy érezzük, kedvünk támadt egy kis sportolásra.
Eleinte mindenképp érdemes apró lépésekkel indítani, és az intervall és kardió edzéseket kerülni. Kerüld az összes testet csavaró gyakorlatot és a súlyzózást is érdemes későbbre hagyni. Heti három 20 perces könnyű edzés már hatékony lehet, ennek köszönhetően először mindenki vissza tudja nyerni az erejét és z állóképességét. Fontos, hogy konzultálj a nőgyógyászoddal, és tudd, hogy minden test és szülés másmilyen, ne várd el magadtól ugyanazt, amit az Insta kismamáktól látsz. Ezen kívül nagyon fontos, hogy odafigyelj magadra, és a megérzéseidre. Ha valamelyik gyakorlat megerőltető, vagy nem érzed komfortosnak, nyugodtan hagyd abba.
Milyen mozdulatokat végezz?
1. Dinamikus nyújtás
A dinamikus nyújtás remek az újrakezdéshez. Ráadásul nem kell túlerőltetned magad közben
2. Keresztlégzés és kegel
A keresztirányú légzés és a gátizomzat visszaerősítése az egyik legfontosabb gyakorlat, amelyet akár már a terhesség alatt el lehet kezdeni. A légzés és a kegeltorna, ha jól végzed, egyenértékű a hasizomgyakorlatokkal.
3. Bicepsz gyakrolatok
Bicepsz gyakorlatokat is érdemes végezni, annak ellenére, hogy valószínűleg a baba és a gyermekülés emelgetése mellett önmagától is erősödik ez az izomcsoport. Fontos azonban egyensúlyban és harmóniában tartani a karizmaidat.
3. Szétnyílt hasizom
A terhes nők több mint 60%-át érinti a szétnyílt hasizom, ami általában speciális edző segítségével pár hét alatt összehúzható. Jól és biztonásogosan kivitelezett plankgyakorlatokkal, álló hasizomgyakorlatokkal újra ráncba szedheted az extrém hatásoknak kitett hasfalat.
Soha ne felejtsük el, hogy ez életünk legmegterhelőbb és egyben a legcsodálatosabb időszaka is. Az első hetek, hónapok esszenciális fontosságúak abból a szempontból, hogy összekapcsolódj a babáddal. Ha ezeket a napokat önmarcangolással töltöd, soha nem fogod őket visszakapni. Légy inkább jelen anyaként, és élvezd ki minden másodpercét. Ne foglalkozz a károgókkal és a súlyfeleslegeddel vagy a megnyúlt bőrrel. Előfordulhat, hogy a tested már soha nem fog úgy kinézni, mint régen, de valami sokkal csodálatosabb történt veled, és ne feledd: te már anyatigris vagy!
Forrás: Well and good
Nyitókép: Estersinhache fotografía/GettyImages