Arról már sokat hallhattál, miért fontos az alkohol és a dohányzás mellőzése a várandósság idején, de miért kell már akkor is figyelni ezekre, amikor még csak babát szeretnétek? Erről szól egy nemrég készült kutatás.
Saját példám alapján is állíthatom, hogy ha babát szeretnétek, és az univerzum valahogy nem teljesíti könnyen a kívánságotokat, akkor bizony egy vizsgálatokkal, információkkal és összességében véve rengeteg tanulással járó időszak veszi kezdetét. Ennek során olyan infókkal is találkoztok a pároddal, amelyekkel korábban soha. Ma még egy orvosi időpont szerepel a naptáratokban, de lehet, hogy holnap azon kapjátok magatokat, hogy tanulmányokat olvastok. Ezek közül több olyan szembe jött már velem is, amelyek kiemelik, miért fontos az étrend és az életmód megváltoztatása: nemcsak a várandósság alatt, hanem már a fogantatásra való felkészülés során is.
Így hat az alkohol a reproduktív rendszerünk egészségére
Egy nemrég készült tanulmány például az alkoholfogyasztás reproduktív egészségre gyakorolt következményeire világít rá, vagyis arra, amit már hallhattál és olvashattál, hogy a szeszesitalok bizony erőteljes hatást gyakorolhatnak a májra, bélrendszerre, hormonokra és a szervezetre. A 2024. június 9-én az Animal Models and Experimental Medicine című folyóiratban megjelent, malajziai orvoskutatók által vezetett áttekintés több mint 100 meglévő kutatást vizsgált meg, amely az alábbi következtetésre jutott. Idézem: „az alkohol negatívan befolyásolja a reproduktív egészséget azáltal, hogy gátolja a hipotalamusz-hipofízis-gonád tengelyt, meddőséget okozva mind a férfiaknál, mind a nőknél”. Vagyis, már a babatervezés során érdemes letenni a poharat. Nemcsak neked, hanem a párodnak is.
Szervezetünk oxidatív és nem oxidatív úton bontja le az alkoholt. Mi történik az oxidatív úton? Ilyenkor a májban található alkohol-dehidrogenáz nevű enzim az alkoholt acetaldehiddé bontja le, amely károsíthatja a sejteket és szöveteket, és gyulladáshoz, fokozott rákkockázathoz és szervmegnagyobbodáshoz vezethet. Nem oxidatív úton a CYP2E1 és a kataláz enzimek dolgozzák fel az alkoholt olyan szervekben, mint az agy, a szív és a tüdő, írják a tudósok.
Apró, de fontos láncszem: a CYP2E1 enzim
A CYP2E1 enzim megzavarhatja a gyógyszerek hatékonyságát, és a rák kockázatát is növelheti, ha olyan anyagokkal kombinálják, mint a dohány. És ráadásul a nőknél olyan hormonális egyensúlyhiányhoz vezethet, amely megzavarhatja a menstruációt, az ovulációt és a termékenységet, és potenciálisan korai menopauzát idézhet elő. A férfiak esetében sem rózsás a helyzet: náluk az alkohol csökkentheti azoknak a hormonoknak a szintjét, amelyek a spermatermelés és a szexuális működés szempontjából létfontosságúak. És ez olyan problémákhoz vezethet, mint a merevedési zavar és a férfi meddőség. Az alkohol mindkét nemnél oxidatív stresszt is okoz, ami tovább károsíthatja a reproduktív sejteket.
Ezért ne fogyassz rendszeresen alkoholt, ha babát szeretnétek
A kutatók azt is megállapították, hogy a rendszeresen, hosszú időn keresztül történő alkoholfogyasztás hatására a szervezet túltermeli az alkoholt lebontó enzimeket. Ez állandó károsodáshoz és gyulladáshoz vezethet, illetve folyamatos sejtszintű stresszhez és károsodáshoz, ami gátolhatja a termékenységet. A tudósok végül arra a következtetésre jutottak, hogy „eredményeik is alátámasztják az alkohol okozta károsodással kapcsolatos mélyreható egészségügyi problémákat”. Illetve hozzátették, hogy „a kutatás az immunrendszer és olyan szervek közötti bonyolult kölcsönhatást mutatja be, amelyekről talán nem is gondolnánk, hogy érzékenyek lehetnek az alkohol okozta károsodásra”. Ha tehát babát szeretnétek, jobb, ha mindketten leteszitek a poharat. És nemcsak a leendő gyermeketek érdekében, hanem azért is, hogy tovább meg tudjátok őrizni az egészségeteket.
Forrás: TheHealthy.com
Nyitókép: Maskot/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Hogyan készüljünk és hangolódjunk a várandósságra? Szakértőnk tippjei a tudatos babaváráshoz
- Női egészség: applikációk, amikre minden nőnek szüksége lehet
- A terhesség metamorfózisa: miért nő meg a kismamák lába?