A férfiak gyakran érzik magukat tehetetlennek a szülőszobán, azonban az alábbi útmutató segíthet kiigazodni, hogy mikor mivel segíthetnek a legtöbbet.
Szerencsére az utóbbi években a szülés társas élménnyé vált. Talán ez nyújtja a legbiztosabb alapot ahhoz, hogy később a gyereknevelés is ugyanígy ne egy-, hanem kétszemélyes feladat legyen. Hiszen társakként vágunk bele a gyerekvállalás kacskaringós, ám izgalmas kalandjába, így ha minden mérföldkövet közösen élünk meg, biztosabb alapra építkezünk és a férfiaknak is könnyebb a bevonódás és az apává válás folyamata. A szülőszobán család születik. A szülés és születés nemcsak a nő számára megterhelő érzelmileg, hanem a leendő apukának is, aki mellékszereplőnek érezheti magát a vajúdás alatt. Tétlen szemlélő, aki igyekszik jó támasz lenni, de legtöbb esetben nem tudja, hogyan kellene reagálni.
Maradj fókuszált
Onnantól kezdve, hogy beindultak az első fájások, a kisbaba érkezéséig több óra is eltelhet. Rendkívül nehéz ilyen hosszú ideig fókuszban maradni, de tudnod kell, hogy most te jelented a biztos bázist a párodnak. A jelenlét legyen valódi jelen levés, ne vedd elő a telefonodat vagy kezdj el TV-t nézni. A másik gyakori eset, hogy az apa igyekszik átvenni a szülésznő vagy dúla feladatát azzal, hogy folyamatosan a CTG-t vizslatja, előre jelzi a fájásokat vagy figyeli a szívhangot. Ettől ugyan hasznosnak érezheti magát, azonban érdemes ezt a szakértőkre bízni, a férfiakra ugyanis más feladat vár.
Férfiként azt szokhattad meg, hogy mindig cselekedni, tenni kell valamit. A szülés most nem az a helyzet. Itt arra van szükség, hogy nyugodt légkört teremts és képviseld az anya szükségleteit, illetve támogató, biztató társ légy. Elsőre talán passzívnak és feleslegesnek érezheted magad. Ráadásul a vajúdás soha nem látott arcát hozhatja ki a nőből, ez a különböző szakaszokban újabb és újabb változásokhoz vezet, amihez nehéz lehet alkalmazkodni külső szemlélőként. De te ismered a legjobban a párod, így rád van a legnagyobb szüksége is.
Amiben aktívan segíthetsz:
Előkészületek
Sokat segít, ha te is részt veszel a szülésfelkészítőn és utánajársz annak, hogy mire lehet számítani a szülés alatt. Beszéld át a pároddal a szüléstervet még akkor, amikor nem indult be a vajúdás, így ő el tudja mondani, milyen beavatkozásokat szeretne elkerülni és mik azok, amik beleférnek. Legyél felkészülve a nehéz helyzetekre is, ha netán császárra vagy más komplikációra kerülne sor, hogy akkor is tudj hideg vérrel reagálni és a hármatok érdekét nézni.
Fájdalomcsillapítás
Felajánlhatsz gyengéd masszázst, rövid sétát. Emlékeztetheted a párod a helyes légzésre, segíthetsz a pozíció váltásban vagy elkísérheted a zuhanyzóba. Ezek apróságoknak tűnnek, de sokat segítenek a fájdalom csökkentésében. Fontos, hogy résen légy és amennyiben az anya nem tud kapcsolatot tartani a személyzettel, te képviseld őt. Kérj fájdalomcsillapítást, oxigént vagy bármit, amiről úgy érzed, hogy az adott helyzetben jótékony lehet.
Stresszcsökkentés
A szülés félelmetes, a stressz és szorongási szint pedig magas lehet, ezért fontos, hogy amennyire csak tudsz, maradj nyugodt. Fogd meg a párod kezét, simogasd. Ha arra van szükség, hogy eltereld a figyelmét, akkor mesélj valami vicceset vagy biztatót. Emlékeztesd arra, hogy lazítsa a testét és izmait, és arra is figyelj, hogy te magad a pánik helyett higgadtságot árassz.
Testi komfort
Gondoskodj róla, hogy a lehető legnagyobb komfortérzetben legyen része az anyukának. Hozz neki ennivalót, kínáld meg vízzel. Attól függően, hogy melege van vagy fázik, legyen kéznél egy vizes lepedő vagy puha pléd. Segítsd a mosdóhasználatot. De legfőképpen maradj testi kontaktusban a pároddal. Lehet, hogy arra lesz szüksége, hogy a karjaid közt legyen, de az is lehet, hogy csak az ágy mellett álldogálva simogathatod a haját.
Lelki biztatás
A szóbeli megerősítéseknek hatalmas erejük van a szülőszobán. Mondd el, mennyire büszke vagy rá, mennyire szereted őt és hogy milyen ügyesen csinálja. A biztató szavak és a testi kontaktus, a csók, a simogatás és az érintések, együtt növelik az oxitocin szintet, ami előremozdítja a szülést és elviselhetőbbé teszi a fájdalmakat. Ha pedig megérkezett a kisbabátok, akkor továbbra se felejts el figyelni a párodra. Innentől ő a rokonok számára háttérbe fog szorulni, hiszen mindenkit a kis jövevény foglalkoztat. De te lehetsz az, aki eszébe juttatja, hogy mekkora csodát vitt véghez.
Nyitókép: d3sign/ Getty Images