Boldogabb életre vágysz? Akkor erre a 23 dologra mindenképp mondj nemet!

A bölcs emberek tudják, hogyan őrizzék meg boldogságukat - ehhez minden olyan szokással felhagynak, amelyek nem az ő malmukra hajtják a vizet.

A boldog élethez elengedhetetlen, hogy észrevegyük és valóban megéljük az apró örömöket is. Ezt sajnos hajlamosak vagyunk elfelejteni, ahogyan azt is, hogy néhány döntésünkkel és szokásunkkal pont az ellenkező irányba, a boldogtalanság felé sodorjuk magunkat. Nem számít, milyen keményen dolgozol azért, hogy optimista szemlélettel vágj neki minden napnak, ha akarva-akaratlanul rendszeresen aláásod saját munkádat. Nemrég összegyűjtöttünk 54 olyan szokást, amelyek segítenek abban, hogy pozitív energiákkal töltődhess fel – most ahhoz adunk néhány tanácsot, mely rutinszerű cselekvésekkel kellene egy életre felhagynod. Ugyanis a következő 23 dolog alattomos módon, úgy tesz boldogtalanná, hogy te gyakran nem is sejted.

Íme egy lista azokról cselekvésekről, amelyekre jobb nemet mondani és mellé egy-egy bölcs mondás, amivel alátámasztjuk ezt:

A mentális jóléted érdekében…

1. Hessegesd el a demotiváló gondolatokat: a negatív self-talk sosem célravezető.
‚‚Gondolj mindig arra, hogy valaki pont azokat a tulajdonságaidat szereti, amelyeket te utálsz magadban.’’ – Frank Ocean

2. Hagyj fel a tökéletességre való törekvéssel: az önkritika nagyon hasznos, de csak addig, amíg nem esel át a ló túloldalára. Ne feledd, a social media hazudik és valójában senki sem hibátlan.
‚‚Aki nem akarja a tökéletességnél alább adni, az álmokban kell menedéket keressen’’ – Dean Ray Koontz

3. Ne keress kifogásokat: nézz szembe a kihívásokkal, hiszen ha mindig kihátrálsz előlük, akkor sosem fogsz fejlődni vagy a félelmeid fölé kerekedni.
‚Aki el akar érni valamit, az módszert keres, aki nem, az kifogást.’’ – George Washington

4. Ne hasonlítsd magad másokhoz: inkább mindig a régi önmagadat próbáld túlszárnyalni.
‚‚Tedd, amit tudsz, ott, ahol vagy, azzal, amid van, és a többivel ne törődj.’’ – Theodore Roosevelt

5. Bízz a megérzéseidben: hallgasd meg mások tanácsát, de a végső döntést a saját ösztöneid alapján hozd meg. Nálad jobban senki sem tudja, mi a célod és azt hogyan szeretnéd elérni.
‚‚Egy igazán erős embernek nincs szüksége mások jóváhagyására, ahogyan egy oroszlánnak sincs szüksége a bárány helyeslésére.’’ – Vernon Howard

Ha az egészségeden szeretnél javítani…

6. Felejtsd el a ‚‚szundi’’ gombot: hiszen a legtöbb sikeres ember a korán kelők táborát erősíti.
‚‚Ha jobban belegondolsz, semmi értelme az egésznek. Ha utálod a reggeleket, akkor miért ébreszted fel magad újra… és újra… és újra.’’ – Demetri Martin

7. Ne virrassz hajnalig: élvezd az életet, (a karantén után) járj nyugodtan szórakozni, de figyelj a mértékletességre. A testednek és az elmédnek is megfelelő mennyiségű pihenésre van szüksége, ennek hiányában pedig képtelen leszel jó döntéseket hozni vagy eredményeket elérni.
‚‚A mértéktartásban is légy mértékletes.’’ – Fodor Ákos

8. Alvás előtt tedd félre a digitális eszközöket: nem elég, hogy a képernyő fénye felébreszt, a szervezetedre is káros hatással van. Ha nem vagy elég álmos, ne a telefonod nyomkodd, inkább olvass valamit.
‚‚Az alvás a legjobb meditáció.’’ – Dalai Láma

9. Ne egyél olyan ételeket, amik semmilyen tápanyagot nem tartalmaznak: nem számít, hogy milyen diétát követsz, azzal sosem ártasz a szervezetednek, ha kiiktatod az étrendedből az egészségtelen, üres kalóriákat tartalmazó ételeket.
‚‚Az ételed legyen az orvosságod, és az orvosság az ételed legyen.’’ – Hippokratész

Ha produktívabb szeretnél lenni…

10. Ne halogass: ne gondold túl a helyzeteket, csak találd meg a motivációd és vágj bele a feladatba.
‚‚Nem a halál az, amitől az embernek félnie kellene, hanem az, hogy soha nem kezd el élni.’’ – Marcus Aurelius

11. Ne olvass olyan írásokat, amelyekben nem leled örömöd: ha egy könyv elsőre nem nyerte el a tetszésed, ne olvasd tovább. Inkább keress egy másik kötetet! Ki tudja, lehet, hogy egyszer majd újra nekivágsz és sikerül ráhangolódnod.
‚‚Az élet túlságosan rövid ahhoz, hogy rossz könyveket olvassunk’’ – James Joyce

12. Rendszerezd a rád váró feladatokat és hagyd ki azokat, amiket feleslegesnek érzel: csak az időd pazarlod, ha olyan teendőkre fordítod az energiád, amelyekből semmit sem profitálsz.
‚‚Nincs értelmetlenebb dolog, mint hatékonyan csinálni olyasmit, amit egyáltalán nem kellene csinálni.’’ – Peter Drucker

