Nemrégiben megérkezett A Bridgerton család legújabb, harmadik évada, melyben még az is megeshet, hogy többek számára fény derül a társadalmi híreket szállító pletykalap valós szerzőjére.
Mi ugyan már egy ideje tudjuk, hogy ki rejtőzik Lady Whistledown álarca mögött, azonban ameddig arra várunk, hogy a sorozat szereplői előtt is felfedjék a titkot, foglalkozzunk inkább kicsit Eliza Haywood szubverzív munkásságával, aki legalább annyira felkavarta a 18. századi elit mindennapjait, mint Lady Whistledown pamfletje.
Az igazi Lady Whistledown
Eliza Haywood 1746-ban látott hozzá titkos tevékenységéhez, amikor is egy The Parrot névre keresztelt röpiratban kezdett el foglalkozni különböző társadalmi kérdésekkel. Az angol írót többször a feminizmus előfutáraként is emlegették már, hiszen hírlevelében nemcsak a faji előítéleteket, hanem a nemi megkülönböztetést is gyakran választotta témájául. A pamflet írója egy olyan papagáj bőrébe bújva mesélte el a történeteket, akit az Indiai-óceán keleti részéről hurcoltak el, hogy egész Európán keresztül Londonba szállíthassák. Ott aztán egy arisztokrata család otthonában lévő ketrecéből megfigyelhette az angol társadalomban élő férfiak és nők viselkedését, hibáit és kegyetlenségeit. Ezt pedig nem is szándékozott véka alá rejteni. A papagáj gúnyos hangvételű alkotás volt, mely hetente, kilenc számon át mutatta be az emberek valódi arcát.
Egy új hang
A The Parrot hamar sikeres lett, hiszen egy egészen új szemszögből világított rá a problémákra, mivel akkoriban az ilyen és hasonló röpiratokba való publikálás szinte csak a férfiak kiváltsága volt. Haywood azonban le akart számolni azokkal a sztereotípiákkal, melyek a nőket azzal gyanúsították, hogyha írnak is valamit, azt is csak a férfiak ötleteit kihallgatva képesek megtenni. Ezt viszont egy papagáj álarca mögé bújva, mondhatjuk, névtelenségbe burkolózva sokkal hitelesebben tudta megtenni. Ennek köszönhető, hogy a röpirat leginkább a férfiak körében vált népszerűvé, akik kavézókban összegyűlve cseréltek eszmét az abban olvasottakról.
Garantált botrány
Eliza Haywood egyértelmű célja az emberek szemének felnyitása volt, ezért nem riadt vissza attól sem, hogy az elit egy-egy megbecsült tagját illesse nem kívánt szavakkat. Így tett egy bizonyos nagyra becsült úriemberrel, Orannal is, aki magányos perceiben a papagáj előtt kínozta a legyeket, letépte lábaikat és szárnyaikat. A megdöbbent papagáj eleinte nem tudta összeegyeztetni ezt a viselkedést Oran társadalmi státuszával és jó hírnevével, de végül rájött, hogy csak egy magyarázat létezik, mégpedig az, hogy Oran valójában egy kegyetlen ember és az egyetlen ok, amiért olyan sokan az ellenkezőjét hiszik, az az, hogy ezt mondták nekik. Tehát azokat, akiknek jó hírnevük volt, automatikusan fedhetetlenséggel ruházták fel. Ez csak egy sztori volt, mely elgondolkodtatta az olvasókat, de a kilenc számban még számtalan ilyennel találkozhattak a kor emberei. A valódi Lady Whistledown The Parrot című röpirata szerencsére fennmaradt, így azokat hamarosan egy könyv formájában is kiadják majd. Bridgerton-rajongóknak, szerintünk, kötelező!
Nyitókép: IMDb Netflix
Forrás: The Guardian
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Ezt tudjuk eddig a Bridgerton család folytatásáról
- Nyájas olvasó! Te melyik Bridgerton-szereplő lennél a horoszkópod szerint?
- Egy másik kapcsolat is fókuszba kerül a Bridgerton új évadában