Alkoholfogyasztás nyáron: csak okosan!

A nyári hőségben különösen fontos, hogy felülvizsgáljuk az alkoholfogyasztási szokásainkat. A kánikulában ugyanis teljesen más hatással lehet a szervezetünkre egy pohár hűsítőnek gondolt sör is.

Nem tudom, te hogy vagy vele, de nekem – és nemcsak nyáron – a szomjamat a víz oltja a legjobban. Persze, azt is megértem, a nagy melegben szívesen gurítasz le egy pohár jéghideg sört vagy egy alkoholos koktélt. Azt azonban tudnod kell, hogy a hőség felturbózza az alkohol hatását, hamarabb a fejedbe száll és élettanilag is más hatása van. Nem mondom, hogy egyáltalán ne igyál, de a mérték és néhány jó tanács betartásával nagyban lecsökkentheted annak veszélyét, hogy inkább ártson, mint jól essen az alkohol. És még a másnapi macskajajt is megúszhatod.

Éhgyomorra semmiképp!

Talán nem újdonság számodra, hogy üres gyomorba a legrosszabb döntés alkoholt küldeni. Azon kívül, hogy felmarhatja a gyomor nyálkahártyáját és megdobhatja a savszintet, hamarabb beüt, mintha már ettél volna előtte valamit. Nem arra akarlak ösztönözni, hogy azért egyél, hogy esetleg többet tudj inni, mert bár él bennünk az a nép hiedelem, hogy az elfogyasztott étel „felszívja” az alkoholt, azért így is számos kockázatot rejt magában. Az éhgyomorra elfogyasztott szesz azonban különösen csúnya rombolást tud végezni a gyomrodban és ez nagyon hamar refluxhoz és gyomorfekélyhez vezethet.

Lassan és mértékkel

Ha kis időn belül túl nagy mennyiségű alkoholt fogyasztasz el, nemcsak a gyomrodat állítod kihívás elé, hanem a torkodat is erős irritációnak teszed ki. Ha nagyon erős szeszesitalt fogyasztasz, érdemes jégkockát hozzáadni, ez kicsit enyhíti irritáló hatását. Igyál utána elegendő szénsavmentes vizet, hogy fokozd vele az anyagcserédet és felhígítsd a tömény szeszt. Semmiképp ne szénsavas vízzel próbáld ezt, mert a szénsav és az alkohol együtt még jobban ingerli a gyomrodat és ennek gyakran a porcelánvolán megforgatása lehet a vége.

Várj egy kicsit a tusolással!

Megértem, ha arra gondolsz, hogy kissé kótyagos fejednek jót fog tenni egy kis tusolás, de tévedés azt hinni, hogy egy kávé és egy hidegzuhany azonnal magadhoz térít. Lehet, hogy éberebbé válsz, de az elfogyasztott alkoholmennyiség attól még ugyanúgy ott fog dolgozni a szervezetedben és a hamis józanságérzet azt az illúziót keltheti benned, hogy a reflexeidben ugyanúgy megbízhatsz, mint teljesen józanul. Inkább egyél valami sósat – ha esetlegesen háborgó gyomrod engedi –, mert az alkoholnak kiszárító hatása van. És ismét: igyál jó sok vizet, hogy mihamarabb detoxikáld szervezetedet.

Napra, vízbe inkább ne!

Most gondold el, hogy kicsit becsiccsentesz és kifekszel a napra szundikálni egy kicsit, hogy elmúljon a mámor. A lehető legrosszabb ötlet, mert azon kívül, hogy jó eséllyel bealszol és leégsz, hőgutát is kaphatsz, ami sokkal gyorsabban bekövetkezik egy alkohollal terhelt szervezetben, mint gondolnád. Csobbanni sem javasolt, mert a felhevült test eleve sokkot kaphat, ami még szívmegállást is okozhat, de ha még a fejed is kótyagos, jelentősen lecsökkented az esélyeidet arra, hogy az esetleges vészhelyzetet felismerd és reagálj rá. Vonulj kicsit árnyékba, egyél pár falatot, igyál vizet, hagyd a testedet magához térni.

Hidd el, jól tudod érezni magad anélkül is, hogy túltolod az ivást, csak azért, mert szabi van, nyár van, a tested még nem visel el mindent. Ne tolj ki magaddal, inkább figyeld a szervezeted jelzéseit, hogy mennyi az elég. Ha mértékkel, okosan fogyasztasz alkoholt, nem okozol magadnak felesleges fejfájást, rosszullétet.

Fotó: Wershinin/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)