Anyajegy a szemeden: vajon veszélyes?

Anyajegy, szeplő a testünk bármely pontján felbukkanhatnak. Olykor a szemünkön is. Ez a szexi kis szépségjegy azonban nagyobb odafigyelést igényel.

Hamarosan itt a nyár, az illatosabbnál illatosabb napfényvédők olvadnak a bőrünkön, különös figyelmet fordítunk arra, hogy a fizikai tulajdonságok és a faktorszám a legújabb kutatásoknak megfelelőek legyenek. Bőrünket már megtanultuk megfelelően védeni. De anyajegy, szeplő nemcsak a bőrünkön jelenhet meg, hanem a szemfehérjén is. Mi ilyenkor a teendő? Mit tehetünk ellene? Veszélyesek vajon?

Ébredezni készül a nyár

Az elmúlt évtizedekben kiedukálódtunk, miért fontos a napfényvédelem és bőrünket úgy óvjuk, mint vizsla a csontot. Bármi felbukkan rajta, bőrgyógyászok tömkelege várja, hogy szakmai tanácsot nyújtson és eldöntse a felbukkanó szépségjegyről, vajon veszélyes-e. Csakhogy ilyen szeplők nemcsak a bőrön jelenhetnek meg, hanem a szemünkön is. És ha valakinek már volt ilyesmiben része, tudja, hogy a frászt hozza az emberre. Pedig ezek a szeplők legtöbb esetben éppolyan ártatlanok, mint a bőrön megjelenők, ugyanakkor ők is rendszeres szűrést igényelnek. És itt most nem csak a napsapkára és a napszemüvegre gondolunk, hanem a szemész általi szűrővizsgálatokra.

„A szemgolyón lévő elváltozás (naevus) megjelenése a szem szivárványhártyáján (írisz) vagy kötőhártyáján meglehetősen gyakori. A naevust a szem szeplőjének is nevezik és hasonlít is a bőrön lévő anyajegyekhez. Akár már születéskor megjelenhet, de később is kialakulhat. Az elváltozás nem ritka, becslések szerint minden 10. ember szemében felfedezhető. A szemben levő naevusok a szeplőkhöz és az anyajegyekhez hasonlóan akkor alakulnak ki, amikor a melanintermelő sejtek összeállnak” – mondja Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

A szemünkben lévő anyajegyeknek, szeplőknek négy fajtáját különböztetjük meg:

1. Kötőhártya naevus:

A kötőhártya naevus egy szeplő- vagy anyajegyszerű folt a szemgolyót borító átlátszó hártyán (kötőhártya), ami gyakran fordul elő. Színe a sárgától a barnáig terjed és idővel világosodhat vagy sötétedhet. Különösen pubertáskor vagy várandósság idején változhat a színük. Ez a típus a legtöbb esetben nem mutat hajlandóságot rosszindulatúvá válni, azonban ha változik a mérete, szükséges megmutatni szemésznek.

2. Írisz szeplők:

A szivárványhártya-szeplők apró, sötétbarna pöttyök a szem színes részének (szivárványhártya) felszínén. Az íriszszeplők leginkább idősebb korban jelennek meg. Ártalmatlanok és általában nem alakul ki belőlük rosszindulatú elváltozás.

3. Írisz naevus:

Az írisz szeplőhöz hasonlóan sötét foltként jelenik meg a szivárványhártyán, azonban mérete nagyobb, és az írisz mélyebb rétegében, a stromában alakul ki. Gyakrabban fordul elő kék szeműeknél, és az ő esetükben könnyebben észre is vehető. Az írisz szeplőkhöz hasonlóan ezek a naevusok is általában jóindulatú elváltozások, de ennek tisztázása érdekében szemészeti ultrahangvizsgálat javasolt.

4. Érhártya (chorioidea) naevus:

Ez az a típusú anyajegy, amely csak úgynevezett pupillatágításos szemészeti vizsgálat során fedezhető fel, mert a szem belsejében található. Színe leggyakrabban szürke, sárga és barna, de csak hogy ne legyen egyértelmű, lehet ezek kombinációja is. Ezek azok az elváltozások, amelyek nem szoktak panaszokat okozni és általában csak szemészeti szűrővizsgálat során, véletlenszerűen fedezik fel őket. Az ilyen típusú naevusok rendszeres ellenőrzése mindenképp javasolt, az orvos utasításai szerint. Szemfenéki fotók elkészítésével lehet évről évre követni, történik-e bennük változás.

Szerelemmel nézel-e még?

Nagy általánosságban elmondható, hogy ezek az elváltozások nem jelentenek egészségügyi kockázatot. De ahogy az anyajegyeinket, úgy ezeket is célszerű időről-időre szakemberrel átnézetni. Ha az anyajegy színe változik, villogó fényeket, vagy látásromlást, homályos foltokat észlelünk, az teljességgel betudható ezeknek az anyajegyeknek. Van ugyanis néhány olyan eset, amikor ezek a szeplők, vagy anyajegyek súlyosabb állapotra, például melanómája utalnak. Ez a melaninsejtekben kialakuló daganatos elváltozás pedig mielőbb kerül diagnosztizálásra, annál nagyobb eséllyel gyógyítható. Bár ezek az elváltozások sem okoznak minden esetben tüneteket, kezelésük a látásromlás és a szemgolyó épségének megőrzése miatt kiemelten fontos.

Ha tehát látható anyajegyed van, vagy bárhol a szemeden már diagnosztizáltak ilyesmit, akkor nemcsak a látóélesség megváltozása vagy kellemetlen érzés esetén érdemes a szemészt felkeresni, hanem rendszeresen is, és minden olyan alkalommal, amikor a mérete és a színe változik.

 

Forrás: Budai Szemészeti Központ
Nyitókép: Manana Kvernadze / EyeEm/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: