Sajnos az állásinterjún még nem feltétlen derül ki, ha egy munkahely vagy annak közössége mérgező, de mit tehetsz, amikor ez nyilvánvalóvá válik? Egyáltalán mit jelent a toxikus munkahely, és milyen jelek utalhatnak erre? Utánajártunk!
Több mint 10 évvel ezelőtt volt egy munkahelyem, amit sokáig csak a borzalmak cirkuszaként emlegettem. Nagyjából mindennapos volt a vezetők részéről az oda nem illő beszólás, a véleményük kendőzetlen (és nyilván nagyobb nyilvánosság előtti) megfogalmazása, a csendes ebédszünetek, amiket legfeljebb egy-egy látszat jópofizás vagy sírás hangjai szakítottak meg. De általában csend volt. Mindenki némán tette a dolgát, és szerintem mind féltünk. A vezetőktől, az újabb beszólástól, megalázástól, a pszichés terhektől és fájdalmaktól. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy én akkor épp olyan élethelyzetben voltam, hogy felmondhattam – fél évet húztam le ott, de utólag belátom, hogy annyit se kellett volna. A csapatot sajnáltam, és egy idő után már főleg magamat. Akkor még nem tudtam, hogy az ilyen helyeket toxikus munkahely néven is emlegetik, ahol az APA.org megfogalmazása szerint a munkavállalók rémültek, megbetegedhetnek, és ahonnan menekülni akarnak. Ezeken a helyeken a munka demoralizáló, ijesztő, sőt traumatikus.
Az APA 2024 Work in America felmérésében a válaszadók 15%-a minősítette munkahelyét kissé vagy nagyon mérgezőnek. A kognitív, érzelmi, tanulási vagy mentális fogyatékossággal élők 24%-a számolt be „mérgező munkahelyi” tapasztalatról. A felmérésből az is kiderült, hogy 5-ből 3 válaszadó szerint a munkáltatója azt gondolja, hogy a munkahelyi környezete mentálisan sokkal egészségesebb, mint amilyen valójában. 5-ből két ember pedig aggódott amiatt, hogy ha elárulná munkáltatójának, milyen mentális egészségi állapotban van, az negatív hatással lenne rá a munkahelyén.
Mi az a toxikus munkahely?
A toxikus munkahely szintén az APA.org megfogalmazása szerint olyan elvont kifejezés, amely a belharcokat, a megfélemlítést és más, a termelékenységet károsító sérelmeket írja le. Mindy Shoss, a Közép-Floridai Egyetem professzora és ipari-szervezeti pszichológusa így fogalmaz: „a toxikus munkahelyek minden energiát és izgalmat kiszívnak a dolgozókból, és félelemmel helyettesítik”. És bár aki sosem volt még ilyen helyzetben, úgy gondolhatja, az ember azonnal észreveszi ezt és cselekszik, a helyzet nem mindig ilyen egyszerű. Egyrészt nehéz azt biztosan tudni, hogy mérgező munkahelyi környezetben vagyunk-e vagy sem. Akinek mindig mérgező munkahely jutott ki, az egy idő után beletörődik. Azt feltételezi, hogy az ilyen munkahelyi környezet a normális, és idővel talán meg is tanul ügyesen lavírozni benne. Vagy ha azt látjuk, hogy mindenki más elvan a munkahelyen, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a probléma velünk van, ami nagyon magányossá tehet minket.
A mérgező munkahelyi környezet meghatározása ezek mellett még azért is trükkös lehet, mert sok vonás van, ami toxikussá teheti. És mert ugyanaz a környezet különböző hatással lehet az emberekre, többek között a munkatörténetük, a kiváltó okok és a munkastílusuk alapján. Ennek ellenére van néhány közös jellemzője a mérgező munkahelyeknek. És bár a most következő lista nem teljeskörű, jó kiindulópontként szolgálhat, ha szeretnéd felmérni, hogy mérgező környezetben dolgozol-e. Szóval, a lényeg, hogy ezekre a jelekre érdemes odafigyelni!
Így ismerd fel a mérgező munkahelyet
Egy munkahely érzelmi egészségét gyakran úgy lehet felmérni, ha megnézzük, hogyan viszonyulnak egymáshoz az ott dolgozók. Ti például mosolyogva üdvözlitek egymást, váltotok pár kedves szót a konyhában reggel, vagy a legtöbb ember csak fintorog és gépel? Mémeket és vicceket is küldtök a Slacken, vagy csak nyers üzeneteket? További árulkodó jel, ha a kollégák nem bíznak egymásban, illetve ha úgy érzed, szándékosan elbizonytalanítanak (ez a gázlángolás jelensége), és megkérdőjelezed önértékelésed és az ítélőképességedet. Toxikus vonás továbbá a magas fluktuáció, és az is, ha a hibákat egyáltalán nem tolerálják, és nincs lehetőség arra, hogy tanuljanak belőlük a dolgozók.
Mérgező munkahelyre utal, ha egy cégnél normalizálják, sőt, akár dicsőítik is az egészséges határok hiányát, és arra ösztönöznek, hogy a munka minden mással szemben elsőbbséget élvezzen. A vezetők a kiégésig és a kimerülésig hajszolhatják magukat, és elvárhatják, hogy a csapataik ugyanezt tegyék. A közvetlen felettesed csúnyán néz rád, ha hamarabb hazaindulsz, mint ő? Elvárás, hogy a hétvégi kirándulásra is vidd magaddal a céges telefont? Ezek bizony méretes vörös zászlók, amelyeket érdemes már az állásinterjún is figyelni. Mert a szakemberek szerint bizony lehetnek árulkodó jelek. Például, ha a vezető azt kéri, még aznap este csináld meg a próbafeladatot, vagy másnap a neki megfelelő késő esti idősávban várd a hívását azzal kapcsolatban, hogy ki kapta meg az állást. Nos, itt érdemes inkább megköszönni a lehetőséget és hazaindulni.
Stressz és betegségek
Egy mérgező munkakörnyezetben a mentális stressz fizikai következményekhez is vezethet. Mivel úgy érezheted, hogy az agyad és a tested riadókészültségben van, és folyamatosan a fenyegetések után kutat, „harcolj vagy menekülj” üzemmódba kerülhetsz. Ha ez sokáig fennáll, az hatással lehet a hosszú távú fizikai egészségedre: elkezdheted tapasztalni a stressz, a szorongás vagy a depresszió tüneteit. Ezek közé tartoznak például az emésztési problémák, az alvászavarok, a fáradtság, a fájdalmak és a pánikrohamok. De a krónikus stressz depresszióhoz, szívbetegségekhez, rákhoz és más betegségekhez vezethet – fogalmazott Dr. Vivek H. Murthy sebész főorvos.
Mit tehetsz, ha mérgező munkahelyen dolgozol?
Ha szerinted egy-egy ember viselkedése állhat a mérgezővé vált közeg hátterében, de úgy érzed, a cégkultúra alapvetően támogató, és van kihez fordulnod, tedd meg. Keresd meg a HR-t, illetve beszélj egy olyan mentorral, vezetővel, akiben bízol. De ha a rendszer alapjaiig eljutott a romlás, akkor sajnos előbb-utóbb a váltás marad az egyetlen megoldás. És jobb nem megvárni, míg erre fizikai tünetek kényszerítenek rá.
Forrás: Themuse.com és Apa.org
Nyitókép: MementoJpeg/ Getty Images