A tökéletesség is lehet fárasztó – miért megbotránkoztató a „no make up” jelenség?

Bár egyre több szó esik az önelfogadás fontosságáról, kevesen vannak, akik annyira bátrak, hogy smink nélkül is vállalják az arcukat.

Nemcsak külföldön, hazánkban is egyre gyakoribb, hogy a csak tökéletes képek mellett, smink nélküli fotókat is megosztanak az ismert nők magukról. Ördög Nóra régóta rendszeresen posztol ilyen képeket, tőle nem új keletű, hogy a hétköznapi, „igazi” arcát is megmutatja. Pár héttel ezelőtti, smink nélküli posztja mégis sokaknál kiverte a biztosítékot. Ezen felbuzdulva, Farkasházi Réka is kitett magáról egy „natúr” fotót, kvázi megvédve Nórát. Rékát régóta ismerem, nagyon bírom is, még csak nem is egy megosztó személyiség, ezért is volt furcsa, hogy az ő képe alatt is kissé elszabadultak az indulatok.


Indulatok levezetése a közösségi médiában

Tudjuk, hogy ahogy mindennek, úgy a közösségi médiának is van jó és rossz oldala, ahol fény van, ott bizony az árnyék is megjelenik. De vajon miért van az, hogy egy ártatlan poszt ilyen mértékű indulatokat vált ki másokból? Elsősorban persze nőkből. Ha valami nem tetszik, vagy nem értünk vele egyet, akkor miért nem lehet azon szó nélkül túllépni?

Vettem a fáradságot, és több hasonló poszt alatt is végigolvastam a hozzászólásokat. És arra jutottam, hogy nem véletlen a mondás, miszerint egy nőnek egy másik nőnél nem lehet nagyobb ellensége. Elképesztő volt olvasni azt az indulatcunamit, amit egy-egy fotó generált. És nem is azon van a hangsúly, hogy ki, mit gondol egy közszereplő smink nélküli fotójáról, hanem arról, hogy ezt bármilyen köntösbe ágyazva, képes leírni is.

A közösségi média az első éveiben nemcsak a földi halandókra, az ismert emberekre is nagy hatást gyakorolt. Még gyerekcipőben járt, mindenki feszegette a határokat, hol és meddig lehet elmenni, és egy ideig úgy tűnt, hogy ebben a térben csak a tökéletesség tud hosszútávon fennmaradni. Ennek megfelelően igyekezett is mindenki csak a legjobb arcát és oldalát mutatni, ezeken  a platformokon minden szép és jónak látszott. De ahogy számtalan főállású – külföldi és hazai – influencer esetében is kiderült, ezt a tökéletességet nem adják ingyen, ebben bizony sokszor óriási meló van. Még akkor is, ha azt a látszatot igyekeznek kelteni, hogy minden, amit látunk az maga a természetesség.

A tökéletesség sokszor félrevezető

De az idő múlásával, úgy tűnik, hogy sokan elfáradtak a tökéletesség látszatának bizonygatásában. Ugyan Charlie-tól tudjuk, hogy „az, aki szép, az reggel is szép”, azért valljuk be, kevesen vannak, akik ezt valóban így is érzik. A reggeli rohanásban, a napi feladatok útvesztőjében és a gyereknevelés mellett, nem mindig könnyű a topformát hozni. És hát miért is kellene? És mikor valaki azt érzi, hogy tőle pedig mindig ezt várják el, akkor egy sminkeletlen fotó – ahogy számos példa is mutatja – óriásit tud szólni.

Az, hogy a nép erre ugrik, annak pszichológus barátnőm szerint az a fő oka, hogy mindenki szereti, amikor a másikról is lehull a lepel. Mert a király bizony sokszor meztelen, és ezen rögtön lehet csámcsogni. Ez a van sapka, nincs sapka tipikus esete, mert ha egy ismert ember full sminkben megy mondjuk a közértbe, azért is kap hidegeket-meleget, de ha pedig smink nélkül mutatkozik, az sem marad szó nélkül. Éppen ezért, hogy szakítsanak a tökéletesség látszatával, az utóbbi időben egyre több világsztár oszt meg magáról természetes, smink nélküli képeket a közösségi médiában, és a #nomakeup hashtag is elterjedt lett, sőt, külföldön mozgalommá is vált.

Smink nélkül elmúlik a varázs?

Ilyenkor egyrészt van az emberekben egy jóleső érzés, hogy a népszerű, ismert emberek sem tökéletesek. De amíg egy színésznőből vagy televíziós személyiségből bomba nőt varázsolnak a munkájának köszönhetően, addig egy hétköznapi nőnek nem nagyon van erre lehetősége. A YouTube tele van olyan videókkal, ahol ismeretlen nők tesznek ki felvételt arról, hogyan „varázsolják” magukat sminkkel szinte felismerhetetlenné. Érdekes, hogy ezek a sok esetben többmilliós megtekintésű videók, rengeteg pozitív hozzászólást kapnak, sőt, sokszor még erőt is adnak a „hétköznapi” nőknek. De az ismert emberekkel szemben mindig magasabbak az elvárások. Ebben kicsit ők maguk is hibásak, hiszen hosszú ideig csak a tökéletes oldalukat mutatták, sőt, gyakran még filterekkel is fokozták a hatást. A nép pedig elhitte – mert azt akarták, hogy elhiggye – hogy ők tökéletesek. Ráadásul az arcuk gyakran „reklámfelület” is, nem ritka, hogy egy gyönyörű portréval kozmetikai, vagy plasztikai kezeléseket is ajánlanak. S amikor kikerül egy natúr arc, akkor az adott kezelés hatékonysága is megdől egy kicsit. Amikor elmúlik a varázslat, akkor megkérdőjeleződnek a dolgok ” – fogalmaz Takács Bernadett pszichológus.

Tanulságot nem nagyon lehet, és nem is érdemes levonni, hiszen mindenkinek a saját belátására és tűrőképességére van bízva, hogy mit oszt meg magáról. Ugyanakkor – bár sokszor úgy tűnik, mintha nem így lenne – posztolni egyáltalán nem kötelező. De az is biztos, hogy amíg a közösségi média ereje megállíthatatlan, addig mindig lesznek rosszindulatú, irigy hozzászólók is. S bár tudjuk, hogy a közszereplőknek többet kell elviselniük, azért mielőtt egy rosszmájú véleményt írunk, nem árt belegondolni, hogy az nekünk hogy esne.

Nyitókép: Jennifer Lopez a Nautica Malibu Triatlon versenyen / Tiffany Rose / GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)