Ha már túl vagy a sokadik diétán vagy életmódváltáson, ha folyamatos újrakezdő vagy, akkor mindenképpen olvass tovább. Eláruljuk, hogy hol csúszhat félre az egész.
Ha rákattintottál a cikkre, akkor biztos, hogy számodra is fontos az egészséges táplálkozás. Esetleg van némi túlsúlyod is. Bár az életben sokkal nagyobb horderejű problémák is vannak, az szinte egyértelműen kijelenthető, hogy egyik legfontosabb téma az ideális testsúly. Nyilván erre ráerősít, hogy megérkezett a nyár és a fürdőruhaszezon, de ettől függetlenül is eléggé központi kérdés. Mivel mindannyian törekszünk az ideális, vagy az ahhoz leginkább közelítő testsúly elérésre, ennek érdekében szinte bármire képesek vagyunk. Nem véletlen, hogy a fogyókúra biznisz komoly bevételeket generál, még akkor is, ha tudjuk egy-egy termékről vagy szolgáltatásról, hogy ellentmond a józanésznek és a normalitásnak.
Egyszerűbb a titok, mint gondolnád
Pedig a titok roppant egyszerű: a különféle csodadiéták, vagy egy-egy élelmiszert favorizáló termékcsaládok, a szuperélelmiszerek, esetleg a tasakban porként árult készítmények helyett rendes ételeket kell enni. Hogy mi az az összetevő, ami soha ne hiányozzon az étrendedből, ha egészségesen akarsz étkezni?
Meg fogsz lepődni, mert annyira egyszerű a válasz: ez az összetevő nem más, mint a változatosság!
Bármi is a célod, lehet az a helyes táplálkozás, az egészséges életmód, az anyagcsere betegségek csökkentése, vagy a sportteljesítmény fokozása, a legfontosabb minden étrend összeállításánál a változatosság.
Kerüld a hiánytáplálkozást
Ha most olvasod ezt a cikket, akkor valószínűleg érdekel a téma, és járatos is vagy benne. Tehát az egyértelmű számodra is, hogy az egészséges táplálkozás nem csak azért fontos, hogy jól nézz ki, hanem azért is, mert hatékonyan képes csökkenteni a betegségek kockázatát, különös tekintettel a felgyorsult világunk legtöbb áldozatát szedő szív és érrendszeri betegségekre, az anyagcsere problémákra és a cukorbetegségre.
A fogyókúrák és diéták jelentős része a hiánytáplálkozásra épít, és azt részletezi, hogy mi az, amit hagyj ki az étkezésedből. Ezzel szemben inkább arra kellene törekedned, hogy minél többféle ételt fogyassz. Táplálkozási szakemberek nem véletlenül hangsúlyozzák folyamatosan a változatosság fontosságát, hiszen az élelmiszerek különböző mikrotápanyagokat tartalmaznak, és amikor korlátozzuk az étkezésünket, akkor ezekhez sem tudunk megfelelő mennyiségben hozzájutni. Ahogy ásványi anyagokra és vitaminokra is szüksége van a szervezetnek, úgy rostokra, szénhidrátra, és zsírra is.
Mit jelent a változatosság?
Aki diétát vagy speciális étrendet folytat, annak a gyártók szívesen fogják a kezét. A termékek dobozára minden le van írva, mit, hogyan csinálj, ami praktikus, mert nagymértékben megkönnyíti az ajánlott fogyasztás betartását. De ha a másik oldalról közelítjük meg a témát, akkor viszont elkeserítő, hogy az étkezésekkel, élelmiszerekkel kapcsolatos gondolkodásról és a tudatosságról szoktatnak le bennünket. A változatosságnak ugyanis nincs mértékegysége, nem lehet az étrendhez meghatározott előírás szerint adagolni. Az arányokra mindig figyelni kell, cserébe viszont pontosan tudni fogod, hogy mit viszel be a szervezetedbe, és, hogy az miért hasznos neki.
Legyél jóban azzal, amit megeszel
A legfontosabb, hogy az étkezés nem lehet büntetés.
Ha gyorsan túl akarsz rajta lenni, ha számolod a napokat, hogy egy speciális étrendnek mikor lesz már vége, akkor az étkezéshez negatív érzések fognak kapcsolódni. Pedig az evésnek, még akkor is örömforrásnak kell lennie, ha nem eszed degeszre magadat. Add meg a módját, ne egyél az utcán, miközben rohansz valahová, és úgy se, hogy az egyik kezedben az étel, a másikban pedig a telefon van.
A diéták többsége arról szól, hogy felejtsd el a szénhidrátokat és a zsírokat, mert azok a fő bűnösök a túlsúlyodért. Ez azonban csak részben igaz, a cukor és a fehér liszt valóban felesleges, de a zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak jöhetnek. Nem kell sem a kenyérről, sem a tésztáról lemondanod, csak az egészségesebb alternatíváit válaszd. A burgonya, édesburgonya is jöhet, mert semmilyen emésztési problémát nem okoznak, és a zabpelyhet is fontos beiktatni az étkezésbe. Egyrészt kiváló rostforrás, másrészt rendkívül változatosan elkészíthető. A sovány húsok, a hal is szuper választás, felejtsd el viszont a feldolgozott húskészítményeket, a szalámit, a virslit. A dió, a lenmag, a chia a magas omega-3 tartalmúk miatt nagyon fontosak. A fehérjéből nyugodtan fogyaszthatsz nagyobb mennyiséget, a jó minőségű sajtok, csirke vagy pulykasonkák, és a tojás nem fognak ártani. (Ez alól természetesen kivétel, ha tej, vagy tojás érzékenységgel küzdesz).
Engedd el a cukrot
A cukorral kell a legjobban résen lenni, mert indirekt módon rengeteg mindenben van: ilyen például a ketchup, vagy a csemege uborka, aminél sokan nem is feltételezik a cukor jelenlétét. Ha ezekre odafigyelsz, már rátértél a helyes útra. A cukor konkrétan méreg, a szervezetben szinte az összes gyulladásért is felelőssé tehető. De ez nem jelenti azt, hogy mostantól mondj le minden nassolnivalóról, csupán azt, hogy az egészséged, és a súlyod érdekében a cukormentes variációkat választod. A főzéshez használt olaj mennyiségét is próbáld meg csökkenteni. Helyette inkább extra szűz olívaolajat, vagy kókuszolajat használj.
A zöldségek, gyümölcsök is jöhetnek, szinte korlátozás nélkül, mert viszonylag kevesen vannak, akik ezekből akkora mennyiséget fogyasztanak, ami már sok lenne. A gyümölcsök délutánig jók, zöldségeket viszont egész nap lehet enni.
Egyél rendes kajákat!
Aki eddig is az egészséges táplálkozásra törekedett, annak sok újdonságot most nem árultunk el. Viszont aki régóta sanyargatja magát különböző megvonásos diétákkal, annak érdemes egy esélyt adni a változatosságnak is. Írd össze magadnak egy hétre, hogy mikor mit ennél, már abból is látni fogod, hogy mennyire tápláló az étkezésed, vagy kérj segítséget egy táplálkozási tanácsadótól. Ne pár hét koplalással akarj csúcsformába kerülni, mert lehet, hogy eredményes lesz, de nem fogod tudni hosszútávon tartani, és az emésztésed is könnyen felborulhat. A megfelelő és változatos étrend nem diéta, hanem használati utasítás az egészséges szervezethez, ami bónuszként hosszútávon is tartható.
Az egészséges táplálkozás mellett évek óta elkötelezett amerikai szakújságíró, Michael Pollan találóan fogalmazott, amikor azt mondta, hogy: „arra kell törekedni, hogy rendes ételeket együnk. S hogy melyek ezek? Amiket a dédszüleink is felismernének”.
Nyitókép: gorchittza2012/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Hozd magad csúcsformába Jennifer Lopez étrendjével
- A Harvard kutatói megalkották az étrendet, ami akár 20%-al növelheti az élettartamot
- Mit tud az anyagcsere típusnak megfelelő diéta?