Ahogy már őseink is ettek: az intuitív táplálkozás művészete

Hallottál már az intuitív étkezésről? Így első hallásra talán kicsit misztikusnak tűnhet, pedig egyáltalán nem az, hiszen őseink pont így táplálkoztak.

Az intuitív táplálkozás lényege az, hogy odafigyelsz a tested jelzéseire és ennek megfelelően eszel. Azaz akkor eszel, amikor megéhezel és azt, amit megkívánsz, addig, míg jól nem laksz. Joggal kérdezheted, hogy mi ebben a különleges, amikor ez teljesen magától értetődő, de korunk szépségtrendjei, divatos diétavonulatai és az aktuális szépségideáljai sokszor feledtetik el az evés valódi célját és örömét.

Az elméddel eszel, nem a tested igénye szerint

Egész egyszerűen az évek során megtanultuk szüleink vagy a környezetünkben lévők példájából, hogy figyelmen kívül hagyjuk a test jelzéseit. Elkezdtünk kalóriákat számolni és úgy kategorizálni az ételeket, hogy melyik rossz és melyik jó. Mentálisan döntünk arról, hogy mit szabad enni és mit nem, és teljesen figyelmen kívül hagyjuk azt, hogy mit kívánunk, és ami legfontosabb, mi lenne hasznos a szervezetünk számára. Elvesztettük testünk teltség- és éhségérzetét, azaz mesterei lettünk a diétázásnak, de elfelejtettünk valóban enni.

Ahol nincs tiltólistás kaja: ezért (is) rajongunk az intuitív étkezésért

Pedig az ördögi körből kilépni nem lehetetlen – a fenti cikkben már mi is erre buzdítottunk titeket –, különösen akkor, ha egy kicsit átállítjuk a gondolkodásunk.

Figyeld az évszakokat!

Tény, hogy manapság a feldolgozott élelmiszerek sokkal olcsóbbak, mint a biozöldségek és gyümölcsök. Az élelmiszerboltokban – függetlenül attól, hogy éppen minek van a szezonja – bármi elérhető egész évben, akár konzerv vagy fagyasztott formában is. Viszont azt tudnod kell, hogy tested is reagál az évszakokhoz köthető táplálékokra és ez az, ami igazán lényeges, hiszen így tudod követni táplálkozásoddal a természet ciklikus váltakozását. Ha ráhangolódsz erre, figyelembe véve költségvetésedet és kultúrád étkezési szokásait, na meg természetesen a te ízlésvilágodat is, megtapasztalhatod, hogy milyen érzés a szezonális intuitív étkezés. Ehhez pedig nem kell teljesen lemondani a modern világ nyújtotta lehetőségekről, az egzotikus gyümölcsökről, hiszen épp az a lényeg, hogy felismerd, a szervezeted igényeinek megfelelően hogyan élheted át újra az evés örömét. Összegyűjtöttük azokat a javaslatokat, amik évszakok szerint segítenek neked abban, hogy meghallhasd, mire van szüksége a testednek.

Késő nyár és kora ősz

A nyár utolsó hónapja az aratás, a betakarítás időszaka. A gabonafélék, a kukorica és a nyár végére beérett gyümölcsök begyűjtése adja magát: ezeket frissen fogyasztva vagy feldolgozva fogyasszuk, mint például a gabonákból készült kenyeret, süteményt. Ilyenkor van szezonja az őszibaracknak, körtének, szilvának, almának, birsalmának is. Nagy kedvence az időszaknak a dió, ami antioxidánsokban, omega-3 zsírsavakban gazdag, tele van E-vitaminnal és akár nyersen, akár sütiben fogyasztod, nem csak egészséges, hanem finom is. Itt a szüret ideje is, nem hagyhatjuk ki a szőlőt és lassan elérkezik az állatok levágásának az ideje is. Mivel egyre kevesebb a napfény és hűvösebbre fordul az időjárás, te is tapasztalhatod, hogy jobban esik a meleg, főtt étel, ami táplálóbb és laktatóbb, egyre több vas, fehérje és zsírtartalmú táplálékra van szüksége szervezetednek.

A téli lelassulás

Télen leggyengébb az emésztőrendszerünk és jobban szeretünk bekuckózni, mint aktív tevékenységet végezni. Ez az időszak pont erről szól, a természettel együtt a te szervezeted is lelassul, megpihen és sokkal jobban igényli a jól megfőzött ételeket. Megfigyelheted, hogy nem annyira kívánod a könnyű, hideg salátákat és ez teljesen helyénvaló, mert ebben az évszakban tápanyagban gazdag ételekre van szükséged. Többet alszunk, kevesebbet mozgunk és inkább megnyugtató, hagyományos ételekre vágyunk – nem is beszélve az ünnepekről, amikor előtérbe kerülnek a tradicionális ételek. Ezek mellett ideje feltölteni szervezetedet C-vitaminnal, amire számos szezonális gyümölcs kínál megoldást: például az áfonya, a körte, a gránátalma, a datolyaszilva, a mandarin, a grapefruit és a pomeló. Ne feledkezz meg a gyógyteákról sem, amik a tél melegítő és finom részesei.

Éledezik a természet: itt a tavasz!

Amikor kezd visszatérni a fény, úgy kezd éledezni a természet, és te is kezdesz kibújni a barlangodból, a tested is szeretne megújulni. Észak-Amerikában az őslakosok számára ez egy fontos időszaka az évnek, mert a vemhes bárányok elkezdenek szülni, tejet termelni, a juharfákból nedv kezd folyni – amiből a juharszirup készül –, így ez a tej és a sajtkészítés szezonja. A téli élelmiszerraktárak már kiürülőben vannak, mint ahogy szervezeted is a feltöltésre vágyakozik. Még szükséged van a meleg ételekre, de ahogy sarjadnak a korai hajtások, egyre jobban vágysz a friss salátákra, korai zöldségekre, gyümölcsökre, mint a medvehagyma, a spárga, az articsóka, a spenót, a retek, valamint a feketeribizli, a málna és az eper. Nemcsak finomak, hanem segítenek feltölteni a télen leapadt vitaminraktáradat is.

A napsütéses, forró nyár

Az Ayurveda szerint a forróság hónapjaiban csúcson van az emésztőtüzünk, ez azt jelenti, hogy könnyebben fel tudja dolgozni a szervezeted az ételeket. Ez persze, nem azt jelenti, hogy bátran told a nehéz, zsíros ételeket – meg is figyelhetted már, hogy ezeket nem is nagyon kívánod, pont azért, mert ezek a belső tüzet táplálják. Ilyenkor a szervezeted is azt mondja neked, ne adj neki fölösleges munkát a hosszas emésztéssel, inkább enyhítsd belső forróságát. Rengeteg friss zöldséghez és gyümölcshöz juthatsz hozzá, amik nyersen is fogyaszthatóak és a folyadékbeviteledet is fokozhatod velük, amire nyáron nagy szükség van. Erre tökéletesen alkalmas a görögdinnye és a barack, de a cseresznye, a meggy és a ribizli is a nyár közkedvelt gyümölcsei közé tartozik. Nem véletlenül a szezon nagy slágere a főtt kukorica, hiszen nyáron terem, de ne feledkezzünk meg az eredetileg szerb, de mára már igazi hungarikummá vált ételről, a lecsóról sem. Hideg üdítőitalok helyett igyál inkább vizet és langyos gyümölcsteákat. Ne hidegen, hogy a tested belső hőmérséklete és a kinti forróság nagyjából egyensúlyba kerüljön.

Természetesen tested nem csak az évszakok ciklusait éli meg, hiszen ott van a menstruációs periódus, a saját életszakaszod, de még egy napnak is megvannak a maga fázisai, amik befolyásolhatják azt, hogy mikor mit kívánsz meg. Figyelj a tested jelzéseire, gondold át, hogy az évszakok milyen hatással lehetnek táplálkozásodra és hallgass az éhséged jelzéseire – megsúgja majd neked, mire van szüksége a szervezetednek.

Forrás: spiritualityhealth.com, Julie Peters cikke nyomán
Fotó: Hinterhaus Productions/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)