Általános iskolai oktatóanyag készült a környezettudatos életvitelről

A szeptemberben induló Recycling Hero kihívásban az első száz jelentkező osztály hasznos segédeszközökből álló oktatási csomagot kap, amelynek segítségével elmélyíthetik a fenntarthatóságról, szelektív hulladékgyűjtésről szóló ismereteit.

Újrahasznosítás, szelektív hulladékgyűjtés, élelmiszer-pazarlás csökkentése – többek között ezeket a témaköröket öleli fel a Nestlé Hungária és a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. általános iskolásoknak szóló új, interaktív edukációs csomagja. Az Eurostat 2018-as adatai szerint ugyanis Magyarországon évente lakosonként körülbelül 140 kg csomagolási hulladék keletkezik, aminek mindössze 45%-a kerül újrafeldolgozásra. A probléma összetett, hiszen az újrahasznosítási arányok növeléséhez egyrészt megfelelő, újrafeldolgozásra alkalmas csomagolóanyagokra, másrészt megfelelő piaci infrastruktúrára, szelektív gyűjtési, válogatási és feldolgozási rendszerre, valamint a lakosság tudatosságára is szükség van.

A Nestlé a világ legnagyobb élelmiszeripari vállalataként hatalmas felelősséggel rendelkezik, ezért folyamatosan dolgozik csomagolóanyagai fejlesztésén, hogy azok 2025-re újrahasznosíthatók vagy újrafelhasználhatók legyenek. A cél eléréshez ugyanakkor elengedhetetlen egyrészt a megfelelő szelektív gyűjtési, válogatási és újrafeldolgozási rendszerek megléte, másrészt a fogyasztók együttműködése, hogy a megfelelő szelektív gyűjtéssel növekedhessen az újrafeldolgozott csomagolási hulladék mennyisége.

Útmutató az újrahasznosításhoz és a környezettudatos vásárláshoz

„A Nestlé akár saját visszagyűjtési és újrafeldolgozási projektek indításával is támogatja, hogy minél hatékonyabb újrahasznosítási rendszerek álljanak a lakosság rendelkezésére, például a kávékapszuláink esetében. Ugyanakkor szükségünk van a fogyasztók tájékozottságára ahhoz, hogy a hulladékok a megfelelő módon, megfelelő gyűjtőbe kerüljenek. A Hogyan legyek környezettudatos vásárló? kisokos alapján egy színes és játékos oktatóanyagot állítottunk össze, melynek segítségével már a gyerekek is könnyen megtanulhatják a hulladéktípusok szétválogatását, és egész kicsi koruktól kezdve gyakorolhatják a tudatos, mértékletes fogyasztást” – mondta Hőgyész Anna, a Nestlé Hungária fenntarthatósági menedzsere.

A fogyasztók edukációjának fontosságát felismerve a Nestlé Hungária már két évvel ezelőtt Újrahasznosítási Kisokost készített, amelyben a HUMUSZ szövetség szakmai támogatásával gyakorlati tanácsokat adott a szelektív hulladékgyűjtéshez. A kampány szükségszerűségét jól érzékelteti, hogy tavaly a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. is csatlakozott a kezdeményezéshez, így Hogyan legyek környezettudatos vásárló? címmel közös kiadvány készült, amelyben a fenntartható életmódhoz és a környezettudatos vásárláshoz kaptak tippeket a fogyasztók.

Kihívásra fel!

„Vállalatunk 30 éves fennállása alatt mindig is prioritásként kezelte a környezetvédelem ügyét. Fenntarthatósági törekvéseinkbe – a napi működésünk során érvényesülő újrahasznosítási, hulladékgazdálkodási, élelmiszer-pazarlást mérséklő vagy energiatakarékossági lépéseink mellett – vásárlóinkat is bevonjuk. Az együttes cselekvésben és a példamutatásban hiszünk, ezért álltunk örömmel az új, iskolásoknak szóló interaktív edukációs oktatási csomag kampánya mellé is. A Nestlé Hungáriával közösen készített információs segédanyag jó eszköz és lehetőség, hogy a gyerekek idejekorán megértsék és átérezzék a környezettudatosság fontosságát, úgyis, mint a jövő döntéshozó felnőttjei” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.

Idén az iskolai kihívás elindításával új szintre lép a kezdeményezés, hisz a kampány ezúttal a fiatalabbak környezettudatos szemléletének alakítására koncentrál. A szeptemberben induló Recycling Hero elnevezésű edukációs program általános iskolai tanulók részére készült, és nem titkolt célja, hogy a gyerekeket játékosan vezesse be a szelektív hulladékgyűjtés alapjaiba. A kihívás első lépéseként az első száz regisztrált osztály Nestlé Recycling Hero Boxban részesül, ami plakátokkal, szelektív hulladékgyűjtő kukákkal és más hasznos eszközökkel segíti a szemlélet még hatékonyabb átadását és az ehhez kapcsolódó kihívás teljesítését. Az edukációs kampány szakmai partnere az FKF Nonprofit Zrt., így a döntőbe kerülő osztályok egy félnapos kirándulás keretében ellátogathatnak az FKF XV. kerületi Szemléletformáló és Újrahasználati Központjába is, ahol komplex fenntarthatósági programon vehetnek részt.

A bolygó jövője az iskolákon is múlik

„Az FKF nagy hangsúlyt fektet a gyerekek, fiatalok környezettudatos szemléletformálására, ennek érdekében hosszú évek óta tartunk interaktív tanórákat, előadásokat, foglalkozásokat óvodától középiskoláig, nemcsak az intézményekben, hanem a főváros két Szemléletformáló és Újrahasználati Központjában (SZÚK) is. Itt a hulladékpiramis lépcsőin haladva végigkövethetjük, hogy a hulladékgazdálkodási technológiák a környezetet leginkább terhelő lerakástól kezdve az égetésen és az újrahasznosításon át hogyan haladnak azok felé a megoldások felé, amikor szinte már nem beszélünk hulladékokról, ipari tevékenységről, hiszen az újrahasználat esetében döntünk arról, hogy az adott holmit, tárgyat mégsem dobjuk ki: jó lesz az még másnak vagy másra. A piramis csúcsán legfontosabb elérendő célként a megelőzés helyezkedik el – vagyis az a legjobb hulladék, ami nem is keletkezik” – mondta Orendi Éva, az FKF edukációs és CSR csoportvezetője.

Az oktatóanyag elsajátítása után a Nestlé arra buzdítja az osztályokat, hogy a megszerzett ismereteikkel vegyenek részt egy egyhetes szemléletformáló kihívásban is: gyűjtsék szelektíven a hulladékot, minimalizálják a kidobott élelmiszerek mennyiségét, majd készítsenek egy beszámolót a tapasztalataikról. A szakmai zsűri által kiválasztott nyertes osztály egy 300 000 forint értékű osztálykirándulást nyer.

A kampány részleteiről itt olvashatsz bővebben.

Forrás és nyitókép: Nestlé

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: