Te elég babot és teljes kiőrlésű gabonát eszel? Megéri, mert a tudósok szerint évekkel meghosszabbíthatják az életed!

A kiegyensúlyozott étkezés mindennek az alapja, és soha nincs késő, hogy változtass a rögzült szokásaidon.

Az egészséges étkezés előnyeit álmából felkeltve is tudja mindenki. Hogy aztán ha tudjuk, miért nem feltétlenül veszünk róla tudomást, az már egy másik kérdés. Manapság, amikor a rossz dolgok, a negatív hatások nagyobb hangsúllyal telepednek ránk a mindennapokban, sokan az evésben keresnek menedéket. Nem is lenne ezzel baj, ha ez a sokszor inkább csak pótcselekvés, olajos magvak vagy cukormentes nasik formájában nyilvánulna meg. De én speciel nagyon kevés olyan embert ismerek, aki bánatában répát, zellerszárat vagy diót majszolna.

Azt sajnos nem lehet vitatni, hogy óriási csatazajban élünk. A reklámok, óriásplakátok zúdítják ránk a chipseket, szénsavas üdítőket, a gyorséttermeket, mintha az étkezés csak szükséges rossz lenne, amit minél hamarabb le kell tudni. Az evésnek azért is illik megadni a módját, mert ha tudatosan rákészülünk, akkor jóval kevesebb „szennykaját” adunk a szervezetünknek. Bármennyire is ciki, nem árt szembenézni a ténnyel: az autónknak a legjobb üzemanyagot vesszük, hogy jól működjön, miközben mi magunk beérjük bármivel? Akkor mitől fogunk tudni jól működni?

Az egészséges ételek fogyasztása egy kutatás szerint akár 8 évvel is meghosszabbíthatja az életet. De rövidtávú hatásai is vannak, mert ha nem terheljük a szervezetünket felesleges cukrokkal vagy szénhidrátokkal, akkor több energiánk lesz a nap folyamán, és kevesebb emésztési problémával kell szembenéznünk. Egy tudományos vizsgálat szerint a halban, a babban, a teljes kiőrlésű gabonákban és a diófélékben gazdag étrend közel tíz évvel is meghosszabbíthatja a várható élettartamot. Az eredmények egyértelműen megerősítették azt a felvetést, miszerint a tipikusan nyugatinak titulált étrend, (ide tartozik a rengeteg feldolgozott élelmiszer, a vörös húsok, a magas szénhidráttartalmú ételek és az ipari mennyiségű cukor fogyasztása) kifejezetten hátrányos (hogy egyértelműbb legyen: MÉREG!) a szervezet számára.

Egyél jól, hogy tovább élj!

A norvég kutatók célja az volt, hogy egyértelmű bizonyítékokkal támasszák alá, hogy az egészséges táplálkozás javíthatja az élettartamot. Ebből a célból óriási mennyiségű adatot gyűjtöttek metaanalízisekből. A metaanalízis különböző tanulmányból származó adatok kombinációja, ami segít a tudósoknak megtalálni a közös eredményeket és azonosítani a trendeket, szokásokat. Ezekkel az elemzésekkel kutatták a különböző élelmiszerek előnyeit és hátrányait, többek között a teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, zöldségek, diófélék, hüvelyesek, olajos magvak, a vörös-, és feldolgozott húsok esetében. Vizsgálódásaik során arra jutottak, hogy a nyugati étrend helyett tudatosan teljes értékű ételek fogyasztása növelte az élettartamot, minden korcsoportban.

A változáshoz soha nincs késő

Az étkezési szokásainkkal kapcsolatban legtöbbször a szülőktől látott, otthoni mintát követjük, és bizonyos kor után már nem érezzük a változtatás szükségét. Megszokjuk az ízeket, ragaszkodunk hozzájuk, és csak nagyon ritkán veszünk fel új, ismeretlen ételeket az étlapunkra. Gyakran előfordul, hogy egy gyerek görcsösen ragaszkodik a tényhez, hogy nem szereti a gombát, brokkolit…stb., pedig nem is kóstolta soha. Csupán otthon sem szeretik a szülők, emiatt negatív érzet társul hozzá a gyereknél is. Pedig a változáshoz az étkezési szokások tekintetében sincs soha késő. Ha például csak a norvégok kutatását vesszük alapul, akkor megéri egy kicsit végiggondolni, hogy mit nyerhetünk. „Ha a megszokott étrendünkről az optimalizált étrendre váltunk 60 éves korban, akkor a várható élettartam nyolc évvel nő. De még 80 évesen sincs késő, hiszen abban a korban is lehet „nyerni” 3-4 évet” – írják a tanulmány szerzői, hogy miért érdemes, akár már ma változtatni a rögzült szokásokon.

Természetesen a kutatás eredményét a megfigyeléseik alapján állították össze. Azaz nincs kőbe vésve, hogy aki holnaptól helyesen étkezik, az biztos, hogy nyolc évvel tovább él. De az biztosan kijelenthető, hogy az egészséges ételek rendszeres fogyasztása mellett jóval kevesebb emésztési probléma, és az abból fakadó gyulladás jön létre a szervezetben. Így minden tudományos kutatás nélkül kijelenthető, hogy azok, aki több halat, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonát fogyasztanak, azoknak sokkal kevesebb emésztési problémájuk van. Vagyis, ha az életük túlnyomó részét egészségesen töltötték, az energiájuk nem a betegségekből való felépülésekre, regenerálódásokra ment el, akkor máris többet éltek, mint a folyamatosan betegségekkel küszködők.

Forrás: firstforwomen.com
Nyitókép: Joff Lee/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: