A gyógyfürdőzés amellett, hogy kellemes kikapcsolódást nyújt, tudományosan igazolt jótékony hatásokkal bír az egészségünkre nézve.
Lelkes vízrajongóként minden lehetőséget megragadok, amikor csobbanni és ezáltal feltöltődni lehet a víz semmihez nem fogható erejével. A víz ugyanis az egyetlen olyan közeg, ami mentesít minket a gravitáció terhétől. Már ez elegendő ahhoz, hogy jobb közérzetre tegyünk szert és megkönnyebbüljön testünk-lelkünk. A hatás azonban fokozható a rendszeres gyógyfürdők használatával, amelyek ásványi- és nyomelemtartalmukkal a legkülönfélébb panaszokra nyújtanak megoldást. A gyógyfürdőkben rejlő természetes gyógyító erők már évszázadok óta ismertek és használtak, és napjainkban is egyre növekvő népszerűségnek örvendenek az egészséges életmód hívei között. A gyógyfürdők hatásmechanizmusa a víz fizikai tulajdonságait, mint amilyen a hőmérséklet és az ásványianyag-tartalom, ötvözi a hidrosztatikus nyomás pozitív erejével. Így alkotva egy utánozhatatlan fúziót, amit fiatalok és idősek egyaránt a gyógyulás és feltöltődés szolgálatába állíthatnak.
1. Felveszi a harcot a meddőséggel
Kevesen tudják, de a gyógyvizek a meddőség kezelésében is fontos szerepet játszanak. Hatékonyságuk egyrészt abban rejlik, hogy vérbőséget okoznak, csökkentik az alhasi szervekben lévő gyulladásokat és aktivizálják a női nemi szervek működését. A Harkányi Gyógyfürdő hazánkban kiemelkedő helyet foglal el a különböző nőgyógyászati gondok kezelésében. Jótékony hatást igazoltak az endometriózis, az elzáródott petevezetékek és számos más női probléma esetén.
2. Gyulladáscsökkentő és méregtelenítő hatású
A fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatás több szempontból is előnyös a szervezet számára. Egyrészt a bőrön keresztül az ásványi anyagok felszívódnak a vérkeringésbe és a nyirokerekbe, ami elindít egy fokozott kiválasztást és működésbe hoz jelentős immunológiai és regeneráló folyamatokat. Mindez segíti a salakanyagok távozását a szervezetből és jótékonyan hat az anyagcserére is. Másrészt a jódos, sós fürdők kifejezetten alkalmasak bizonyos bőrbetegségek kezelésére, mint amilyen például a pikkelysömör, fertőtlenítő hatásuk miatt.
3. Segít leküzdeni a szellemi és fizikai fáradtságot
A meleg víz ellazítja az izmokat, javítja a közérzetet és általánosan elmondható, hogy csökkenti a stresszszintet. A fürdőzés alatt elindul az oxitocintermelés, azaz a boldogsághormon szintje jelentősen megnő, ezzel egyidőben pedig a kortizolszint lecsökken.
4. Csökkenti a magas vérnyomást
Egy japán kutatás egyértelmű összefüggést talált a termálfürdők rendszeres használata és a magas vérnyomás csökkenése között. Azok, akik havonta több mint egyszer igénybe veszik a gyógyfürdőket, valójában úgy is tesznek az egészségükért, hogy megelőzik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.
5. Jótékonyan hat a mozgásszervekre
Az ásványi anyagokban gazdag termálvizek, valamint a meleg víz és hidromasszázs kombinációja segíthet enyhíteni az ízületi fájdalmakat, csökkenteni az izomfeszültséget és javítja a mozgékonyságot. A gyógyfürdőkben rendszeresen végzett terápiás tevékenységek, például vízi gimnasztika vagy speciális gyógytornaprogramok, nagyban hozzájárulhatnak a mozgásszervi problémák kezeléséhez és enyhítéséhez. A rendszeres fürdőzés és mozgás segíthet megelőzni az ízületi merevséget és az izomgyengeséget, valamint elősegítheti a gyorsabb felépülést sérülések vagy műtétek után.
+1 A szauna jótékony hatása
Amennyiben egy-egy fürdőzés alkalmával a szaunavilág szolgáltatásait is igénybe vesszük, még többet tehetünk az egészségünk érdekében. A különböző szaunák, gőzkabinok, sókamrák vagy éppen a gyógynövényes aromák kedvező élettani és lelki hatásokkal bírnak. Az északi népek már évszázadok óta alkalmazzák és élvezik a szauna rejtett kincseit, nekünk sem érdemes lemondani a tisztulás ezen formájáról sem.
Nyitókép: Margot Pandone/GettyImages