Az ajándékozás varázsa

Az ajándékozás nemcsak szép és örömteli dolog, hanem hosszú távú előnyökkel is járhat. Intelligenciakutató segít körbejárni a témát.

„Amikor ajándékot adunk, önmagunkat is jobbnak és értékesebbnek érezzük” – fogalmaz az intelligenciakutató. „Az ajándékozás úgynevezett altruisztikus magatartás, amikor segítünk másokon, akár a saját kényelmünk vagy erőforrásaink rovására. Ez az önzetlenség visszahat ránk, és tartós boldogságérzetet adhat.” A szakértő arra biztat, hogy a személyre szóló ajándékok kiválasztásakor, próbáljunk ráérezni a másik ember vágyaira. „Gondolkodjunk el, mi az, amit az illető szeretne, de talán magának sosem venne meg” – tanácsolja Dr. Bohács Krisztina.

A DIY – és élményajándékok buktatói

„Bár sokan kedvelik a kézzel készített ajándékokat, ezek csak akkor működnek igazán, ha kifogástalan minőségűek. Ha az ajándék csúnyácska, akkor könnyen a szemétben végzi” – figyelmeztet a szakértő. Az élményajándékok sem mindig garantálják a sikert. Ha egy ajándék túlságosan kilöki a megajándékozottat a komfortzónájából, az kellemetlen helyzetet eredményezhet. Egy ejtőernyős ugrás például ijesztő lehet, míg egy rosszul időzített koncertjegy csalódást válthat ki mindkét fél számára.

Az intelligenciakutató szerint fontos, hogy az élményajándékok legalább hat hónapig legyenek érvényesek, így a megajándékozott eldöntheti, mikor szeretne élni velük. „Ha valaki szakember valamilyen területen és ajándékba adja a szakértelmét, az is hatalmas dolog és rendkívüli ajándék.”

Az ajándékozás hosszú távú előnyei

Az önzetlenség az egészségünkre is jótékony hatással van. Egy kutatás szerint az idősebbek körében a rendszeres önkéntes munka – ha heti négy órát szánnak erre a tevékenységre –, vagy az ajándékozás, akár 44 százalékkal is csökkentheti az elhalálozás kockázatát öt év alatt. „Az ajándékozás nemcsak öröm, hanem a törődés és a szeretet kifejezése is. A legjobb ajándék az, ami a másik ember szívéhez szól. A tetteken keresztül való segítségnyújtás egészségesebb, mint a pénz- vagy ételadomány” – foglalja össze a kutató.

Ne feledjük, a boldogságunk kulcsa nagyobb részben van a kezünkben, mint gondolnánk! Az adventi és a karácsonyi időszak is remek alkalom arra, hogy olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyek nemcsak az ünnepet, hanem az egész évünket szebbé tehetik

– hangsúlyozza a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.

Dr. Bohács Krisztina szerint a gondolkodásunk és a mindennapi cselekvéseink óriási szerepet játszanak abban, hogy jól-létünket fokozzuk. A kezdeti lépések közé sorolta a mikro-énidők beiktatását, a képernyőidő csökkentését, a telefonmentes esetéket, az olyan programok beiktatását a mindennapokba, amelyek örömmel töltenek el, legyen az kirándulás, tánc, főzés, vagy jótékonykodás. Mindezek tartósan hozzájárulhatnak az örömünkhöz és kiegyensúlyozottságunkhoz, az ünnepeken túl is.

Nyitókép: ArtistGNDphotography / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)