A Z generáció megtalálta a közösségimédia-függőség gyógymódját?

Az okostelefonok már életünk szerves részévé váltak, azonban nemrégiben egy új "trend" ütötte fel a fejét: a Z generáció tagjai inkább a régi, klasszikus mobilokat részesítik előnyben.

Azonban nemcsak a Z, hanem a millenial generáció tagjai közül is egyre többen cserélik le csúcstechnológiás mobiljaikat vagy vásárolnak „butatelefont”, melyet csupán csak funkciói miatt tartanak maguknál. De mi motiválja őket arra, hogy hátrahagyják az okostelefonok kényelmét? Egy múló szeszélyről beszélünk vagy a pötyögés helyett visszaszokunk a telefonálásra? Néhány fiatal számára tényleg a divatról szól, hiszen a retro minden téren hódít, és mivel mással élhetnék meg jobban a ’90-es és a 2000-es évek nosztalgiáját, ha nem egy nyomógombos mobillal? Azonban akadnak olyanok is, akik a közösségimédia-függőség ellenszereként alkalmazzák. Nézzük, mi áll a butatelefonok újbóli térhódítása mögött.

Jóleső nosztalgia a jelenre szabva

Nemrégiben a Nokia tulajdonában lévő Human Mobile Devices érdekes bejelentést tett, miszerint a Heinekennel piacra dobják a Boring Phone-t. Ez a limitált kiadású, szétnyitható telefon maga a 90-es évek. Átlátszó műanyag borítása és zöld-fekete QVGA kijelzője a múltba repít vissza minket. A siker egyébként nem is maradt el, a mobil olyannyira népszerűvé vált, hogy a cég már egy, a Mattellal közös kollabon dolgozik. Idén nyáron már meg is érkezhet a közös munka gyümölcse, mely egy csupa rózsaszín, Barbie inspirálta mobil lesz. Természetesen csak alapfunkciókkal.

(Fotó: Human Mobile Devices)

Ezek a funkciótelefonok az utóbbi években a fiatalok körében kialakuló trendekre építenek. A Z generáció ugyanis mind öltözködésben, zenében, mind a művészetekhez való viszonyában is a ’90-es és a 2000-es évekbe tekint vissza inspirációért. Ahogy a millenial visszahozta a vinyl lemezek divatját, úgy a Z generáció kazettákat és CD-ket hallgat, valamint butatelefonra vágyik. Néhány fiatal számára ez csak szórakozás, és egyben egy mód arra, hogy kipróbálják, milyen volt az élet az internet és az okos telefonok előtt. A Z generáció legtöbb tagja ugyanis alig emlékszik arra az időszakra, amikor még nem léteztek okostelefonok. A felszínen persze ez a nosztalgia csupán egy trendnek tűnhet, de sokaknak komolyabb oka is van arra, hogy visszatérjen a múltba: ez pedig nem más, mint a közösségimédia-függőség.

(Fotó: Paris Hilton Facebbok)

„Gyógymód” a múltból

A ’90-es évek nosztalgiáján túl ugyanis az egyik leggyakoribb oka annak, amiért az emberek okostelefonjaikat lecserélik, az a képernyőidő csökkentése és a közösségimédia-függőség hatékony kezelése. A Pew Kutatóközpont 2023-as felmérése szerint majdnem minden ötödik tizenéves naponta nézi a YouTube-videóit, a tinédzserek 48%-a pedig arról számolt be, hogy naponta legalább kétszer megnyitja a TikTokot – vagy éppen rosszabb esetben szinte folyamatosan jelen van az applikáción. Azonban megnyutató, hogy ezek a fiatalok legtöbbje tisztában van azzal, milyen komoly problémával állnak szemben. A Pew kutatása szerint a tinédzserek 36%-a úgy érzi, hogy túl sok időt tölt a különböző közösségimédia-felületeken. Akik pedig nemcsak „csendes” szemlélődők, hanem tartalmat is gyártanak, még viselkedésükben is változást fedeztek fel. A megfelelési kényszer ugyanis hatással van arra, hogy milyen, gyakran a sajátjuktól merőben eltérő személyiséget mutatnak a videóikon.

(Fotó: Getty Images)

Tehát leginkább a közösségi médiának, vagy legalábbis az attól való távolmaradás vágyának köszönhető a butatelefonok népszerűsége. Azonban meg kell jegyezni, hogy a tendencia nem csupán a Z generáció tagjainál figyelhető meg. A butatelefonok használata drasztikus módszernek tűnhet, viszont mindenki számára hatékony megoldásként szolgál a telefonfüggőség és annak mellékhatásai, például a depresszió és szorongás leküzdésére.

Mítosz vagy valóság?

Felmerülhet a kérdés, hogy mennyire működőképes ez a való életben. Jose Briones, a Low Tech Life szerzője 2019-ben tért vissza a klasszikus mobilokhoz. YouTube csatornáján pedig rendre értékeli azokat, és más minimalista technológiákat is.

„Korábban napi 12-13 órás volt a képernyőidőm, ezért elkezdtem alternatívákat keresni. Akkor találtam rá a Light Phone 2-re és  úgy döntöttem, kipróbálom” – kezdte beszámolóját Brines a függőség leküzdése iránti vágyról. Az általa említett Light Phone egyébként inkább egy fél okostelefon, mely körülbelül akkora, mint egy iPhone 5 és rendelkezik különböző alap applikációkkal, viszont mégis nagy segítséget nyújtott neki a leszokásban.

„Azóta sokkal kevesebb időt töltök a telefononozással. Azok a tevékenységek, amiket a mobilomon végzek, most sokkal értékesebbek számomra. Találtam egy módot arra, hogy igazán megértsem, hogy mennyire értékes az időm és figyelmem”

– mondta, azonban azt is hozzátette, hogy ez sem jelent azonnali gyógyírt a közösségimédia- vagy a telefonfüggőség ellen, viszont megkönnyíti a dolgunkat.

Megéri feláldozni a kényelmet?

Mindannyiunknak ismerős az érzés, mikor január első napján mindent megfogadunk, majd egy hét múlva már nem is emlékszünk a nagy újévi terveinkre. Vajon ez történik akkor is, mikor lecseréljük a mobilunkat? A butatelefonoknak egyértelműen vannak hátrányai, hiszen elveszítjük az olyan alap applikációkat, mint az iMessage, a Google Térkép, de még egy jegy megvásárlása is sokkal bonyultabbá válik. Tehát egyértelműen kompromisszumot kell kötnünk saját magunkkal annak érdekében, hogy működjön az okostelefon nélküli életünk. Nehezebbé fog válni a kommunikáció, egyes kapcsolataink sérülhetnek, ugyanakkor a megmaradóak értékesebbé válhatnak. Nem bombázzuk majd semmitmondó mémekkel a barátainkat, hanem felhívjuk őket, aminek köszönhetően valószínűleg tartalmasabb beszélgetéseink lesznek velük. Az azonnali kommunikáció elengedése révén arra koncentrálhatunk, hogy szorosabb kapcsolatokat ápoljunk. Ez rávilágít a digitális minimalizmus egyik fő céljára, ami a technológiával való viszonyunk újragondolása, annak érdekében, hogy egyensúlyt teremtsünk a valódi és a digitális világ között. Az alkalmazkodás kitartást és elszántságot igényelhet, de jelentős pozitív változásokat eredményezhet a fizikai és mentális jólétben egyaránt.

(Fotó: Nokia)

Nyitókép: Paris Hilton Facebook
Forrás: Laptop Mag

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)