Ádámtól és Évától az ara könnyéig: az igazgyöngyök legendái

Tudtad, hogy a görögök és a rómaiak azt tartották, hogy ha igazgyöngyöt viselnek, az erősíti a párok összetartozását? És azt, hogy gyöngysorral a nyakukban aludtak, hogy szép álmuk legyen?

Biztosan te is láttad már Botticelli Vénusz születése című festményét, amin a szerelem, a bölcsesség és a szépség istennője egy gyöngykagylóból emelkedik ki. A hindu kultúrában is fellelhető egy mítosz: amikor Krishna belépett az óceánba, rátalált az első igazgyöngyre, amit lányának ajándékozott az esküvője napján, hogy megvédje az elözvegyüléstől és hűséget, boldog házasságot hozzon neki. De mit szimbolizál és valójában hogyan keletkezik?

Amikor a könnyeket jelképezik

Egy antik monda szerint az igazgyöngyök istenek könnyei. Ám egy legenda szerint amikor Ádám és Éva a Paradicsomból Srí Lanka szigetére menekültek, könnyeikből egy tó keletkezett, amiben fekete, fehér és rózsaszín gyöngyök születtek. A fehér és a rózsaszín Éva, a ritkább fekete pedig Ádám könnyeiből. Talán ide eredeztethető vissza az a hagyomány, hogy a menyasszony ne viseljen az esküvőjén gyöngyöt, mert ahány gyöngyszem díszíti, annyi könnycseppet hullajt majd a frigy alatt. Érdekesség, hogy a görögök viszont pont abban hittek, hogy megvédi a menyasszonyt és megszünteti a bánatát. Napjainkban azonban maga a halászata jár sok könnyel, hiszen az Indiai-óceánba meztelen testtel lemerülő búvárok nagy kockázatot vállalnak az értékes csodákért, mert a cápaveszély mellett a nagy megterhelés is folyamatosan rombolja az egészségüket.

A fiatalság elixírje és védelmi talizmán

A kínaiak úgy hitték, hogy a fekete színű igazgyöngyöket egy sárkány tartja a fogai között, ezért először le kell győzni azt, hogy megszerezhessék. Aki pedig birtokolja, határtalan bölcsességhez jut. Ugyanakkor gyógyító hatást is tulajdonítottak neki, italt készítettek belőle, amit a fiatalság megőrzésére fogyasztottak. Indiában a harcosok pajzsukat díszítették vele, hogy megóvják őket a sérülésektől, a mongol uralkodók pedig azért készítettek belőle főzetet, hogy megerősítsék férfiasságukat. Ha gyermekek hordják, megőrzi ártatlanságukat, hiszen a mai napig a tisztaság és a bűntelenség szimbólumaként tekintenek rá számtalan kultúrában.

Egy kagyló védelmi reakciójaként keletkezik

Mégpedig válaszul arra, hogy a testükbe bekerül egy föveny- vagy homokszem, amit szervezetük betokoz. Az embereknek és az állatoknak is megvan az a tulajdonsága, hogy a testbe kerülő idegen anyagokat különféle burokkal vonja be és így semlegesíti a számára testidegen anyagot. Nos, így keletkeznek a gyöngyök is. Először a kagyló megpróbálja eltávolítani a betolakodót, nyálkát termel, mint mi emberek, amikor könnyezünk, ha porszem kerül a szemünkbe. Ha ez nem sikerül, elindul a bebörtönzésnek is nevezett folyamat, amiből a gyöngy képződik. Rétegről rétegre rakódik rá a leheletvékony gyöngyház, amiből végül különböző nagyságú és színű gyöngyök születnek.

Híres igazgyöngyök

A hagyomány szerint Kleopátra két hatalmas gyöngyöt örökölt, amiből fülbevalót készíttetett. Amikor Antonius tiszteletére lakomát adott, az egyiket beledobta egy pohár borba, ahol feloldódott. Bele akarta dobni a másikat is, de Lucius Plancus megakadályozta, így került aztán Agrippa tulajdonába, aki kettévágatta és a pantheoni Vénusz szobor szemei lettek belőle. Marie Antoinette utolsó, börtönben töltött éveiben is egy kis zacskó drágakövet és igazgyöngyöt őrzött, ami utolsó vagyona volt: halála után a Sutherland család örökölte, akik nyakéket készíttettek belőle. VIII. Henrik második felesége, Boleyn Anna különleges ékszerei között kedvence egy arany „B” betű volt, amin három hatalmas könnycsepp alakú gyöngy lógott. Lánya, I. Erzsébet örökölte, ám később aztán eltűnt szem elől. A körte alakú La Peregrina igazgyöngynek viszont mai vonatkozású különlegessége is van, mert a 16. században élt II. Fülöp birtoklása és jónéhány tulajdonosváltás után Richard Burton ajándékozta meg vele Elizabeth Taylort. Az egyik legdrágább darab pedig a 6,35 kilós, 23 centi hosszú és 13 centi széles Palawan-szigeti darab, ami az „Allah gyöngye” nevet viseli és jelenlegi értéke megközelítőleg 35 millió euro.

 

Fotó: Slaven Vlasic/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)