Nem csak a skandináv országoktól tanulhatjuk meg, hogyan legyünk boldogabbak – ha elsajátítjuk a holland „voorpret” gondolkodásmódot, szebbé válnak a napjaink.
Az embereket két csoportra oszthatjuk az alapján, hogyan készülnek egy közelgő utazásra, születésnapra vagy bármilyen más, izgalmas eseményre. Vannak, akik nem tervezgetnek, inkább nem is gondolnak arra, milyen lesz majd a végkifejlett. Esetleg az utolsó napokban ábrándoznak csak erről. Ezt általában azért teszik, nehogy túl nagyok legyenek az elvárásaik és a végén csalódjanak az élményben. A másik csoportba azok tartoznak, akik lelkesen készülődnek, számolják vissza a napokat. Ők többször eljátszadoznak azzal a gondolattal, hamarosan milyen jól érzik majd magukat. De melyik csoport csinálja jobban? A kutatások szerint az utóbbi. A magyarázatot egyetlen holland szóval is összefoglalhatjuk, amelyet épp olyan izgalmas kimondani, mint átérezni: voorpret.
Természetesen – hacsak nincsenek holland gyökereink – nem igazán tudjuk, hogy pontosan mit értünk ez alatt. A voorpret jelentését legegyszerűbben így foglalhatjuk össze: öröm és mámor, amelyet a tényleges szórakoztató esemény előtt érzünk. Már csak egy kérdés maradt: miért hasznos, ha elsajátítjuk ezt a gondolkodásmódot? A kutatások azt igazolják, hogy sokkal többet profitálhatunk abból, amikor egy izgalmas eseményt előre elképzelünk, mintha utólag gondolnánk vissza rá.
A voorpret győzelme
Leaf Van Boven és Laurence Ashworth pszichológusok azt tanulmányozták, a várakozás milyen hatást gyakorol az érzelmeinkre. Megállapították, hogy ez a kapcsolat sokkal erősebb, mint a visszaemlékezés és kifejezetten sokat segíthet a mentális egészség megőrzésében. Van Boven és Ashworth a kutatás során azt figyelte meg, a résztvevők hogyan reagálnak öt különböző esemény – például hálaadás vagy egy sítúra – gondolatára. Néhány esetben egy múltbeli emlékről kellett beszélniük, máskor egy képzeletbeli utazásról vagy egy olyan ünnepről, amelyre csak a jövőben kerül sor. A tesztalanyok reakcióiból azt a konklúziót vonták le, hogy a jövőbeli esetek – függetlenül attól, hogy valódiak voltak-e – izgalmasabbak, mint a múltbeli valós élmények. „Kutatásaink azt mutatják, hogy a várakozásból szerzett élvezet fontos összetevője lehet annak, hogy elégedettek legyünk az életünkkel” – írták a tanulmányban. Röviden: érdemes élni a voorpret előnyeivel. Íme, néhány módszer, a gyakorlatban hogyan használhatjuk ki.
Jelölgess a naptárban
Függetlenül attól, hogy ezen a hétvégén vagy hat hónap múlva történik veled valami izgalmas, jelöld meg a naptárban vagy a telefonodban. Nem szükséges, hogy ez egy hosszú utazás, vagy egy olyan esemény legyen, ami az egész életed meghatározza. Azt is felírhatod, hogy a hétvégén végre elmész piknikezni a barátaiddal vagy megnézed a kedvenc sorozatodat. Ne érezd magad hülyének emiatt! Egy tanulmány kimutatta, hogy a résztvevők endorfinszintje 27 százalékkal emelkedett mindössze attól, hogy a kedvenc filmjük megtekintését tervezgették.
Szánj rá időt
Nyugodtan valld be, hogy már veled is megesett, hogy annyira rákattantál egy sorozatra, éjjel-nappal azt nézted, amíg az utolsó évad végére értél. Sokan vagyunk így ezzel, mivel a streaming szolgáltatók könnyen lehetővé teszik ezt számunkra. De mi lenne, ha a filmnézési szokásaid is tudatosabbá tennéd? Ne daráld le egyszerre az összes évadot, adj magadnak több időt. Így nemcsak több időd lesz értelmezni az egyes epizódokat, átgondolni a történteket, hanem a voorpretet is gyakorolhatod. Ha több napot – esetleg egy-másfél hetet – vársz arra, hogy megnézhesd a következő részt, napról-napra izgatottabb leszel, ezzel javítod a közérzeted. Nem ígérjük, hogy az elején könnyű lesz ellenállni a csábításnak. Azonban miután hozzászoksz a lelassult filmezéshez, nem okoz majd gondot a várakozás. Sőt, élvezed majd. Mert így arra is jut idő, hogy különböző szcenáriókat képzelj el a folytatással kapcsolatban.
Gyakorold a reális optimizmust
Ahogy korábban említettük, sokak szerint kockázatos elképzelni egy-egy programot, mert így nagyobb az esélye a csalódásnak. A reális optimizmus azonban segíthet, hogy efféle félelem nélkül várhass valamit. A lényeg: engedd meg magadnak, hogy izgatott légy egy közelgő esemény miatt, de emlékeztesd magad, nem biztos, hogy pontosan úgy sikerül, ahogy eltervezted. Ha bízol abban, hogy elég rugalmasan tudod majd ezt a helyzetet is kezelni, akkor te is élvezheted a voorpret pozitív hatásait.
Forrás: Shine
Nyitókép: Maksim Goncharenok/Pexels