Allergia vagy megfázás? És átcsaphat-e egyik a másikba?

Tüsszögés, köhögés, torokkaparás, folyó orr... honnan tudhatod, hogy allergia vagy megfázás okozza-e a tüneteket? A szakember szerint ha ezt a három dolgot mérlegeled, az már sokat segíthet a különbségtételben.

Gyerekkorom óta sehová sem megyek százas zsepi nélkül (igen, valószínűleg az egyetlen ember vagyok a galaxisban, aki nyaralni is úgy indul el, hogy a kis zsepikék tucatjai – nem túl zero waste módon tíz darabonként előre csomagolva – fészkelik be magukat a bőröndjébe és a táskáiba). Merthogy tényleg bármikor elkaphat a tüsszögés, amit orrfolyás, köhögés, torokkaparás, szemviszketés is kísérhet. Valószínűleg mindenre allergiás vagyok, ami zöld és most bele se kezdek annak ecsetelésébe, hogy ez vidéki lányként mekkora szívás. De olyan is volt már, hogy kiderült: ez bizony erős megfázás. Hogyan lehet a kettő közt különbséget tenni, és vajon lehet-e olyan, hogy az allergiám csapott át valahogy megfázásba? Úgy gondolom, ideje megismernünk a tudomány álláspontját.

Allergia vagy megfázás: két külön állatfaj, tüneteik mégis hasonlóak

Bár az allergia vagy megfázás közti differencia a szakemberek szerint is sem könnyű, de nem is lehetetlen: Dr. Christopher Brooks allergológus és immunológus megfogalmazása szerint két külön állatfajról van szó, amelyek egyszerre is létezhetnek a szervezetünkben, és nagyon hasonló tüneteket válthatnak ki. Sokszor átfedés is lehet, különösen a hűvösebb időben, amikor több a kórokozó. De az, hogy az allergia átalakulna megfázássá, nos, ilyen nincs. Viszont elkaphatjuk a kettőt egyszerre. Illetve, aki nem kezelteti az allergiáját, az hajlamosabb lehet a megbetegedésre.

Hogy miért? Dr. Brooks szerint, amikor az allergiája fellángol, az orrban, az orrmelléküregekben és a légutakban lévő szövetek begyulladnak és kissé legyengülnek. Így a behatoló vírusok könnyebben bejutnak a sejtekbe, és megfázást okozhatnak. A megfázás, vagy allergia okozta gyulladás és dugulás, pedig arcüreggyulladáshoz is vezethet. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a rossz lehelet, fájdalom vagy nyomás a szem körül, köhögés, fáradtság, fejfájás és láz.

Ezen kívül a szakemberek szerint bizonyos allergiagyógyszerek következtében is könnyebben összeszedhetünk olyan betegségeket, mint például egy nátha. A Mayo Clinic szerint a nagyon súlyos allergiára szájon át szedett szteroidok gyengíthetik az immunrendszert és növelhetik a fertőzések kockázatát. Bizonyos injekciós gyógyszerek (mint például az omalizumab) pedig szintén növelhetik valamelyest a megbetegedések kockázatát, véli Dr. Brooks.  Hozzátéve, hogy „más lehet a helyzet a vény nélkül kapható allergiagyógyszerekkel vagy azokkal, amelyeket az orvos enyhe vagy közepesen súlyos allergiára írhat fel. Nem találtuk úgy, hogy az antihisztamin tabletták, a szteroid orrspray-k vagy az antihisztamin orrspray-k több megfázáshoz vezetnének – mondta.

Szóval röviden: az allergia nem alakulhat át megfázássá, de aki allergiás, az bizonyos körülmények közt hajlamosabb lehet, hogy elkapja a náthát.

Különbség a tünetekben

Való igaz, határozottan van némi átfedés, de az allergia és a megfázás tünetlistája nem teljesen ugyanaz. A Yale Medicine szerint a szezonális allergiák a következőket okozhatják: tüsszögés, orrdugulás, viszkető szem, orr és torok, orrfolyás és szemkönnyezés, köhögés, fáradtságérzet. Ami pedig a megfázást illeti, a Johns Hopkins Medicine szerint a nátha a következő tünetekkel járhat: orrdugulás vagy orrfolyás (ami fokozott nyálkatermelődéssel jár), kaparó vagy fájó torok, tüsszögés, enyhe köhögés, könnyező szemek, magasabb testhőmérséklet, fejfájás és izomfájdalom, fáradtság, hidegrázás.

3 módszer, hogy könnyebben meghatározhasd az allergia és a megfázás közti különbséget

Először is csekkold, viszket-e a szemed és az orrod. „Az allergiás tünetek ugyanis gyakran viszketéssel járnak, a megfázás tünetei viszont nem mondja Dr. Brooks. Az allergiától vörösek is lehetnek a szemeid, ezt is érdemes megnézned a tükörben. A következő árulkodó tünet a magasabb testhő. Allergia esetén biztosan nem fordul elő a láz, megfázásnál viszont simán lehet legalább egy kis hőemelkedésed.

Emellett van még egy fontos szempont, hogy meddig állnak fenn a tünetek. A megfázás több naptól néhány hétig tarthat a Johns Hopkins Medicine szerint. Ezzel szemben a szezonális allergia tünetei hetekig vagy hónapokig tarthatnak, leggyakrabban tavasszal vagy ősszel, az American College of Allergy, Asthma, & Immunology (ACAAI) szerint. És ha a benti környezetedben (lakásban, munkahelyen, stb.) vagy allergiás valamire, mint a penész vagy poratka, akkor a tünetek addig fennállhatnak, míg ki nem derül, mire vagy allergiás és el nem kezdesz tenni ellene.

Mikor fordulj orvoshoz?

Légzési problémával, magas lázzal, vagy ha a tüneteid 10 nap után sem javulnak, házi praktikák, illetve vény nélkül kapható szerek ellenére sem, mindenképp keresd fel az orvosod. Ahogy akkor is, ha van olyan alapbetegséged, amely hajlamosabbá teszi a szövődményekre, mint például az asztma vagy a COPD. A háziorvosod megerősítheti, ha jó lenne egy allergiavizsgálatot beiktatnod. De ha a náthád gyarapodott valami csúnya baktériumos szövődménnyel, akkor is nála vagy a legjobb helyen, mert amellett, hogy talán további vizsgálatokra is elküld, szinte biztosan antibiotikumot fog felírni. Érdemes követned a tanácsait, hogy minél gyorsabban újra jól érezd magad a bőrödben.

Forrás: Wellandgood.com
Nyitókép: Martin Dimitrov/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)