A te arcod harmóniában van? Ezért ne a TikTokon keresd rá a választ

Napjainkban a legújabb és talán legőrültebb trendeket a közösségi média indítja útjára. Ezekben a percekben a felhasználók épp arra a kérdésre keresik a választ, hogy mennyire harmonikus az arcuk.

„Meg tudnád ítélni az arcom harmóniáját?” – kérdezik a TikTok felhasználóinak ezrei, ezzel kitéve magukat idegen emberek néha igencsak kegyetlen szépségértékeléseinek. Közeli felvételeket tesznek közzé az ajkaikról, az orrukról, a homlokukról és szemöldökükről, majd végül az egész arcképüket megmutatják. A konszenzus általában a következő: „Jó vonások, de rossz archarmónia”, ezt pedig több ezer lájk legitimálja. A következtetés azt igazolja, hogy bár az egyes vonások lehetnek jók, együtt mégis hiányzik a harmónia vagy az összhang. Azonban szépségünk nyilvános megítélése telefonunk képernyőjén keresztül lehet mégsem olyan jó ötlet, mint azt sokan gondolják.

„Szép” új világ?

Üdvözölünk titeket a TikTok egy újabb őrült trendjének világában, egy ökoszisztémában, ahol a szépség pengeélen táncol, ahol mindenki megoszthatja a véleményét és nem létezik arany középút – arcunkat csak , „jónak” vagy „rossznak” bélyegezhetik. A platform felhasználói önként közszemlére teszik arcukat és vonzerejük értékelésére bátorítják követőiket. Itt a szépség csak a harmónián keresztül érhető el, és semmi más nem létezik ezen a képletes szemüvegen kívül. Ez pedig, jól sejtitek, korlátozó, szűk látókörű, és ami a legfontosabb, nagyon ártalmas. Persze joggal merül fel az a kérdés is, hogy ezek az állítások mennyire relevánsak és hogy ezen az online buborékon kívül is hasonló módon értelmezik-e az arcunk szépségét.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

FIONA (@fionaylin) által megosztott bejegyzés

Az arc hamnóniája nem egyenlő a szépséggel

Dr. Geeta Yadav, a FACET Dermatology torontói bőrgyógyászati központ alapítója, okleveles bőrgyógyász megerősíti, hogy bár az archarmónia fontos szempont az esztétikai kezeléseknél, ez nem egyenlő a szépséggel. Létezik az úgynevezett aranymetszés, a Phi néven ismert mérés, amelyet esztétikailag is ideálisnak tartanak. Ez megtalálható a természetben, de használják az építészetben, a művészetben és persze a szépészeti beavatkozások esetében is. Az arány 1:1.618, és ez alkalmazható az egész arcra, annak hosszára és szélességére, az orr és az ajkak közötti távolságra, valamint a szemek közötti térre. Yadav a következő példát hozza: „az alsó ajaknak 1,6-szoros térfogatúnak kell lennie a felső ajakhoz képest ahhoz, hogy harmonikusnak tekintsük”. Megjegyzi, hogy bár szolgáltatásaik során az összes esztétikai szakember figyelembe veszi az arc harmóniáját, egy jó specialista viszont ezen túlmenően azzal is foglalkozik, hogy javítsa és megőrizze a páciens arcvonásainak teljességét és az arc karakterét.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

ROXSpa Beverly Hills (@roxspabh) által megosztott bejegyzés

Ugyanitt hivatkozik a mindannyiunk által ismert „Instagram-arcra” is, amelyet túltöltött ajkak, a magas arccsontok, a megemelt szemöldök és újabban a hegyes állak jellemeznek. Yadav szerint ha ez jól van megcsinálva, esetenként lehet harmonikus is, de mindenkit hasonlóvá tesz. Olyannyira, hogy ki ne kevert volna már össze egy, két vagy esetenként még több egyenarcú influenszert a közösségi médiában. „Az Instagram-arc esetében egy bizonyos ponton sokan túllépnek az aranymetszés szabályain és belépnek egy a kísérteties völgybe, ezzel olyasmit létrehozva, ami olyan tökéletesnek tűnik, hogy az már olykor ijesztő.”

A szépség nem mérhető számokban

Természetesen a szépséget nem mindig lehet arányokkal és egyenletekkel mérni. Például néhány szupermodell sikeres karriert fut be anélkül, hogy feltétlenül rendelkezne az „aranyaránnyal”, és olyan emberek is rendkívül szépnek tűnhetnek a szemünkben, akiknek olyan „tökéletlen” vonásaik vannak, mint a diastema (rés a metszőfogak között) vagy a heterochromia (különböző színű szemek). A TikTok közösségében viszont nehéz megdönteni azt a tévhitet, hogy a harmónia létezhet „tökéletlen” vonásokkal vagy aranyarányok hiányában is.

Dr. Michael Brandt és Dr. Ron Somogyi, a FORM Face+Body esztétikai sebészei számára az archarmónia nem trend, hanem szabály és egy teljesen megfoghatatlan dolog. „Olyan, mint a tehetség; felismered, ha látod” – állítják. Bár az ő pácienseik is azzal a vággyal lépnek be klinikájukra, hogy megtestesítsenek vagy kövessenek egy adott szépségtrendet, gyakran lebeszélik őket arról, hogy egy konkrét megjelenést próbáljanak elérni. „A trendek követése sok jövőbeli kezelést eredményez majd, amelyek célja a változások visszaállítása vagy megváltoztatása lesz” – mondják. Bár az archarmóniát valóban használják az esztétikai gyakorlatokban, hitelességét elveszíti, ha hiányoznak a szakmai hangok. Az online térben ugyanis sokkal korlátozóbb módon osztályoznak: „jó vonások, de rossz arc harmónia” vagy éppen fordítva, „rossz vonások, de jó archarc harmónia” kifejezésekkel, ami valójában szubjektív nézőpont.

Játékból valóság

Dr. Jennifer Mills, a York Egyetem klinikai pszichológusa és professzora szerint ez a TikTok-trend azért érdekes, mert megérinti agyunk veleszületett vágyát, hogy meghatározzuk, milyenek vagyunk másokhoz képest. De vékony a határvonal aközött, hogy kritikus szemmel nézzük magunkat, és aközött, hogy túlzottan megszállottá válunk. Az archarmóniánk vizsgáltatásával gyorsan megtanuljuk, mely vonások kerülnek elutasításra és melyek a „szépek”. „Számos szabály létezik az archarmóniával kapcsolatban, amelyeket implicit vagy explicit módon közölnek velünk, ami állandó megszállottságot válthat ki az emberek fejében vagy negatív berögződést okozhat – mondja, – ez pedig aggasztóvá válik, amikor energiát von el életünk olyan más értékes területeitől, mint a barátok, család, munka vagy iskola.” 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

em (@hotblockchain) által megosztott bejegyzés

Ez a káros vizsgálódás gyorsan kicsúszhat a kezünkből, mivel felnagyítja arcvonásainkat. „Sokan nem férnek hozzá az időhöz, pénzhez vagy technikákhoz, amelyek szükségesek ahhoz, hogy megjelenésük megfeleljen az elvárt szabványoknak” – mondja Mills. Az archarmónia nyílt fóruma egy véget nem erő versenyfutást indíthat el, az egyik szépségtrend után a másik felé, amelyek maguk is egyik napról a másikra változhatnak. Belefulladhatunk az elvárásba, hogy mi a vonzó és sóvároghatunk a tökéletesség elérhetetlen érzésére, amelyet most éppen „archarmóniaként” csomagolnak és adnak el nekünk. És ebben semmi harmonikus nincs.

Nyitókép: Getty Images
Forrás: Fashion Magazine

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)