Belső szabadság, megújulás, bölcsesség – mire tanít minket a pünkösd?

Azt mind tudjuk, hogy a húsvét utáni 50. napon ünnepeljük a pünkösdöt, történetét azonban már kevesebben ismerjük. Milyen spirituális tanítást hordoz magában ez az ünnep?

A pünkösd a görög „pentekosztész”, vagyis „ötvenedik” szóból származik. A Biblia szerint Jézus lelke ekkor szállt le az égből Szentlélek formájában, hatalmas szélvihar kíséretében kiáradt az apostolokra, és megszentelte őket. Ezáltal kapták meg az isteni igazságot, és ennek segítségével voltak képesek minden embernek elmondani, mi is történt valójában Krisztussal. 

A pünkösd spirituális jelentése: a belső szabadság, megújulás, bölcsesség

Kevesen tudják, hogy eredetileg egy ősi termékenység ünnep volt, sőt a judaizmuson belül is ünnepelték, Jézus előtt már legalább ezer évvel. A pünkösd tehát nem kizárólag keresztény ünnep, annál sokkal régebbi, annak ellenére, hogy ezen a napon ünnepeljük az egyház születését is. Ha a Húsvétot az élet felkínálásának, akkor a Pünkösdöt az élet megélésének tekinthetjük. Hétköznapjaink tekintetéből, a húsvéti böjtidőszak a testi megújulást, a pünkösdi időszak pedig a lelki feltöltődést szolgálja. A természet körforgása, az évszakok váltakozása ösztönzi az embert a testi-lelki megújulásra. Nem véletlen, hogy jelképe a hófehér galamb, ami a szabadságot testesíti meg.

„Ha a húsvét a természet feltámadásának az ünnepe, akkor a pünkösd az emberi szellem tudatossá válásának a szimbóluma, annak az ünnepe, aki tud és megismer, és ezzel áthatottan a szabadságot keresi. A pünkösdi ünnepet tehát úgy kell felfogni, mint az emberi szellem megszabadulásának szimbólumát, mint az emberi törekvés nagy szimbólumát a szabadság, a szabadságban élő tudat irányában. Egy értelemmel teli világban kell, hogy éljünk. Mert mi emberek, nem egy álomszerű homályos éldegélésre vagyunk ide rendelve, hanem lényünk szabad, teljesen tudatos kibontakoztatására.” (Rudolf Steiner)

Nekünk, mai embereknek ez az ünnep az ember szellemi szabadságának, tudatosságra való törekvését jelenti. Jézus lelkének kiáradása a tanítványoknak azt a tudást adta, amivel még közelebb kerülhettek Istenhez. Megkapták a hit teremtő állapotát, amely nekünk is a rendelkezésünkre áll.

Megújulás és bölcsesség

Fontos, hogy életünket Istentől kapott ajándékként fogadjuk el, minden korlátaival és nehézségeivel együtt. Szeressük magunkat valós, vagy vélt hibáinkkal együtt, hiszen sokszor ez a tanulási folyamat része. Tapasztalni, akár hibákon keresztül. Tudatosítsuk életcéljainkat, ismerjük fel feladatainkat és felelősségeinket, használjuk azokat az adottságokat, amiket a Teremtőtől kaptunk. Hallgassunk belső hangunkra, és sose féljünk csendes imával kérni az égiek segítségét.

Mire tanít minket a pünkösd?

Rugaszkodjunk el a mindennapok anyagi terheitől és adjuk át magunkat a szellemi kiteljesedésnek. Hagyjuk, hogy áthasson minket a Szentlélek ereje, hozzuk felszínre teremtő erőnket. Ismerjük fel, hogy mi az, ami nem fontos és engedjük el. Meditációval kapcsolódjunk ahhoz a mindent átható teremtő erőhöz, ami ezen a napon sokszorozott energiával hat át és segíti lelki fejlődésünket.

 

Nyitókép: ipopba / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)