4 jó ok, amiért az állatok jelenléte és szeretete többé tehet minket – itt az állatok világnapja!

Testileg-lelkileg előnyösen hathat ránk, emberekre az állatok közelsége, amiről az állatok világnapja alkalmából most bővebben is szót ejtünk.

A híres mondás, mely szerint aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet, nálam így szól: aki az állatokat szereti, azzal rengeteg a közös témám. És ha a szakembereket is megkérdezzük a témában, ők már sorolják is, testi-lelki értelemben mennyi jó hatással lehet ránk az állatok közelsége és szeretete – lássuk, mit mondanak erről, de előbb az állatok világnapja kapcsán ejtsünk pár szót erről a fontos ünnepnapról is. 

Miért október 4-re esik az állatok világnapja?

Ha nagy állatbarát vagy, talán hallottad vagy olvastad már Assisi Szent Ferenc történetét, aki azt hirdette, hogy szeretnünk kell mindent, ami körülvesz bennünket, legyen az élő vagy élettelen. Később ő lett az állatok védőszentje is, halálának évfordulója pedig minden év október 4-e. Ez lett a kiválasztott dátum az állatok világnapja számára, aminek megrendezése először 1931-ben, egy Firenzében tartott környezetvédelmi konferencián merült fel.

A világnap alapelve, hogy az állatok boldogabbá teszik életünket, segítőtársként és barátként gazdagítják mindennapjainkat. Az ünnep célja, ahogy a WWF fogalmaz, hogy erősítse az ember és állatok közötti barátságotot, valamint felhívja a figyelmet az együttélés fontosságára.

Milyen hatással lehetnek ránk az állatok?

Kezdjük az egyik legfontosabbal: az állatok, különösen a szeretgetnivaló kis házikedvencek segíthetnek enyhíteni a stresszt. Egy kis szőrmók simogatása csökkentheti a vérnyomást és a szívritmust. A farkcsóválás és a dorombolás pedig felmelegítheti a szívünket, és még tovább fokozhatja a nyugtató hatást. A háziállat-terápia és a mentális egészség közötti kapcsolatnak oka van: amikor megsimogatjuk a kisállatunkat és összebújunk vele, agyunkban boldogsághormonok szabadulnak fel és csökken a stresszhormonok szintje. Ez a folyamat fokozza a hangulatot és még a fájdalmat is enyhítheti. Szóval öleld magadhoz ma is a kedvenced! Mindkettőtöknek sokat ad majd.

mit üzen a macskád testbeszéde
Fotó: Linda Raymond/GettyImages

A háziállatok a szomorúság legjobb ellenszerei is. Megérzik, ha rossz napunk van, és meg akarnak vigasztalni minket. Az ölünkbe másznak, velünk akarnak maradni. Sőt, az én kutyusom két lábra áll, a vállamra teszi a két mellső mancsát, és szó szerint lecsókolja a könnyeimet, amikor sírok. A tudósok szerint ez nem csak azért van, mert nagyon cukik, hanem azért is, mert a saját érdekükben aggódnak értünk. Ők ugyanis nem önellátók: szükségük van ránk, hogy gondoskodjunk róluk. Szóval, amikor legközelebb fagyit kanalazva néznél egy sírós-romantikus filmet a Netflixen, de a kutyád behozza a pórázt, vagy a cicád vacsorát kér, akkor tudd, hogy épp vigasztalni próbál. És amíg az ő szükségleteiről gondoskodsz, talán kicsit feledésbe tud merülni, amin addig rágódtál.

A szociális elszigeteltség és a magány ellen is sokat tehetünk az állatok közelségének és szeretetüknek hála. Tudjuk, hogy a háziállatok jelentős hatással lehetnek az életminőségünkre és a mentális egészségünkre. Ez különösen igaz mindazokra, akik szociálisan elszigeteltek, például egyedül élnek. A háziállatok segítenek enyhíteni a magányt, tartásuk célt és értelmet adhat a hétköznapoknak. És persze, azon túl, hogy állataink maguk is remek társaságot jelentenek, még barátságok kialakulását is elősegíthetik, gondolj csak egy jó kis sétára a kutyáddal!

És végül, de nem utolsósorban: házikedvenceink több mozgásra késztetnek, ezáltal egészségesebbé és ellenállóbbá tesznek bennünket. A háziállatok tartása javíthatja fizikai egészségünket és ellenálló képességünket. Az orvosok túlnyomórészt egyetértenek ezzel: a nemrégiben végzett felmérésben részt vevő orvosok 97%-a úgy érzi, hogy a háziállat tartása előnyös az egészségre nézve. Mi több, 75%-uk arról számolt be, hogy egy vagy több betegük fizikai egészségi állapotában pozitív fejleményeket tapasztaltak. 87%-uk pedig a betegek hangulatában vagy kilátásaiban is javulást tapasztalt.

Mit tehetsz, ha nincs háziállatod?

Nem mindenkit vár otthon egy kis szőrmók, ez tény. Talán nálad sem az az ok, hogy mondjuk ne vágynál rá, hanem mert ez a felelős döntés, legyen az bármilyen nehéz is. Ha egész nap alig vagy otthon és úgy érzed, nem tudnád megadni azt a törődést egy állatnak, amit ő megérdemelne, akkor egyrészt hatalmas dicséret jár neked a felismerésért. Ez jó önismeretre és remek helyzetfelmérésre utal, és korántsem jelenti azt, hogy sosem lehet kisállatod.

Ha pedig a hangsúly azon van, hogy napi szinten nem férne bele egy házikedvenc ellátása, de néha, amikor van időd, szívesen foglalkoznál állatokkal, akkor számos lehetőség közül válogathatsz. Felkereshetsz menhelyeket vagy állatvédő szervezeteket, és felajánlhatod, hogy időnként besegítesz nekik. Valószínűleg nagyon hálásak lesznek érte. A kutyák szerelmeseként pedig regisztrálhatsz különböző csoportokba vagy kutyaszitter-közvetítő alkalmazásokba, ahol sétáltatást vagy felvigyázást vállalhatsz, amivel akár pénzt is kereshetsz.

De ha egyelőre ez sem fér bele, viszont jelképesen szívesen örökbe fogadnál vagy támogatnál egy kisállatot, erre is számos szervezetnél van lehetőség, a WWF-től az Állatkerten át a Beagle Fajtamentésig. Illetve évi egyszeri adománnyal is sokat tehetsz a neked legszimpatikusabb szervezet munkájának támogatásáért. Hogy csak egy példát mondjunk, az ausztrál tűzoltók minden évben szexi naptárakat adnak ki, aminek a bevétele jótékonysági szervezeteket segít. A naptárak egyike pedig feldobhatja akár a te íróasztalodat és következő évedet is.

Forrás: Foundanimals.org
Nyitókép: Maryna Terletska/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)