„Anyám, én nem ilyen lovat akartam!” – az elfogadás művészete

Biztosan van a te életedbe is olyan esemény, hatás, vagy akár egészségügyi probléma, ami nem hogy nem hiányzott, de alaposan felforgat mindent. Hogyan lehet tanításként, és nem büntetésként megélni ezt? A jelszó: elfogadás.

Úgy is érezheted, hogy kicsúszott kezedből az irányítás, és nem vagy befolyással a saját sorsodra. Ez sokszor elkeseríthet, elgyengíthet. Felteszed magadnak a kérdést, hogy miért pont veled történik ez, és hogy tudnál kimászni belőle. Ezzel nem vagy egyedül: teljesen jogos ez a reakció. De ahhoz, hogy megoldást találj és hogy megértsd a miérteket, az első feladatod az elfogadás. Hogy belásd, okkal kerültél abba a helyzetbe, amiben vagy.

Tiltakozás helyett elfogadás

Mint már olvashattad, a harag, a kétségbeesés, vagy akár még az „én ezt nem érdemeltem meg” reakció is abszolút érthető, legyen az egy betegség, baleset, vagy téged ért méltánytalan bánásmód. Nyugodtan éld meg ezeket az érzéseket, sőt, meg is kell élni. Mert ha elfojtod, és megpróbálsz egyből „erős vagyok” üzemmódba kapcsolni, a legváratlanabb helyzetben fog betámadni és megakadályoz a megértés és a gyógyulás folyamatában. Az első lépés az, hogy elfogadod: minden okkal történik, még a rossz dolgok is. És igen, beléphetnek az életedbe olyan események, amelyekre nincs közvetlen ráhatásod, nem tudod ezeket kikerülni, vagy elirányítani magadtól.

Vedd észre, mi a feladatod

Elsődlegesen önmagaddal kell szembenézned. Milyen szereped van a kialakult helyzetben, és mi legyen a te következő lépésed. Például ha egy olyan helyzetben találod magad, amiben rólad, a fejed felett döntöttek, próbáld meg higgadtan tisztázni azt, hogy mi lehetett az oka. Nézz szembe azzal, hogy abban a folyamatban, ami ehhez vezetett, milyen szereped volt. De önvád helyett inkább elemezd a viselkedésedet, reakcióidat és az ezekhez kapcsolódó érzelmeidet. Ha egy váratlan betegség, vagy baleset dönt le a lábadról, először irány az orvos, majd fogj neki azt kideríteni, hogy mit üzen a lelked ezzel. És amikor ezt sikerül tisztázni, könnyen ráláthatsz arra is, hogy milyen üzenete lehet ennek a közvetlen környezeted felé.

A gyógyulás útja

Minden valós vagy vélt méltánytalanság elkeseríthet, mert azt senki nem állítja, hogy kellemes érzés, amikor valakit kirúgnak a munkahelyéről, igaztalanul vádolják, vagy egy súlyos betegség diagnózisát közlik vele. Egy a lényeg, hogy sem az önsajnálatba, sem az önvádba ne ragadj bele. Miután hagytad, hogy elöntsenek az érzések, kitomboltad, vagy alaposan kisírtad magad, ismered a mondást? Feláll, koronát igazít, továbbmegy! Én azzal egészíteném ki, hogy elfogad, elemez, tanul belőle. Fontos megértened azt, hogy miért kapsz olyan életfeladatot, amit egyáltalán nem kértél. Ez nem büntetés, hiszen lehet előző életbeli, transzgenerációs, vagy olyan feladat, ami vissza akar terelni a valódi életcélod felé vezető útra.

Azzal, hogy nem tiltakozol a téged ért szituáció ellen, hanem elfogadod és a mélyére ásol, sokat teszel önmagad fejlődése érdekében. Gyakran megtörténik az is, hogy nem rögtön vonod le a konzekvenciát, hanem később esik le, hogy mi miért történt veled. Az a fontos, hogy legyél önmagaddal szemben is elfogadó és szeretetteljes, hogy elindulhass a felismerés és a gyógyulás felé. És hogy értsd meg azt, hogy még a csapásokban is lehet értelmet találni akkor is, ha bármit megadtál volna azért, hogy ne következzenek be.

Nyitókép: FreshSplash/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)