Hiába van meg sokszor az egészséges életmód utáni vágy, a bőség zavarában azt sem tudjuk, milyen mozgásformát válasszunk. Van azonban 5 olyan sporttevékenység, amivel nem lőhetünk mellé.
Vannak olyan sportok, amelyekben nem számít, mennyi idős az ember, milyen az edzettségi szintje, sőt az sem, mekkora a súlya, mert mindezektől függetlenül is csökkentik a betegségek kockázatát és segítenek elérni az áhított fittséget. Ezek azok az edzéstípusok, amelyekhez olykor még a sokakat megriasztó edzőterem sem kell, mégis csodákra képesek. Ha te is szeretnél nyárra beleférni a bikinidbe, akkor az alábbi öt sportforma az, ami a tudomány mai állása szerint a leghatékonyabb fizikai tevékenységnek számítanak.
Úszás
Az úszás az elsőszámú választás lehet, hiszen a víz felhajtóereje támogatja a testet és leveszi a terhelést az esetlegesen fájdalmas izületekről, ezáltal folyamatos maradhat a mozgás. Kutatások kimutatták, hogy az úszás – főleg, ha mondjuk a tengerben van szerencséd hozzá – a sportértéken felül javítja a hangulatot és a mentális állapotot is. Rendkívül hatékony prevenciós, rehabilitációs és rekreációs jelentősége van, ezért egészen kisbaba kortól időskorig ajánlott. A vízi aerobik pedig a kalóriák elégetésében és a tonizálásban segít, mert a vízben végzett aerob és fitnesz mozgásformák hatékonysága tizenkétszer hatékonyabb a szárazföldinél.
Tai Chi
Ezt a kínai harcművészeti formát mozgó meditációnak is hívják. A tai chi kecses, egymásba átfutó mozdulatainak sorozata ellazítja a testet és a lelket is. A mozdulatsorok kiválóan ötvözik a harcművészet és az egyensúlyelemeket, ami javítja a fizikai biztonságérzetet. Kifejezetten tudatosítja a test működését, emeli az energiaszintet és növeli a koncentrációs képességet. A lágy mozdulatok az idősebb korosztály számára is megfelelőek, nemcsak azért, mert alacsony a sérülésveszély, de jó eredményeket hoz az időskori depresszió kezelésében is.
Súlyzós edzés
Mielőtt bárki azt gondolná, hogy a súlyzózás kizárólag a macho férfiak sportja, fontos tudni, hogy az izmok segítenek leginkább a kalóriák elégetésében. Nem szükséges nagy, megerőltető súlyokat vagy hatalmas bicepszeket növelni ahhoz, ha ezt a mozgásformát választjuk. A kis súlyokkal végzett gyakorlatok ugyanis nem növesztik meg az izmokat, viszont erősen tartják őket. Az erősítő edzés azonban nemcsak a súlykontrollban segít, de az agyműködésre is kedvezően hat. Természetesen ez az a mozgásforma, amit ésszerűséggel és odafigyeléssel kell végezni, a sérülések elkerülése végett.
Gyaloglás
A séta egyszerű, mégis erőteljes módja a koleszterinszint javításának, a csontok erősítésének és a hangulat fokozásának. Nem mellékesen segít megőrizni a formánkat, csökkentheti a vérnyomást és számos olyan egészségügyi probléma, mint a cukor- vagy szívbetegség kockázatát. Csak egy jó cipőre van hozzá szükség, ami megfelelően tartja a lábboltozatot és a bokát, és már indulhat is a gyaloglás. A sétálás meglepő hatásai közé tartozik a jobb emésztés, és ha sikerül mindezt természetben végeznünk, az felér egy most népszerű erdőfürdővel, amely szintén hatékony módja a depresszió elűzésének is.
Kegel torna
A fenti négy mozgásforma közül ez az egyetlen, ami nem segít jobban kinézni, viszont attól függetlenül még rendkívül fontos. A medencefenéki izmok megerősítése ugyanis támogatja a hólyagot, ezáltal sokat segíthet az inkontinencia megelőzésében is. A szülés miatt fellépő szalaggyengülés miatt főleg nők végzik a Kegel gyakorlatait, azonban férfiak számára is előnyösek. Napi ötperces gyakorlással ugyanis nemcsak az érhető el, hogy ne kelljen keresztbe tett lábbal tüsszenened, de a korai magömlés is megszűntethető, ugyanakkor az orgazmus és az erekció is erősebbé válik.
Nyitókép: Henrik Sorensen/GetyImages
Forrás: Harvard