Tettesd, amíg valóra nem válik. Bár sok esetben ez a tanács félrevezető, ha a boldogságról van szó, kifejezetten működőképes. A legújabb tanulmányok legalábbis azt igazolják, hogy mosolyogni akkor is érdemes, amikor minden borúsnak tűnik.
Rossz napod van? Rossz heted? Úgy érzed, a világ összeesküdött ellened? A legtöbben úgy éljük az életünket, hogy a külső tényezők hatása alá kerülünk, és az érzelmeink kiülnek az arcunkra, meghatározzák kedélyállapotunkat. Ha reggel a csúcsforgalomban lelöktek a hetes buszról, akkor nyilván nehéz pókerarcot vágni, de nem kell, hogy egész napra kedvünket szegje. Minden egy döntéssel kezdődik, a boldogság is. A legújabb kutatások szerint, ha akkor is tudsz mosolyogni, amikor semmi okod nincs rá, az kedvezően befolyásolhatja a kedélyállapotodat.

Vigyorogj, mint a vadalma!
A Nature Human Behaviour folyóiratban megjelent kutatás csaknem 4000 résztvevőjét trükkös feladatokra kérték fel. Egyrészt úgy intézték, hogy a résztvevők még véletlenül se jöjjenek rá, hogy a tettetett mosoly utóhatásait vizsgálják a kutatók, így különböző furfangos dolgokat vetettek be a kísérlet során. Például különböző kéztartásokat kellett a mosolygás közben felvenniük, vagy arra kérték őket, hogy tollat tartsanak a fogaik között. Máskor a színészek arcát kellett leutánozniuk, így a résztvevők nem jöhettek rá, mire is megy ki a játék. A teszt végén a résztvevők kaptak egy kérdőívet, amely a szorongás és a boldogság szintjét vizsgálta, egy matematikai feladvánnyal kísérve, hogy még itt se derüljön ki a kísérlet valódi szándéka.
A kísérlet pedig azt igazolta, hogy azoknál, akik a mosolygás mimikáját vagy színészek arcát utánozták, mérhetően boldogabbnak érezték magukat a teszt végére, mint azok, akiknek például tollat kellett a fogaik között tartaniuk mosolygás közben. Ez a tudósok szerint azért van így, mert ebben az esetben más izmok mozdulnak meg, mint a valódi mosolynál, és így nem aktiválódik hozzá az érzés. Coles, a kutatás vezetője a The Times of Israelnek azt nyilatkozta, hogy az érzelmek tudatos megtapasztalása tehát részben a testi érzéseken alapul.
Fontos, hogy közeli barátainknak meg tudjuk mutatni igazi arcunkat, ne kelljen tettetni, hogy minden rendben van, amikor nincs, és őszintén tudjunk beszélgetni velük, ha valami bánt minket. Kellenek helyek, ahol levehetjük az álarcot, ugyanakkor nekünk is mindent meg kell tennünk azért, hogy az életünk boldog legyen. Szerencsére igaz a mondás, két ember között a legrövidebb út a mosoly, ezért, ha akkor is vidámak tudunk maradni, amikor nincs rá okunk, a világ is visszamosolyog ránk, és ettől előbb-utóbb tényleg minden jobb lesz.
Forrás: Mentalfloss
Nyitókép: Mihailomilovanovic/Getty Images