Egy jópofa sms, egy érzelmi cinkosság még nem számít megcsalásnak, de sokat árthat egy kapcsolatnak.
Nem csinálsz semmi rosszat, hiszen csak válaszolsz a kollégád üzenetére. Ja, dehogy ez nem is a munkával kapcsolatos?
A közösségi média és az okostelefonok uralta világban sokkal több ártatlannak tűnő kapcsolatot létesítünk. Hiszen már az is lehet egy bizalmas reakció, amikor like-oljuk valakinek a fotóját vagy félreérthető választ írunk egy bejegyzéshez. Hogy a téma mennyire aktuális manapság, arra kiváló példa az olasz rendező, Paolo Genoves filmje, a Teljesen idegenek, ami óriási nézőszámot generált világszerte, sőt, szinte minden országban elkészült a színpadi vagy remake változata is.
Bár ma már szinte hihetetlen, de nem olyan régen még boldogan éltük az életünket a közösségi média és az okostelefonok nélkül, ma pedig már mind a kettő akkora jelentőséggel bír, hogy bírósági tárgyalásokon akár perdöntő bizonyítékként is szerepelhet.
Hol kezdődik az árulás, és mi tekinthető megcsalásnak?
Ha a megcsalást csak két ember közötti testi kapcsolatként definiáljuk, akkor értelemszerűen a csábító pillantás, a jópofának gondolt üzenetváltás nem sorolható ebbe a kategóriába. De elindíthat egy folyamatot, amit sokszor észre sem veszünk, hiszen nem is csinálunk semmi rosszat, csak válaszolunk a másik üzenetére.
Párkapcsolati terápiával is foglalkozó pszichológus barátnőm úgy szokta megfogalmazni, hogy annyit engedj meg magadnak, amiről, ha te is tudsz, még nem vezet tányértöréshez. Tehát ha kicsit megfordítod a dolgot, akkor gondolod végig, hogy azok a helyes kis üzenetek, amiket viszonylag rendszeresen elküldesz egy másik pasinak, neked hogy esnének, ha a párod telefonjára jönnének. Persze, szigorúan azok is csak ártatlanul. Na, ugye, hogy ugye?
Szóval a helyzet az, hogy ezek a sokszor tényleg jelentéktelennek tűnő apróságok, ha nem is direktben ártanak a kapcsolatnak, hosszútávon jót sem tesznek. Mert bár a fizikai megcsalástól távol állnak, az árulás kategóriáját erősen súrolják. Nem feltétlenül igaz ugyanis, hogy ha nincs szex, akkor nincs hűtlenség sem…
Ártatlan bolondozás vagy megtévesztés?
Ezek az ártatlan üzenetek azért lehetnek rendkívül károsak egy kapcsolatban, mert elindítanak egy kapcsolaton belüli hazudozási folyamatot. Amikor a két együtt élő személy közül valamelyik arra „vetemedik”, hogy a párja elől elrejtse a telefonját, ott nem beszélhetünk teljes őszinteségről. Sőt, egyes szakemberek szerint ilyenkor indul el az „áruló” a lejtőn, ugyanis kifejezetten stresszt okoz számára, hogy el ne felejtse elrejteni vagy lenémítani a telefonját. De közben azért rá is szeretne nézni, hogy jött-e válasz, amire aztán nyilván válaszolni akar…
Átversz, vagy átvernek?
A szakemberek szerint ezek az apróságok a mikrohűtlenség jellemzői, amelyeknek a legnagyobb veszélyforrása az, hogy bizalmatlanságot keltenek. Persze, ha ügyes vagy, akkor hónapokig „eljátszadozhatsz” úgy az üzenetekkel, hogy nem buksz le otthon, de ha a gondolataidat ezek a kis megnyilvánulások uralják, az már rá fogja nyomni a bélyegét a kapcsolatodra is. De vajon melyik a rosszabb folytatás, ha a párod annyira elfoglalt, hogy tényleg nem tud megfelelően figyelni rád, vagy amikor te félrevonulsz egy gyors üzenetre, akkor éppen ő is valaki mással chatel?
Nem kell feltétlenül paranoiásnak lenni, de azért a gyanús jelek mindig jól láthatóak egy kapcsolatban. A folyamatosan lefelé fordított mobiltelefon, a másik helyiségbe vonulás, ha éppen hívnak, vagy a feltűnően, de indokolatlanul sok idő a laptop előtt már mind ok lehet a gyanúra. Persze nem kell ilyenkor rögtön ajtóstól rontani a másik szobába, de ha azt látod, hogy a párod azonnal kilép a programból, amikor belépsz a szobába, akkor azért ne vedd készpénznek, ha azt mondja, hogy csak dolgozik.
Lehet, hogy csak unalomból, vagy figyelemfelkeltési céllal vág bele valaki egy ilyen virtuális kapcsolatba, de ilyenkor a legapróbb szokások megváltozásának szembetűnőnek kell lenniük. „Elkerülhetetlen annak felismerése, hogy valami történik, mert vannak apró változások hangulatokban, motivációban, napi rutinokban. Ha gyanítod, hogy valami van, ne vádaskodj, ne kérj magyarázatot, hanem teremts teret a kommunikációhoz, hogy megértsd a másik személy szükségleteit. Lehet, hogy ezek az igények nem esnek egybe a tiéddel és át kell gondolni a közös projektet, vagy egyértelműen meg kell határozni a korlátokat, lehetőségeket” –mondja Xavier Guix, pszichológus.
Gyarló emberek vagyunk, ami a miénk, azt nagyon sokszor természetesnek vesszük. De nem csak a tárgyakkal, a személyekkel is gyakran így vagyunk, és ahelyett, hogy a meglévő párkapcsolatunkba fektetnénk egy kis plusz energiát, inkább egy másik irányba indulunk el. „Ezek a mikrohűtlenségek párkapcsolati problémákat és személyes problémákat is feltárnak, ezért a kapcsolaton belül kell őket megoldani. Sajnos sokszor esünk abba a hibába, hogy ahelyett, hogy az otthon felmerülő problémákat megbeszélnénk, nemes egyszerűséggel máshol keresünk rá megoldást. De attól, hogy a fókuszt máshova helyezzük, nem biztos, hogy megoldottuk a kérdést.”
Szóval, mielőtt egy ilyen kis játszmába belemész, érdemes végiggondolnod, hogy megéri-e? Ad-e annyi többletet a számodra, amiért érdemes kockáztatnod?
Forrás: telva.es
Nyitókép: Georgijevic/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Hogyan kezeljük a bizonytalanságot egy párkapcsolatban?
- Kevesebb, mint párkapcsolat, de több mint barátság?
- 7 párkapcsolati szokás, amely mérgező, és tönkreteheti a kapcsolatotokat