Anyagi nehézségekkel kell szembenézned? Így győzd le a stresszt!

Összeírtunk neked egy 6 lépéses teendőlistát, amivel csökkentheted a karriered és a pénzügyeid miatt érzett szorongásodat!

Bár pozitív hatása is van annak, hogy a koronavírus-járvány miatt egy kicsit meg kellett állítani az életünket, a fizikai és a mentális betegségek mellett van még egy veszély, ami egyre több embert fenyeget: a munkahelyek és állások megszűnése (akár csak rövidebb időre). Az anyagi helyzet alakulása egyébként mindig is az egyik legelső volt a stressz kiváltó okainak listáján, de most, hogy senki sem tudhatja, mikor és hogyan térhetünk vissza a régi kerékvágásba, talán még nagyobb érzelmi zavart okozhat…Te is észrevetted már magadon a „korona-szorongás” tüneteit? Nos, még ha nem is kontrollálhatod azt, ami a világban és a munkahelyeden zajlik, azt eldöntheted, hogyan reagálsz a helyzetekre. Szóval, ha szeretnél kevésbé aggódni a karrieredért, és nem akarsz szorongani a pénzügyeid miatt, akkor próbáld ki az alábbi tippeket:

1. Fogadd el a valóságot!

Az első és legfontosabb: tagadás nélkül szembe kell nézned a tényekkel, vagyis azzal, hogy jelenleg nem túl rózsás a helyzet. A pozitív hozzáállás nem azt jelenti, hogy homokba dugod a fejed, és úgy teszel, mintha minden szuper lenne – fogadd el, ami van, de konstruktív módon kell gondolkodnod róla.

2. Ne gyárts katasztrófaelméleteket!

Győződj meg arról, hogy az, amit jelenleg a valóságnak tartasz, TÉNYLEG realitás-e. A stressz miatt ugyanis még a bolhából és simán elefántot csinálhatsz, vagy következetesen mindent problémásnak látsz, holott igazából csak egy-két negatívummal kell megküzdened. Tehát, ha rossznak érzed a helyzetedet, gondold végig: Valóban minden ennyire szörnyű? Nem túlzás az, hogy most úgy látod, mindig ilyen marad?

3. Analizáld a tényeket!

Ha már szembenéztél a REÁLIS valósággal, itt a következő feladatod: nem kell szeretned azt, amiben jelenleg élsz, hanem arra kell koncentrálnod, amire befolyásod van. Ahogy egy régi mondás tartja: Változtass, amin lehet, fogadd el, amin nem, és legyél elég bölcs, hogy tudd a különbséget.

4. Írj teendőlistát!

Alaposan gondold át, mit tehetnél azért, hogy javíts a jelenlegi anyagi helyzeteden! Van esetleg bármilyen alternatív módja annak, hogy növeld a bevételeidet? Legyél kreatív! Ezeket például fel is veheted a to-do listádra:

  • Átgondolni, és lecsökkenteni a kiadásokat (például konditagság szüneteltetése, streaming előfizetések lemondása).
  • Rangsorolni a csekkek fontossági sorrendjét. (Magyarországon például december 31-ig fizetési moratóriumot vezettek be a hitel- és kölcsönszerződésekre.)
  • Networking (ajánlások kérése korábbi munkaadóktól, érdeklődni ismerősöknél, tudnak-e bármilyen munkalehetőségről?) és az önéletrajz frissítése, aktualizálása.
  • Otthonról végezhető mellékállás keresése

5. Képezd magad!

Mivel most azzal segíthetünk a legtöbbet a koronavírus terjedésének csökkentésében, ha otthon maradunk, így sokkal több szabadidőd lehet, mint korábban. Tanulj meg valamit, ami mindig is érdekelt, de amire korábban soha nem volt időd. Rengeteg ingyenesen is elvégezhető tanfolyam elérhető az interneten, bármikor elkezdhetsz egyet!

6. Emlékezz arra, hogy nem vagy egyedül!

Ne félj segítséget kérni a családodtól és a barátaidtól, ha nehezen tudsz megbirkózni azzal, amin éppen keresztülmész! Sőt, rengeteg terapeuta vállal beszélgetéseket online is – ne aggódj, nem a gyengeség jele, ha felkeresel valakit.

Forrás: whimn

Nyitókép: PeopleImages/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: