A világ főemlőseinek fele a kihalás felé menetel: Ezekkel az állatokkal bővült a veszélyeztetett fajok listája

A Nemzetközi Természetvédelmi Szövetség (IUCN) a napokban frissítette a listát. 

A szakemberek szerint egyre több és több állat neve szerepel a pirossal jelzett fajok nyilvántartásában. A vörös színkód pedig azt jelenti, hogy ezek már a kihalás küszöbén állnak. Az összes makifaj közel egyharmada idetartozik már, köztük a világ legkisebb főemlőse – aki igazán hangzatos nevet visel -, a Madame Berthé egér lemúrja. A kritikusan veszélyeztetett 33 makifaj mellett jelenleg még 103 másik makifaj szerepel a kihalás szélén állók között – ezek többnyire Madagaszkáron őshonos állatok, ahol nagy mértékben folyik az erdőirtás és az orvvadászat. 

Szomorú adat, de összességében a világ főemlőseinek több mint fele, körülbelül 53 százaléka már a kihalás felé menetel. Az Európában és Oroszországban gyakran előforduló mezei hörcsög például most került fel a veszélyeztetett fajok listájára, ugyanígy az északi simabálnák, amelyek többsége az Atlanti-óceán nyugati partján él, de az utóbbi évtizedekben már Olaszország, Spanyolország, Portugália, sőt Norvégia és Írország partjainál is felbukkantak. 

Jelenleg kevesebb, mint 400 simabálna található a Földön, ezek között pedig alig száz, szaporodni képes nőstény él, ez a szám évről évre csökken, ahogyan az utódok száma is. 2017 óta mindössze huszonkét borjú született, ráadásul ezidő alatt kétszer ennyien, közel ötvenen meg is haltak. A szakemberek szerint az északi simabálnák számának csökkenése egyértelműen az embereknek és az emberek életmódjának köszönhető. Egyrészt a bálnavadászoknak, másrészt pedig a hatalmas mennyiségű szemétnek, ami az óceánokban és a tengerekben landol. Halálozási oknak említik még az óriási hajókkal való ütközést és, hogy gyakran előfordul, hogy hatalmas halászhálókba gabalyodnak bele, ahonnan élve már nem tudják kiszabadítani őket. 

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: