„Álmodjunk nagyot, de közben ne felejtsünk el kitartani mellette” – A Hangfoglaló könnyűzenei ünnepségén jártunk

Az NKA Hangfoglaló Program és a Könnyűzenei Szolgáltató Iroda január 29-én megrendezte hagyományos könnyűzenei ünnepségét a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Az eseményen beszámoltak a tavalyi év sikereiről és a 2020-as évad új arcairól is.

A könnyűzenei támogató rendszer még 2014-ben indult el a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) keretein belül – akkor még Cseh Tamás Programként. 2017 októberében arculatot váltottak, és azóta Hangfoglaló Program néven segítik tovább a hazai könnyűzenét. Az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program Kollégiuma 9 alprogramból áll: induló zenekarokat, előzenekaros koncerteket, könnyűzenével foglalkozó médiumokat, könnyűzenei koncerthelyszíneket, nemzetközi turnékat és promóciót támogatnak pályázatos formában, és a magyar könnyűzenei örökség megőrzésére, a zenei menedzsment-oktatásra és a vidéki tehetségkutatók támogatására is hoztak létre programot. 2018-ban pedig létrejött a Könnyűzenei Szolgáltató Iroda (Köszi) a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) keretein belül, ami többek között a Hangfoglaló Programirodát működteti.

A Hangfoglaló a Magyar Kultúra Napja alkalmából évindító rendezvényt szervezett a Budapest Music Centerben (BMC), ahol a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) ügyvezetője, az NKA Bizottságának tagja, Tardy-Molnár Anna beszámolt a Program 2019-es eredményeiről, és az idei év támogatottjairól is. A hatodik évadban összesen 251 formáció pályázott az induló előadói alprogramra, közülük a tervezett 20 helyett végül 27 zenekart választottak ki – ráadásul idén először két fiatal elektronikus zenei producer is felkerült a listára. 2019-ben 21 együttest támogattak, így a Hangfoglaló a kezdetek óta összesen 171 formáció indulásához nyújtott támaszt. A nyertes pályázókat idén mentorok bevonásával, bemutató podcast és különleges videós sorozattal, fesztiválos megjelenésekkel, ingyenes zenei menedzsment workshopokkal, és szerzői jogi tréningekkel segítik.

A Bagossy Brothers Company tagja, Bagossy Norbert a sajtótájékoztatón elmesélte, hogy az első lemezük kiadásában nagyon sokat segített az NKA, és mai napig támogatják őket több alprogram keretén belül. „Fontos, hogy támogassuk a kultúrát, hogy a fiatal művészek tovább tudják vinni és gondolni.”  – jegyezte meg. Azt is elárulta, hogy amikor megtudta, beszédet kellene mondania a rendezvényen, elgondolkozott azon, mit is jelent számára a kultúra – a magyar kultúra. „Arra jöttem rá, hogy ez tölti ki a mindennapjainkat, és benne van egy nagy körforgásban. Bármilyen művészeti ágban alkot valaki (legyen az szobrászat, építészet, költészet, zene), érzelmek hatására készíti el a művét, ami a nézőből ugyanilyen érzéseket válthat ki. A magyar kultúra pedig azért kiemelten fontos, mert nincs még egy ilyen nyelv a világon. Olyan szókinccsel rendelkezünk, amivel más nem: szépen körbe lehet írni, és sok színt lehet adni az érzéseinknek. Körülbelül 15 éves lehettem, amikor először gitárt fogtam a kezembe, akkor még nem tudtam, hogy hova fog ez vezetni ez az út, vagy hogy mit fogok csinálni. Viszont nagyot álmodtam, és ez nagyon fontos szerintem.”  – tette hozzá az előadó. A Hangfoglaló Programra pályázó, vagy azon gondolkodó fiataloknak pedig azt tanácsolja, akkor érdemes jelentkezniük, ahogyan ők is tették: mikor már kész voltak a lemezük teljes anyagával, mindössze az anyagi részben szorultak segítségre. „Egy pályázat önmagában nem fog téged sehova elvinni, nagy segítséget nyújt, de fontos, hogy dolgozz is az ügyön! Álmodjunk nagyot, de közben ne felejtsünk el kitartani mellette!”

Az Induló Előadói Alprogram új évadának támogatottjai: A BENCE KALANDJAI, Abigél, Agavoid, Analog Balaton, Antares, Cedar Knoll, Chain Bridge Pop, Einstand, Fiúk, Heedless Elegance, Long Story Short, Moped Loewen, Nagy Bogi, Nagy Emma Quintet, Napfonat, Nunki Bay Starship. NYPE, Perrin, Polytrip, Saya Noé, skeemers, The Anahit, The Sign, Third. Planet, Tündérvese, MADDOW, ZSÜD

Tardy-Molnár Anna arról is beszélt, hogy a klubtámogatói alprogram keretében 96 könnyűzenei koncerthelyszín összesen 210 millió forintot kapnak, hogy 1500 élő, belépőjegyes koncertet szervezhessenek magyar zenekaroknak, amelyekre 250 ezer látogatót várnak összesen. A tavaly 37 alkalommal megrendezett Hangszert a kézbe! program kezdeményezéshez pedig 10 újabb helyszín is csatlakozott.

Fotók: Balázs Gergő Dániel

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: