Akvamarin, zafír vagy topáz? Itt az ideje, hogy megtudd, mi a születési ásványköved

A drágakövek mindig is elbűvölték az embereket a történelem során. Különböző tulajdonságokat rendeltek hozzájuk, és összefüggésbe hozták a születési dátummal is. Hogy melyik drágakő illik hozzád a születési hónapod szerint? Most eláruljuk.

A születési kövek története visszanyúlik az Exodus könyvében feljegyzett 12 kőig, amik Áron mellvértjét díszítették. A középkori kereszténységben a köveket az apostolokkal társították. A születési kövek ma ismert listájának azonban kevés köze van a kereszténység mellvértjéhez vagy Jézus tanítványaihoz. A születési kövek modern lajstromát 1912-ben az Ékszerészek Nemzetközi Szövetsége jelölte ki.

Január – gránátkő

A gránát sokféle színben kapható, de a vörös árnyalatok a leggyakoribbak. Neve a latin ’granum’ szóból ered, aminek a jelentése gabonaszem. Ez utalhat a gránátalma magjaira is, amik ugyanolyan gazdag, vörös tónusúak, mint a drágakő.

Február – ametiszt

Ez a lila kő évezredek óta elbűvöli a képzeletet. Az ókori egyiptomiak és rómaiak gyakran portrékat véstek a féldrágakőbe. Mivel úgy tartották, hogy az ametiszt megóvja gazdáját a mérgezéstől, ugyanezért a görögök borospoharakat is faragtak belőle.

Március – akvamarin

A drágakő könnyen felismerhető gyönyörű, kék színéről. A világ eddigi legnagyobb akvamarinját 1910-ben bányászták Brazíliában, ami ma is megtekinthető a Smithsonian Természeti Múzeum drága- és ásványkő gyűjteményében. A Dom Pedro névre keresztelt drágakő meghaladja a 10 ezer karátot.

Április – gyémánt

A gyémánt híres csillogásáról. Fénytörés mutatója magas, ezért az ékszerkészítők nagyra becsülik. A világ egyik legkeményebb anyaga, egy gyémántot semmi más nem karcolhat meg, csak egy másik gyémánt. Azt azonban csak kevesen tudják, hogy némelyik közülük akár több milliárd éves is lehet.

Május – smaragd

A smaragdot sokra becsülik már az ókor óta. Úgy tartották, hogy hasznos az emlékezet és a szellemi képesség megőrzésében, de sok kultúrában használták talizmánként is, megvédve tulajdonosát a balszerencsétől vagy a kéjvágytól.

Június – gyöngy

A gyöngy nagy múltra tekint vissza. Már megjelenik a szentírásokban is, mint a luxus jelképe. Bár a gyöngy kakukktojás a drágakövek között, hiszen egyáltalán nem kő, egyes vadon gyűjtött darabok ára meghaladhatja a drágakövek értékét is. 

Július – rubint

A rubintokat néha galambvérnek is nevezik, utalva mély, gazdag, vörös színükre, amiben néha más színek árnyalatai is megtalálhatók: lila, sárga, narancssárga.  Bár a világ négy legértékesebb drágaköve közé tartozik, szinte egyik rubint sem hibátlan, apró zárványok találhatók a vörös kövekben.

Augusztus – peridot

Az ásvány vakítóan olajzöld színe a magas vastartalomnak köszönhető. Ez a drágakő gyakran megtalálható bazalt sziklákban, vagy akár meteoritokban. Az ókori egyiptomiak úgy vélték, hogy a peridot a Napból származik. Ma ez az ország nemzeti drágaköve.

Szeptember – zafír

Sokféle színben kapható, beleértve a rózsaszín, a sárga, és a zöld színeket. A klasszikus zafír azonban mély, királykék színű. Némelyikük különleges zárványokkal rendelkezik, ami csillogó fényjátékot kölcsönöz a drágakőnek. Ezeket csillagzafíroknak hívják.

Október – opál

Opálok ékeskedtek már a középkori uralkodók koronáin is. Feltehető, hogy szivárványszínei tették fontos ékszerekké ezt a drágakövet. Elnevezése a szanszkrit ’upala’ szóból ered, ami értékes követ jelent. A tejopálok elterjedt változatok, a legértékesebb opál azonban feltűnő, vörös színű.

November – topáz

A Vörös-tengeren található Topasos-szigetről kapta a nevét. Színskálája igen széles, mégis a kék színű topáz a legelterjedtebb. Ez utóbbi azért érdekes, mert természetes formájában színtelen, magas hő hatására változik kékre. Érzékeny drágakő, óvni kell a karcolástól, és a fénytől, ugyanis hamar elsápadhat.

December – türkiz

A követ az egész világon bányászták, az azték kultúrától kezdve, egészen az ókori egyiptomiakig ékszerként használták. Nevét csak később kapta, ami a pierre turquoise’ francia kifejezésből ered, jelentése: török kő. A törökök ezzel a kővel kereskedtek, és ők voltak a türkiz fő beszállítói Európába. A legértékesebb mindközül az azúrkék drágakő.

Forrás: My Modern Met
Nyitókép: work of shelby hall/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

    Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
    Legnépszerűbb cikkek: