Az eltúlzott body positivity helyett itt a body functionality: egy új szemlélet a testünkhöz

Szép üzenet húzódik meg a testpozitív mozgalmak mögött mégpedig az: fogadd el magad. Azonban sokan csak mentségnek használják ezt arra, hogy ne kelljen változtatniuk.

Képzeljük csak el, hány iparág omlana össze, ha a nők elkezdenék szeretni magukat. Az alapvetően jó szándékú testpozitív törekvések épp ezt az üzenetet képviselték, mindaddig, amíg a közösségi média ki nem üresítette a fogalmat. Míg kezdetben főként a plus size nők védelmére szakosodott a body positivity, addig mára már bikinis, tökéletes testű lányok fotói mellett is rábukkanhatunk a #bodypositive jelölésre. Még akkor is, ha tudjuk az önelfogadás messze nem jellemzi, a kiéheztetett és túledzett testeket. A marketing és a maintstream gyorsan felkapta és kiszélesítette a body positivity mozgalmát. Azonban ezzel egyidőben pont a belbecs veszett ki belőle. Nem beszélve arról, hogy az önámítás eszközévé is vált sokak számára, ami elegendő kibúvót nyújtott ahhoz, hogy ne kelljen törődni a testükkel.

Mérgező pozitivitás

Akármennyire szeretnénk elhitetni magunkkal, hogy mindig jónak, pozitívnak és elégedettnek kell lenni, ez sajnos nem állja meg a helyét. Nincs fény sötétség nélkül és nincs pozitív negatív nélkül sem. Mindkét pólusra szükség van az egyensúlyhoz. Éppen ez a probléma, úgy a túlzó pozitív gondolkodással, mint a testpozitív mozgalmakkal. Egyszerűen nem reálisak. Előbb-utóbb jön egy nehéz nap és úgyis bekúsznak azok a kritikus gondolatok. Lesz olyan, hogy nem látjuk szépnek a tükörben magunkat és ez teljesen rendben van. Ilyen az élet és ilyenek vagyunk mi, emberek. Vannak jobb és rosszabb pillanataink. Van, hogy elégedetten pásztázzuk magunkat és van, hogy tükör közelébe se kerülnénk. Meg kell tanulnunk megélni a sötétséget.

Semmibe vett egészség

Egy másik tévút, amire a body positivity vezet, hogy kizárólag a külsőt és az esztétikumot veszi célba. De hol marad az egészség? A testpozitív szemlélet szerint az összes testméretet el kell fogadni. Lehet az ember 120 vagy 40 kilósan is testpozitív. Akármennyire nem tetszik a mainstreamnek, az igazság az, hogy az obezitás és a kóros soványság is betegség tünete lehet. És mindkettő fényévekre van az egészségtől.

Önámítás a hangzatos szlogen mögött

Sok nő belefutott már a pozitivitás csapdájába. Azonban a legveszélyeztetettebbek azok, akik jelentős túlsúllyal rendelkeznek és a hangzatos szlogen elegendő védőhálót adott számukra, hogy kivédjék a külvilágból érkező, akár féltő, kritikákat is. És kellemes semmittevésbe sodorják magukat. Nem azokról van szó, akik valamilyen hormonális vagy egyéb más egészségügyi probléma miatt küzdenek a súlyukkal, hanem azokkal, akik fittyet hányva az egészségre, beburkolóznak a testpozitivitás leple alá és úgy gondolják, hogy ez indok a lustaságukra.

Az állandó testőrület helyett…

A testképünkkel foglalkozni kell, mert nagyban meghatározza a mentális egészségünket. Viszont, a modern női lét kulcskérdésévé vált a kinézet. Az ember esszenciáját nem a külsőségek határozzák meg és az elégedettség messzemenően többről szól, mint a testkép. Éppen ezért ideje, hogy hagyjunk alább a látszattal való rögeszmés foglalkozással és kezdjünk el másként tekinteni a testünkre: úgy, mint ami több, mint egy csinos derék és feszes popsi.

Mit jelent a body functionality?

A test funkcionalitása azt jelenti, hogy: a testem jól működik, végzi a dolgát. Amikor elkezdünk azzal foglalkozni, hogy mennyi mindent megtesz értünk a testünk, ahelyett, hogy hogyan néz ki, akkor egy teljesen új megvilágításba helyezzük a testünkkel való kapcsolatunkat. A test és az emberi szervezet millió dologra képes, amit mi igen kevéssé értékelünk. Alleva és munkatársai végeztek egy kutatást, amiben 6 területet különböztettek meg a test funkcionalitását tekintve:

Belső folyamatok: „A testem meg tudja emészteni az ételt, és meggyógyul a megfázásból.”

Fizikai kapacitás: „Képes vagyok sétálni, szaladni és kerékpározni”

Testi érzékek és érzések: „A testem képes látni és megtapasztalni az örömöt.”

Kreatív törekvések: „Képes vagyok táncolni, énekelni és alkotni”.

Kommunikáció: „A testem testbeszéddel tud kommunikálni.”

Öngondoskodás: „A testem tud fürdeni és képes pihenni.”

Gondoskodni és értékelni – ez a kulcsszó

Amikor elkezdjük értékelni ezeket a folyamatokat, az akaratlanul maga után vonja azt is, hogy szeretnénk segíteni a testünknek abban, hogy jól működhessen. Elkezdjük nem szemetesként használni, hanem minőségi alapanyagokkal táplálni, amik hasznosulni tudnak. Elkezdünk mozogni, de nem azért, hogy kínozzuk magunkat, hanem mert jól esik és segíti a vérkeringést. Ez hatalmas különbség a szemléletmódban. Gondoskodni és értékelni, ez a két kulcsszó. Nem pedig a kizsákmányolni és irreális elvárásokhoz igazítani, vagy pedig az egészségünket kockáztatva hitegetni magunkat.

Nyitókép: Igor Emmerich/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

 

 

 

 

 

 

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)