Ablaküvegen át vagy felhős időben is leéghetünk? Tisztázzuk a tévhiteket!

Vajon lehetséges-e, le lehet-e égni naptej nélkül, vagy mennyire szűrik ki a káros sugarakat a felhők vagy az ablakok?

Reméljük, számodra is természetes, hogy mielőtt kilépsz a lakásból, bekened naptejjel az arcod és a ruhád alól kilátszó bőrfelületeket. De mi a helyzet akkor, ha egész nap otthon vagy a kocsiban ülsz? Üvegen keresztül is le lehet-e égni, ha nem kensz fel naptejet? És mi a helyzet akkor, ha épp felhősebb az idő? A témában elég sok véleményt lehet olvasni, hallani, és elég sok a tévhit, szóval itt az ideje, hogy segítsünk egy kicsit tisztábban látni.

Barnulás felhős időben

Talán nem először hallod a figyelmeztető szavakat: felhős időben is óvnod kell a bőröd a nap káros sugaraitól, és ez így is van. Hiszen nem a látható napfény okozza a barnulást, illetve a leégést, hanem az UV-sugarak. Ezeknek két fajtája jut át a légkörön igen, felhős időben is —, az UV-A és az UV-B. Ez utóbbinak köszönhető a barnaságunk.

Szóval a válasz röviden: attól, hogy felhős az ég, még le lehet barnulni, sőt, le is lehet égni. Ezt, illetve a napsugárzás okozta károsodásokat elkerülheted, ha a reggeli rutinod részévé teszed a naptej használatát, és ezt felhős időben sem blicceled el.

Az ablakon keresztül is le lehet barnulni?

Ez már egy kicsit fogósabb kérdés. Hadd kérdezzünk gyorsan vissza: nálad hány rétegűek az ablakok? Mert ha dupla rétegűek, azok nem engedik át az UV-B sugarak 97 százalékát, viszont az UV-A sugaraknak csak a 37 százalékát zárják ki. Ez azért lehet problémás, mert egy, a Science-ben megjelent tanulmány szerint ez a sugárzástípus lehet felelős a bőrben létrejövő olyan anyagcseretermékek termelődéséért, amelyek később rákos folyamatok elindításában is szerepet játszhatnak. Ez a típusú sugárzás mélyebbre is hatol a bőrünkben, mint az UV-B.

Az autó ablaküvege nagyjából hasonlóan szűri ki az UV-sugarakat. Tehát barnulni valószínűleg a kocsiban sem igazán fogsz, ha viszont hosszabb ideig vagy úton, és elfelejted bekenni magad naptejjel, érezheted, hogy éget a Nap (hiszen az UV-A sugarak nagy részét átengedi az autó ablaküvege is).

Védd magad, ne érezd a saját bőrödön a napozás káros hatásait!

Ha nem véded a bőröd a napsugárzás káros hatásai ellen, annak hosszabb távon a bőrrák fokozott kockázata mellett olyan árnyoldalai is lehetnek, mint a photoaging, ami magyarra fordítva nagyjából a bőr idő előtti öregedésének felel meg. Ezért nemcsak a mindennapos fényvédőhasználatra szeretnénk biztatni, hanem arra is, hogy 11 és délután 3 közt kerüld az erős napsütést, még akkor is, ha alaposan bekented magad, legalább 30-as faktorszámú naptejjel.

Ne feledd, a bőröd nem úgy működik, mint egy ruha vagy cipő, amit bármikor lecserélhetsz, hanem csak egy van belőle, ami lecserélhetetlen vigyázz rá nagyon!

Forrás: nhs.uk és metro.co.uk
Nyitókép: Westend61/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)