A mexikói Sonora Institute of Technology legújabb kutatása alapján kijelenthetjük, hogy azok a gyerekek, akik sok időt töltenek természetes környezetben boldogabbak, könnyebben barátkoznak és segítenek másoknak.
15-20 évvel ezelőtt egyetlen gyerek számára sem volt kérdés, hogy a nyári szünetben vagy a hétvégén – amennyiben az időjárás is engedi – az udvaron, az utcán, valamilyen természetközeli helyen töltik a szabadidejüket. Ezzel szemben a digitalizáció korában, azaz napjainkban nem ritka, hogy a fiataloknak szinte könyörögni kell, a videójátékok helyett szippantsanak egy kis friss levegőt. Természetesen minden felnőtt tisztában van azzal, hogy utóbbi tevékenység a gyerekek fizikai és mentális egészségére is jó hatást gyakorol. A mexikói állami egyetem kutatói bebizonyították, hogy a gyerekek mentális egészsége szoros kapcsolatban áll a fenntartható, természetközeli életmóddal és a szabadban töltött idővel.
Középpontban a gyerekek
Korábban már több tanulmány is megvizsgálta, hogy a természetes környezet enyhítheti a stresszt, javítja a közérzetet és a koncentrációs képességre is pozitív hatást gyakorol. Illetve a pszichiátriai problémák kialakulásának megelőzésében is fontos szerepet játszhat. Azonban a legtöbb kutatás a felnőttek vagy a tinédzserek mentális egészségére fókuszált – a fiatalabb korosztály általában kimaradt az elemzésből. A mexikói Sonora Institute of Technology viszont kifejezetten arra kereste a választ, a gyerekeknél is hasonlóan pozitív vonzatok társulnak-e a természetszeretethez. A kutatásban közel 300 9-12 éves gyerek vett részt, akiket arra kértek, meséljenek arról, milyen a kapcsolatuk a természettel. Végül értékelték a válaszaikat és elhelyezték őket a „szubjektív boldogságskálán.” Az eredmények azt mutatták, ha egy gyerek jobban megbecsüli a természet szépségét, minél inkább a természet részének érezi magát, annál hajlamosabb tudatosan gondolkodni és optimista felfogással élni a mindennapjait.
De ez nem minden. Tanja Sobko tanulmányában arról írt, hogy azok a gyerekek, akik szeretnek a szabadban lenni, nemcsak boldogabbak, hanem gondoskodóbbak, empatikusabbak kortársaikkal szemben. A kutatónő és kollégái 2 és 5 év közötti gyerekek viselkedését vizsgálta, és megállapította, hogy a természetbarát gyerekek:
- ritkábban küzdenek magatartási problémákkal (például verekedés vagy csalás)
- könnyebben beilleszkednek és barátkoznak másokkal
- kevesebb érzelmi zavarral küzdenek (például dühkitörés)
- kevésbé hajlamosak arra, hogy koncentrációs zavarok alakuljanak ki náluk
Egyszóval, valóban érdemes nagy hangsúlyt fektetni arra, hogy a gyerekeink több időt töltsenek a természetben. Valamint, hogy lépésről-lépésre megértessük velük, milyen fontos a környezettudatosság és a fenntartható gondolkodás.
Forrás: Happiful May, Parenting Science
Nyitókép: Jonathan Borba/Unsplash