Az Oppenheimer sikerének és újabb magyar díjazottnak is örülhettünk az Oscaron

Idén 96. alkalommal került megrendezésre a filmes szakma legrangosabb díjkiosztója, az Oscar-gála, ahol huszonhárom kategóriában hirdették ki a nyerteseket.

A gálának 2024-ben is Los Angeles-i Dolby Színház adott otthont és hazai idő szerint éjfélkor vette kezdetét a nem kevesebb mint három és fél órás díjátadó ceremónia, ahol természetesen most is végig izgulhattunk, hiszen a legfontosabb kategóriákban ezúttal is az utolsók közt hangzott el a nyertesek neve. Azonban azt kell mondanunk, szerencsére idén nagy meglepetés nem ért minket.

Az idei év legnagyobb nyertese az Oppenheimer!

Már nem kell feltételes módban fogalmazzak, hiszen ahogy az eddigi díjátadókon, úgy az Oscaron is bebizonyosodott, hogy az Oppenheimer nem talált kihívót. Az atombomba atyjáról szóló mozit már több ízben méltattam, hiszen annek minden részletéből a zsenialitás sugárzott. Nos, ezt az Akadémia is elismerte és a tizenhárom kategóriában jelölt sikermozi hét alkalommal el is nyerte a legjobbaknak járó arany szobrot. Elsőként az idén harmadik alkalommal jelölt Robert Downey Jr. vehette át azt, aki a legjobb mellékszereplő kategóriában győzedelmeskedett, majd a legjobb vágásért Jennifer Lame-t szólították színpadra. Azt követően pedig Hoyte van Hoytema operatőr szaporíthatta idei elismeréseinek számát, akárcsak Ludwig Göransson, aki a legjobb eredeti filmzenéért zsebelt be újabb elismerést.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Variety (@variety) által megosztott bejegyzés

Majd szépen lassan – röpke három óra alatt – el is érkeztünk az est legizgalmasabb és egyben legfeszültebb pillanataihoz, amikor is a legfontosabb kategóriák jelöltjei közül is megnevezték a nyerteseket. A legjobb férfi főszereplő díj természetesen nem is kerülhetett máshoz, mint Cillian Murphy-hez, aki ezzel idén már tényleg minden létező elismerést hazavitt. Rögtön ezután érkezett a színpadra a legendás Steven Spielberg, aki a legjobb rendezőt hirdette ki. Nos nagy meglepetés ekkor sem ért senkit, talán éppen csak a díjazottat, hiszen Christopher Nolan a 2024-es Oscar előtt már hétszer csúszott le a díjról, de ezúttal kérdés sem fért ahhoz, hogy végre megszerzi az Oscart. A gála utolsó pontján pedig végre sor kerülhetett a legjobb filmre is, mely kategória győztesének kihirdetésére Al Pacino vállalkozott. Az ikon pedig mi mást is mondhatott volna, minthogy a kategória és ezzel az idei díjátadó szezon legnagyobb nyertese az Oppenheimer lett.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Variety (@variety) által megosztott bejegyzés

Újabb magyar siker az Oscaron

Üstökösként robbant be az idei díjátadókra a Jórgosz Lánthimosz által rendezett Szegény párák, mely korábban a Velencei Filmfesztiválon hódította el az Arany Oroszlánt. A film természetesen nemcsak ott, hanem az elmúlt hetekben és hónapokban megrendezett eseményeken is szépen gyűjtögette a díjakat és az Oscart sem kevesebb, mint tizenegy jelöléssel várhatta. A Szegény párák eredménye pedig számunkra is nagyon érdekes volt, hiszen a mozi díszletén James Price és Shona Heath mellett Mihalek Zsuzsa dolgozott. A magyar szakember munkáját már a londoni BAFTA-n is elismerék, így okkal számítottunk arra, hogy újabb magyar Oscar-díjasnak örülhetünk az est folyamán. A papírforma pedig be is igazolódott, a legjobb látványtervezés kategória kihirdetésekor Mihalek Zsuzsát is színpadra szólították. De a Szegény párák a legjobb haj és smink, valamint a legjobb kosztüm terén is mindenkit maga mögé utasított.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Poor Things (@poorthingsfilm) által megosztott bejegyzés

Szintén elég későn került sor a legjobb női főszereplő kategória nyertesének megnevezésére, bár amennyire azt sejteni lehetett, Emma Stone az est egyik legnagyobb esélyeseként át is vehette a díjat. Így a 2017-es La La Landben nyújtott alakítása után ezennel nemcsak kétszeres Golden Globe-, hanem kétszeres Oscar-díjas színésznővé is vált.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Vogue (@voguemagazine) által megosztott bejegyzés

Kisebb meglepetések azért akadtak

Például az is, hogy kilenc jelöléséből egyet sem sikerült díjra váltania Martin Scorsese Megfojtott virágok című alkotásának. Azonban ez leginkább annak tudható be, hogy idén tényleg hihetetlenül erős volt a mezőny, máskülönben valószínűsíthető, hogy a történelmi ihletésű western-krimi sok kategóriában nem talált volna kihívóra. Ahogy vélhetően bármikor máskor Bradley Cooper – műfajában kiemelkedő – Maestro-ja is nagy eséllyel nyert volna.

Szintén érdekes lehet, hogy a Steven Spielberg által is méltatott Érdekvédemi terület is csak két szobrot zsebelt be. A különleges holokauszt-film lett a legjobb nemzetközi játékfilm, ami mellett még a legjobb hangnak járó elismeréssel gazdagodott. Ugyanígy sokakat meglepett az is, hogy a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában elismert Egy zuhanás anatómiája, illetve az adaptált forgatókönyv nyertese, az American Fiction is csak egy-egy szobrot tudhatott magáénak. De a Barbie-nak is csak Billie Eilish és Finneas What Was I Made For-ja hozott díjat. Ahogy a Téli szünet is Da’Vine Joy Randolph legjobb női mellékszereplőnek járó Oscarjával dicsekedhet el.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

billboard (@billboard) által megosztott bejegyzés

Íme az idei legjobbak teljes listája

Film: Oppenheimer
Rendező: Christopher Nolan – Oppenheimer
Férfi főszereplő: Cillian Murphy – Oppenheimer
Női főszereplő: Emma Stone – Szegény párák
Férfi mellékszereplő: Robert Downey Jr. – Oppenheimer
Női mellékszeplő: Da’Vine Joy Randolph — Téli szünet
Eredeti forgatókönyv: Egy zuhanás anatómiája
Adaptált forgatókönyv: American Fiction
Operatőr: Hoyte van Hoytema – Oppenheimer
Látványtervezés: Szegény párák
Jelmeztervezés: Szegény párák
Vágás: Oppenheimer
Vizuális effektek: Godzilla Minus One
Haj és smink: Szegény párák
Eredeti filmzene: Oppenheimer
Eredeti dal: „What Was I Made For?” – Barbie
Animációs rövidfilm: War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko
Rövidfilm: The Wonderful Story of Henry Sugar
Dokumentumfilm: Twenty Day In Mariupol
Rövid dokumentumfilm: The Last Repair Shop
Nemzetközi játékfilm: Érdekvédelmi terület
Hang: Érdekvédelmi terület

És mielőtt elfelejteném: mindenkinek látnia kell Ryan Gosling I’m Just Ken Oscar performanszát! 

 

Nyitókép: Trae Patton / ©A.M.P.A.S. / Oscar.org

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)