Boreout: te is unod a munkádat? Segítünk!

Az unalom és a motiválatlanság ma már ugyanolyan problémát jelenthet a munkahelyen, mint a kiégés. Ismerd fel a boreout jeleit, és találd meg a megoldást!

Unalom a munkahelyen: mi is az a boreout?

Míg a kiégés régóta ismert jelenség, egyre több munkavállaló szenved a boreouttól, avagy a folyamatos unalomtól és cél nélküli munkavégzéstől. A boreout akkor lép fel, amikor valaki nap mint nap kihívás nélküli, ismétlődő vagy számára érdektelen feladatokat végez, ami lassan, de biztosan sorvasztja el a munka iránti lelkesedését.

A boreout kifejezést először Peter Werder és Philippe Rothlin használta 2007-ben, akik szerint három fő elemből áll: unalom, kihívások hiánya és szakmai érdeklődés csökkenése. Az így kialakult mentális állapot stresszt, alvásproblémákat és akár depressziót is okozhat, a munkahelyi teljesítményre gyakorolt negatív hatásairól nem is beszélve.

Mit lehet tenni ellene?

Az unalom elleni küzdelem első lépése – mint sok más eseté is –, hogy felismerjük a problémát. A vezetők számára különösen fontos, hogy ne csak a dolgozók kiégésére figyeljenek, hanem az unalom megelőzésére is. Az olyan munkahelyi környezet, amely előnyben részesíti az értékes, hasznos munkát és a tanulási lehetőségeket, segíthet megszüntetni a boreoutot. A változás eléréséhez olyan vezetői szemléletre van szükség, amely a szabálykövetés helyett a kreativitást és a tanulást támogatja. Az új technológiák és a mesterséges intelligencia korában olyan munkahelyek megteremtésére kell törekedni, ahol a dolgozók kíváncsisága és önfejlesztése kerülhet a középpontba.

A felesleges feladatok és a végtelen meetingek csapdájában

A boreout egyik fő forrása a bürokratikus terhek és az értelmetlen meetingek túlburjánzása. Egy kutatás szerint a munkavállalók ma háromszor annyi időt töltenek meetingeken, mint 2020 előtt. Az állandó meetingek viszont sokszor elvonják a figyelmet a valódi feladatokról, és növelik az unalom érzését. Ha csökkentjük az ismétlődő és sokszor felesleges megbeszélések számát, azzal máris jelentős lépést tehetünk a boreout kiküszöbölése felé.

Mondj nemet a boreoutra!

A munkahelyi unalom elleni harc mindenki érdeke. Ahogy az automatizálás átalakítja a munkakörnyezetet, a vezetőknek és a munkavállalóknak egyaránt fontos, hogy nyitottak maradjanak az új megközelítésekre, és a rutinszerű robotias megoldások helyett a kreativitást támogassák. Ha kíváncsian és elszántan látunk hozzá a munkához, elkerülhetjük a boreout csapdáját, így pedig hosszú távon is motiváltak maradhatunk.

Nyitókép: fizkes/Getty Images
Forrás: Fast Company

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)