Apró jelek, melyek azt mutatják, az emésztőrendszered nincs jól

Az emésztőrendszer egészsége elengedhetetlen a szervezetünk optimális működéséhez. Figyeljünk a testünk jelzéseire és támogassuk a bélflóra egyensúlyát apró életmódbeli változtatásokkal.

Az emésztés és a bélrendszer megfelelő működése sokkal többet jelent annál, minhogy jól vagy rosszul esik egy étel. Az emésztőrendszerünket lakó mikrobiomnak nevezett apró élőlények sokasága segíti lebontani az ételt, és részt vesznek az immunrendszerünk erősítésében is. Viszont, ha a bélflóra egyensúlya felborul, a mikrobiomok száma is visszaesik, ami testi és lelki szinten is megmutatkozik. Az emésztőrendszeri problémák sokszor finom, apró jelek formájában jelentkeznek, amiket könnyű a szőnyeg alá söpörni.

Néhány gyakori, de sokszor figyelmen kívül hagyott jel

  • Folyamatos puffadás, teltségérzet vagy túlzott gázképződés
  • Égő érzés a mellkasodban vagy a torkodban, különösen étkezés után (ez refluxra utalhat)
  • Nem megfelelő vagy kevés széklet
  • Kiegyensúlyozatlan étvágy (étvágytalanság vagy falásrohamok)
  • Rossz lehelet
  • Bőrproblémák: akne, bőrszárazság, ekcéma vagy kiütések
  • Folytonos fáradtság és kimerültség érzés: A tápanyagok elégtelen felszívódása miatt az emésztési problémákkal küzdő emberek gyakran fáradtnak érzik magukat. Ha az emésztés nem működik megfelelően, a szervezet nehezebben jut hozzá a szükséges energiához és tápanyagokhoz.
  • Újabb és újabb ételintoleranciák és allergiák jelentkeznek nálad

Hogyan támogathatjuk az emésztőrendszerünk egészségét?

1. Rostokban gazdag ételek 

A bélbaktériumok kedvelik a rostokban gazdag ételeket: például a friss zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek mind jót tesznek a beleknek. Ezek az élelmiszerek ugyanis segítik a bélflóra természetes egyensúlyának megőrzését. Kerüljük a magas cukor- és zsírtartalmú ételeket, amelyek gyulladást okozhatnak és elvékonyíthatják a bélfalat.

2. Probiotikumok és erjesztett ételek

Az erjesztett ételek, mint a joghurt, kefir és kombucha, elősegítik a jótékony baktériumok szaporodását és javítják az emésztést. A probiotikumok szedése is hasznos lehet, azonban figyeljünk arra, hogy a megfelelő típust válasszuk, hiszen mindegyikük más problémára lehet hatásos. Ebben érdemes szakértő segítségét kikérni.

3. Mozgás és megfelelő pihenés

A rendszeres mozgás serkenti az emésztést, segít a vérkeringés javításában és a bélmozgás támogatásában. Emellett a megfelelő mennyiségű alvás is elengedhetetlen, hiszen a bélflóránk követi a szervezetünk biológiai óráját. A jó alvás és a (viszonylag) stresszmentes élet két olyan cél, amivel sokat tehetünk az emésztőrendszerünk egészségéért.

4. Gyógyszerek hatásának figyelése

Egyes gyógyszerek, különösen az antibiotikumok és gyomorsavcsökkentők, felboríthatják a bélflóra egyensúlyát. Ha szükséges, konzultáljunk orvosunkkal, hogy elkerüljük a túlzott bélflóra-károsodást, és találjunk olyan megoldásokat, amik kíméletesek az emésztőrendszerhez.

Forrás: Cnet

Nyitókép: Meeko Media/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)