Amikor azt hiszed, de mégsem: 5 manipulatív randiszokás

Vannak olyan mérgező és manipulatív viselkedésminták, amiket nem feltétlenül veszel észre a randizás kezdetén, mert valami egészen másnak vannak álcázva.

A randevúzás alapjában véve trükkös dolog volt mindig is. Amióta azonban van online jelenlétünk, virtuális életünk, még sokkal összetettebbé vált. Nem titok: szívesen mutatjuk a legjobb oldalunkat. A valóságot ezért sokan social felületek filterei mögé rejtik, kozmetikázzák az igazságot, legyen szó álláspályázatról vagy társkereső portálról. Nem dohányzónak tűntetik fel magukat a láncdohányosok, szinglinek a házasok és még folytathatnánk. Annyian csinálják, hogy már szinte szemet hunyunk felette. Pedig attól, hogy sokan csinálják, még nem válik igazsággá. A modern pszichológiának hála viszont ma már könnyedén kiszűrhetjük azokat a káros viselkedésmintákat, amelyeket a kapcsolat korai szakaszában még akár udvariasnak hihetünk.

Az alábbiakban 5 olyan ártalmatlannak tűnő randevúzási szokást mutatunk be, amelyről nem is gondolnánk, de rendkívül manipulatív.

Szerelemvonat

Sok olyan ember van, aki a kezdeti szerelemi terepbombázás után, amikor az “áldozat” is elkezd belefektetni a kapcsolatba, behúzza a kéziféket. Persze természetes, hogy egy kapcsolat elején a legjobb oldalunkat próbáljuk mutatni és beletesszük legjobb tudásunkat. A probléma ott kezdődik, ha azután, hogy megérzi, beletetted magad a kapcsolatba, egyfajta csiki-csukiba kerülsz Mr. Bókemberrel. Egyik pillanatban – amikor érdeke fűzi hozzá, például a szex reménye – elhalmoz bókokkal, a következőben pedig napokig nem hallasz felőle. Ezzel a viselkedéssel ugyanis a kapcsolat sebezhetőségét és bármikor befejezhetőségét tartja fenn. Az ilyen típusú egyének általában gyorsan haladnak a kapcsolat elején, rengeteget bókolnak. A szerelmi bombázók olykor amúgy teljesen jószándékúak lehetnek. Ők azok, akik elhiszik magukról önzetlenségüket, de hosszú távon a te életedet mérgezi meg ez a fajta viselkedés.

Fals fotók

Ha valaki randevúzási szándékkal olyan fotókat tesz ki magáról, amik szét vannak retusálva, esetleg a tíz évvel ezelőtti csúcsformáját mutatja, az akármilyen jó szándékkal is történik – bár mi inkább elkeseredettnek neveznénk –, teljes becsapás. Ha valaki valós kapcsolódást keres, az önmagát kell(lene) felvállalja. Amikor más tollával ékeskedik valaki, filterek vagy korábbi képük mögé bújik, ott olyan személyiségzavarok húzódhatnak a mélyben, amitől jobb távol maradni. Persze, persze, mindannyiunknak vannak előnyös oldalai és olyan területei is, amelyeket nem akarunk reklámozni. És ez rendben is van. A szándékosan félrevezető képek közzététele azonban már abszolút manipulatív kategória, és általában belső bizonytalansággal párosul.

Piros zászló, leng, lengedez

Értjük: anyukáddal és még kétszázötven kóbormacskával élsz együtt, vagy több megromlott házasságot tudsz a hátad mögött, mint Gábor Zsazsa. De amikor az esélytelenek nyugalmával valaki eközben azt közvetíti magáról, hogy amúgy ő James Bond magyar változata, akkor az már nem a megtévesztő kategória. Gyorsan vedd észre, hogy manipulálni próbálnak. Ha becsapnak családi állapottal, munkahellyel kapcsolatban, azért a kapcsolatért egy másodpercig sem kell szomorkodni. Mindenki számára jobb előre tudni, hogy az a személy, akivel randizol, megfelel-e terveidnek. Ha a másik fél szégyelli a saját életét vagy hazugságok árán szeretne elérni valamit, az hová vezet szerinted?

Célok

És itt érkezett el a következő témakör, amivel kapcsolatban, ha felmerül, gyorsan ferdül a tér és az igazság. Mondjuk ez olykor tényleg kihívást jelentő feladat, mert sokan azért hazudnak ezzel kapcsolatban, mert maguk sincsenek tisztában azzal, mit keresnek. Dunát lehet rekeszteni azokkal, akik hosszú távú kapcsolatkeresési igényt jelölnek meg társkereső profiljukon vagy randizáskor, ugyanakkor csak AZ érdekli őket. Ez ugye nettó szemétség, de maradjunk a szaknyelvnél, ami megtévesztőnek írja le ezt a fajta kommunikációt, hiszen megtagadja a partnertől a teljes és tudatos beleegyezés lehetőségét. Nyilván. Pedig vannak olyan nők és férfiak, akik a legextrémebb fétisekkel találnak rá párjukra. Nem véletlen a mondás: zsák a foltját megtalálja. De csak akkor, ha autentikus mindenki vállalja magát.

Megfelelés

Amikor valaki megpróbálja magát olyasvalakinek tettetni, ami szerinte a másiknak tetszene, az ideig-óráig működik. Sőt! Akár egy házasságig, gyerekekig is eljuthat a dolog, de amikor szép lassan előbújik a valóság, abban nem lesz köszönet. Szép dolognak tűnhet, ha a randi partnered megpróbál a kedvedben járni, de ha közben nem önmaga, akkor elveszik a lehetőség, hogy olyannak ismerd meg, amilyen és saját magáért szerethesd. Ez egyébként a legalattomosabb, mert nagyon nehéz kideríteni, hogy az illető vajon meddig autentikus és mi az, amit a megfelelési kényszere diktál neki. Ez az a csali, amit a legtöbbször örömmel harapunk be.

Sokan próbálunk megfelelni, de ha valaki mássá kell alakítanunk magunkat, az előbb-utóbb kudarcot vall. Ahhoz pedig, hogy valaki eljusson odáig, hogy ne érezze szükségét annak, hogy hamis képet mutasson magáról azért, hogy szeressék, sok önmunkára van szükség. Tisztába kell kerüljön az illető önmagával, fel kell ismernie gyermekkori traumáit és meg kell tanulnia hogyan válhat jobb partnerré. Megtanulni, hogyan szeresse önmagát, mert sokszor nem az számít, mennyire manipulatív egy illető, vagy mekkora csomaggal szeretünk bele, hanem az, hogy mennyire tudja vállalni önmagát és mit hajlandó megtenni a fejlődés érdekében.

 

Nyitókép: fotó: Vincent Besnault / Getty Images
Forrás: yourtango

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)