13. Iktasd ki a zavaró tényezőket: a nem életbevágóan fontos e-mailek, üzenetek és telefonhívások könnyen kizökkenthetnek a munkából. Ha megteheted, (átmenetileg) kapcsold ki az értesítéseket és csak a feladataid befejezése után válaszolj a megkeresésekre.
„Hogy mit csinálnak az emberek az idejükkel, azt nekik maguknak kell eldönteniük. Maguknak is kell megvédeniük. – Michael Ende

14. Ne félj segítséget kérni: vagy akár másra bízni egy feladatot. Nem lehetsz mindenben verhetetlen, így ha szükségesnek érzed ne félj tanácsot kérni vagy megbízni valakit a feladattal, aki gyorsabban elvégzi az adott teendőt.
‚‚A segítségkérés a lelki érettség jele. Nem arra vagyunk teremtve, hogy elszigetelten éljük az életünket. Céljainkat akkor tudjuk megvalósítani, ha közösségben élünk.’’ – Gary Chapman

15. Zárd rövidre a felesleges megbeszéléseket: ha egy társalgás vagy egy meeting túl hosszúra nyúlik, nyugodtan jelezd, hogy neked más fontos dolgot kell elintézned. Persze ez nem jelenti, hogy minden számodra unalmas szituáció alól kibújhatsz, ne élj vissza mások kedvességével és csak akkor mondd ezt, ha tényleg szükségesnek érzed.
‚‚Az idő nem a legfontosabb dolog, hanem az egyetlen.’’Miles Davis

Ha az emberi kapcsolataidon szeretnél változtatni:

16. Ismerd fel, kik azok, akik sosem viszonozzák a szívességeket: finoman szembesíts őket ezzel a problémával és ha továbbra sem változik a helyzet, inkább töltsd azokkal a szabadidőd, akikre bármikor számíthatsz.
‚‚A hamis barátok olyanok, mint az árnyékunk: miközben sétálunk a napsütésben, szorosan velünk tartanak, de azonnal elhagynak, amikor árnyékba érünk.’’ Christian Nestell Bovee

17. Ne szippantson magába a közösségi média oldalak világa: napjainkban elképesztően sok időt töltünk a social media platformokon. Néha nem árt, ha az online felületeket magad mögött hagyod, a valóságra és az emberi kapcsolatokra koncentrálsz.
‚‚Sosem volt még a miénkhez hasonló generáció: hihetetlenül részletesen rögzítjük azt, milyen kevés dolgot érünk el az előző korokhoz képest.’’ – ismeretlen szerző

18. Ne pazarold az időd pletykákra: ezek a beszélgetések hihetetlenül ártalmasak. Inkább kerüld el azokat az embereket, akik híresek arról, hogy szeretnek mondvacsinált történetekkel és hírekkel szórakoztatni másokat.
‚‚A bizonytalanság a pletykálkodás melegágya.’’ – Grecsó Krisztián

19. Ne ölj bele több energiát a kapcsolatodba, mint a másik fél: ha valakinek sosincs ideje rád, akkor neked sem kell erőltetned az egészet.
‚‚Minél nagyobb a fizikai távolság két ember között, annál több időt, energiát és pénzt igényel az együtt töltött idő. A legbensőségesebb barátságok legyőzik ezt az akadályt, ám a legtöbb kapcsolatot már pusztán az erőfeszítések fölemésztik.’’ – Em Griffin

Ha a munkahelyi teljesítményeden javítanál:

20. Ne ragaszkodj a berögzült szokásokhoz: a rutinos módszer nem biztos, hogy a legjobb választás. Ha úgy érzed, a régi rutinod már nem olyan effektív, próbálj ki néhány újat és találd meg a legjobbat.
‚‚Minden sikerünk és kudarcunk kialakult szokásaink eredménye.’’ – Napoleon Hill

21. Csak a feladataidra koncentrálj: mindenképp tarts szünetet, hiszen ilyenkor egy kicsit felfrissítheted a gondolataidat. De nem érdemes munka közben a privát ügyeidet intézni, mert ez a teljesítményed rovására is mehet.
‚‚Aki szeretne, az mindig talál valamit, ami megzavarhatja.’’ – Tom Kite

22. Ne vidd haza a munkát: a magánéletednek nincs helye a munkahelyeden, de ez az állítás fordítva is igaz. Ha otthonról dolgozol, akkor még könnyebb elúszni a munkaidővel – ezért érdemes mindig meghatároznod, mikor fejezed be a feladataidat és ehhez tartani is magad. Ebben az esetben is a mértékletesség a kulcs: a szabadidődben is ötletelhetsz, de ne a munkán járjon egész nap az agyad.
‚‚A munka, a számlák, a biztosítási kötvények: ezek jelentik a horgonyt, az állandóságot. Viszont néha fel kell ülni a hullámvasútra, be kell nevezni egy versenyre, meg kell lovagolni egy hullámot: ettől lesz az élet szórakoztató. A fortély abban áll, hogy az ember megtalálja a kellő egyensúlyt.’’ – Nora Roberts

23. Válaszd a nehezebb feladatot és ne add fel: ha igazán nagy sikereket szeretnél elérni, ne elégedj meg a jelenlegi pozícióddal. Valóban könnyebb a rutinszerű feladatokat kirázni a kisujjadból, de a nagy kihívásokkal érhetsz el olyan eredményt, amire te és mások is mindig emlékezni fognak.
‚‚Mindannyiunknak el kell szenvednünk e két dolog közül valamelyiket: az önfegyelem kínját vagy a megbánás fájdalmát.’’ – Jim Rohn

Nyitókép: Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: